Problem z wyświetlaniem rozdzielczości 16:9 na Debianie

Bardziej myślę że to wina monitora który już jest bardzo stary, nie mam innej przejściówki i pewnie trochę zajmie aż się w nią zaopatrzę

Może jeszcze spróbuj wyciągnąć EDID ze sterownika nvidii tu jest opis, tylko nas interesuje zapisanie do punktu 4.
http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/3569/~/managing-a-display-edid-on-windows

Niektóre monitory LG miały z tym problem.

Sprawdzałem to ale dotyczy to kart z rodziny Quadro, na moim GTXie po prostu nie ma tej czwartej zakładki gdzie mogę wyeksportować EDID.
Swoją drogą jak patrzyłem w internecie tak trochę to jest kilka problemów z EDID dla tego monitora, ale żaden nie rozwiązany :<

Zobacz w którą stronę się przesunie jak z takich paramentów wygenerujesz Modeline.

gtf 1360 768 61

@anon1494722 Delikatnie w prawo mam wrażenie że nadal troszkę za mało ale już lepiej niż dla 60, dla 62 ustawia się tak samo jak dla 60 i monitor wyrzuca komunikat “Ustawienia użytkownika”, miałem czasem tak gdy ustawiłem za duże odświeżanie w grach

Sprawdziłem jeszcze dla 61.80 ale wtedy jest tak samo jak dla 60

No ten monitor przy tej rozdzielczość ( 1360x768) ma do 61, to wyżej nie podskoczysz za bardzo, możesz spróbować 60.95, a jakie ustawia DPI.

xdpyinfo | grep inch

Nie widzę różnicy między 60.95 a 61
xdpyinfo | grep inch

resolution: 96x96 dots per inch

DPI jest prawidłowe, czy oprócz przesunięcia obraz jest ostry, klarowny. Nie ma innych nieprawidłowości, pokaż.

echo $XDG_SESSION_TYPE

A czy to przesuwa obraz.

xrandr --output DVI-I-0 --mode 1360x768 --rate 61 --pos 20x0

Mam jeszcze pomysł tylko muszę go sprawdzić, czy coś się nie wywali. Bo chyba na prawidłowy EDID do twojego monitora to nie mamy co liczyć, ale to też sprawdzę jak będzie czas.

Generalnie wydaje mi się że czcionki są trochę poszarpane i obraz jest ciut mało ostry, jeżeli masz jakiś na to pomysł to chętnie sprawdzę :slight_smile:

Nie odpowiedziałeś mi na te dwa pytania, co prawda drugie pewnie nie przesunie bo to jest pomieszanie opcji przy wyświetlaniu na dwóch monitorach, ale to musi coś pokazać.

echo $XDG_SESSION_TYPE

To może wynikać z błędnego wyświetlania i nie wiele się zrobi, ale można spróbować. Tak jak pisałem wcześniej zainstaluj gnome-tweak-tool i zmień hinting na Slight, wygładzanie na Rgba, a jak nie to możesz zrobić taki plik ( pamiętać o kropce przed ukrytym folderem)

gedit .config/fontconfig/fonts.conf

Z taką treścią.

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
    <match target="font">
        <edit name="antialias" mode="assign">
            <bool>true</bool>
        </edit>
        <edit name="hinting" mode="assign">
            <bool>true</bool>
        </edit>
        <edit name="rgba" mode="assign">
            <const>rgb</const>
        </edit>
        <edit name="autohint" mode="assign">
            <bool>false</bool>
        </edit>
        <edit name="hintstyle" mode="assign">
            <const>hintslight</const>
        </edit>
        <edit mode="assign" name="lcdfilter">
            <const>lcddefault</const>
        </edit>
    </match>
</fontconfig>

Przy zmianach czasami dobrze jest zrestartować xserwer, by zmiany były widoczne. Doinstaluj trochę czcionek.

apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Pobierz czcionki Ubuntu.

wget https://assets.ubuntu.com/v1/fad7939b-ubuntu-font-family-0.83.zip

Rozpakuj i wszystkie czcionki bez opisów umieść w fooderze ( jak nie ma to utworzyć folder $HOME/.fonts/ w swoim domowym, możesz zainstalować prze klikniecie w czcionkę zrobi to samo).

~/.fonts/

I teraz w gnome-tweak-tool (Dostrajanie), w zakładce czcionki -> interfejs zmienić na Ubuntu Normalny roz. 11.
W przeglądarce powiększ strony by wypełniały całą przestrzeń, ja mam 150-175%, ale u ciebie pewnie będzie 125%, w chromium

chrome://settings/ -> Wygląd -> Powiększenie strony

W Firefoksie.
about:preferences#content -> Domyślna czcionka serif (nic więcej nie zmieniać by nie “skakało” na stronach)
Powiększenie w ustawieniach, lub wtyczka.

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/zoom-page/
Można i w about:config, alt to nie jest to o co nam chodzi.

Firefoksa trzeba przyspieszyć wyłączając niepotrzebne usługi jest tego trochę np. telemetry.

Może napisze coś niedługo o dostosowaniu Gnome, bo na przykład czy lubisz potwierdzać wyłączanie/wylogowanie, przecież już wybrałeś. Czy lubisz jak indeksowanie mieli twoim dyskiem, ja to wyłączam. Czy używasz evolution, a może startuje z Gnome niepotrzebnie. I wiele innych.

Co do “ciut mało ostry”, to trudno mi się do tego odnieść bo zrzutka nie pokaże tego, ale ja mam obraz żyleta. Tak jak pisałem może wynikać z niepoprawnych ustawień karty, o tym przesunięciu pomyślimy jeszcze (jak byś miał tylko Linuksa to można by przesunąć w obciach monitora (bywają czasami), a tak to jest bezsensu ).

NIe mogłem wczoraj już sprawdzić tych komend ponieważ byłem poza domem, wybacz. Już odpowiadam.

Zainstalowałem sobie już gnome-tweak-tools i wprowadziłem zmiany które poleciłeś.
Sprawdziłem echo $XDG_SESSION_TYPE i otrzymałem

x11

xrandr --output DVI-I-0 --mode 1360x768 --rate 61 --pos 20x0 niestety nic nie dało (nie ma żadnej różnicy)

Zainstalowałem też czcionki Ubuntu i w chrome ustawiłem powiększenie na 110%, 125% to troszkę za dużo, podoba mi się. Pewnie pobawię się trochę jeszcze czcionkami :slight_smile:

Chętnie wysłucham też jak wyłączyć indeksowanie i pousuwać kilka aplikacji (Firefox czy Evolution) bo tak naprawdę potrzebuję maks. 4-5, a normalnie nie bardzo mogę, ale poogooglam też ^^

Wielkie dzięki za pomoc ^^

Że jest x11 to prawidłowo, a co do drugiego to tak jak pisałem, ale nie szkodziło sprawdzić. Zrobiłem parę prób u siebie wyłączyłem EDID zmniejszyłem rozdzielczość, ale przesunięcia nie uzyskałem na żadnym z monitorów, zawsze obraz był wyświetlany prawidłowo bez ucięcia. Pomysły z wymuszeniem przesunięcia jak się ustawia przy dwóch monitorach, oczywiście działa z dwoma, ale z jednym nie udało mi się wymusić.

Jest jeszcze coś co możemy sprawdzić, w manualu twojego monitora podane są parametry częstotliwość odświeżania pionowa i pozioma przy rozdzielczości 1360x768. Wygląda to tak (wiadomo po kliknięciu zdjęcia wyglądają lepiej, mało istotne tu ).

1360x768 Horizontal Freq. 47.712 KHz Vertical Freq. 60 Hz

Może wpisać te wartości w konfiguracje xorg-a, może to coś zmieni. Pewnie wiesz gdzie już to dodać ale napisze, w Section "Monitor"

HorizSync       47.712 
VertRefresh     60.0

Można spróbować Modeline i bez, czyli hash-owanym Modeline.

Jeżeli nic nie da się znaleźć, razem z prawidłowym EDID (gdzieś ta karta na Windowsie dostaje prawidłowe parametry), to pozostaje korekcja tych pozostałych 3-5 pikseli manualnie w monitorze. Tak jak pisałem wyżej przy dwóch systemach trochę to nijakie rozwiązanie, ale istnieje. Tu fragment twojej instrukcji z monitora.

Właśnie, bo my rozmawialiśmy o poprawie po zmianach i uciętej minimalnie lewej stronie, czy może przesuniętej. Jest miejsce z prawej ?. Bo może obraz jest rozciągnięty (mimo roz. 1360x768), a wiadomo że najlepiej będzie wyglądał w rozdzielczości natywnej dla monitora.

Co do usuwania, czy zatrzymywania usług zaraz pozbieram to do kupy i opisze, z tym że wybiorę najbezpieczniejszą opcje. Bo jak można bez ryzyka odinstalować Firefoksa, to tak już to nie wygląda na przykład z evolution (klient poczty), jest to integralny pakiet gnome, jak jest już zainstalowany to przy usuwaniu „ciągnie” ze sobą zależności. Nie znaczy to że nie można go odinstalować, ale lepiej jak już jest po prostu wyłączyć jego start razem z Gnome, bo zajmuje niewiele miejsca na dysku, a w pamięci RAM już go nie będzie. Co najważniejsze prawidłowe wyłączenie nieużywanych/niepotrzebnych usług przyspiesza Gnome, tylko trzeba uważać by nie wyłączyć za dużo i nie naprawiać potem w terminalu.

A ja zabieram się, raczej już jutro, do spisania tego co obiecałem.

Wydaje mi się że obraz jest przesunięty (delikatnie z prawej widać kilka pikseli czarnego i zaokrąglenie ekranu)

Zastanawiam się skąd Windows potrafi odczytać dane mojego monitora i z tego co udało mi się wygooglać to albo wcześniej, dopóki instalowałem windowsa 10 EDID istniał, a Windows 10 teraz trzyma go w cache (nie potrafię znaleźć informacji jak się tam dostać) i mógłbym to sprawdzić wyłączając monitor w menedżerze urządzeń ale jest to troszkę ryzykowne, albo korzysta z tego całego INF i nie mam pojęcia jak to sprawdzić https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/display/overriding-monitor-edids

Sprawdzę jutro dane które podałeś i dam znać^^

Wprowadzenie tych ustawień
1360x768 Horizontal Freq. 47.712 KHz Vertical Freq. 60 Hznic nie dało.
Pobawiłemsię ustawieniami monitora i zrobiłem korektę tych kilku pixeli, ustawilem też większą ostrość i myślę że jest dobrze :slight_smile:

Wielkie dzięki za pomoc, jak coś czekam jeszcze na te podpowiedzi do optymalizacji :wink:

Zachciało mi się rozszerzyć ten wpis o optymalizacji Gnome i wstawić na blogu :slight_smile: , pisarz ze mnie d(*)pa (wstawiłem * bo wycina fajniejsze słowa) i pisze to już co najmniej dwie godziny, a to jest krótki tekst. Łatwiej mi idzie pisanie skryptów (było by może dwadzieścia linii) i lepiej było podać tu te parę komend i już by było. No ale trudno już kończę, a pewnie będzie czytelniej i z opisami. Podam jak będzie skończone.

Co do.

A nie instalowałeś jakiegoś oprogramowania do monitora, jak nie to pewnie dostał ze sterownikiem od producenta i mają w systemie. Bo jestem przekonany że nie było problemu również jak nie było jeszcze sterowników nvidii na Windowsie.

Nie spiesz się, przeczytam jak skończysz. Szczerze te kilka pixeli poprawki nie jest praktycznie zauważalne na Windowsie i nie przeszkadza ^^

Napisałem ten tekst o zmianach i optymalizacji Gnome, niektóre rzeczy już masz np. czcionki zrobione, ale może przyda się innym. Pewnie z czasem coś tam dopisze, ale na start (z pominięciem ikon, które poza wyglądem nie wiele wnoszą do działania ) to są moim zdaniem konieczne zmiany.

1 polubienie