Problem z wyświetlaniem

(Pepik766) #1

Na wstępie witam wszystkich - otóż mam taki problem natury technicznej.Mój monitor (Hyundai L70N lcd)nie wyświetla przy starcie formatu dos tylko jest komunikat VIDEO MODE NOT SUPORTED -na monitorze analogowym jest wszystko w porządku, a na innym sprzęcie monitor działa poprawnie .Czy to może być karta graficzna (radeon9550)czy coś z tym związane ?z góry dziękuje za porady .

(Bik128) #2

To raczej nie wina kompa ani grafiki tylko monitora. Poprostu wygląda że twój monitor LCD nie obsługuje rozdzielczości jaka jest uruchamiana przy starcie komputera (ekrany BIOS). Bierze się to z tąd że monitory LCD pracuja najlepiej w rozdzielczości maksymalnej (np 17’’ w rozdzielczości 1280x1024) a w mniejszych rozdzielczościach następuje coś w rodzaju rozmycia obrazu gdyż jest on rozciągany na te 1280x1024 piksele…

Monitor powinien wyświetlać co najwyżej ostrzeżenie że za mała rozdzielczość ale i tak mimo to wyświetlać jakiś obraz.

Może jakieś dziwne częstotliwości odświeżania masz w BIOS-ie.

Sprawdź w instrukcji do monitora czy da się to jakoś ustawić. Może jest jakaś opcja odpowiedzialna za rozciąganie obrazu lub wogole dostosowywanie do niższych rozdzielczości.

(Pepik766) #3

Tylko , że monitor był w serwisie hyuddaia - a wnim nic nie znależli, także sądze że karta graficzna jest uszkodzona ,bo na innym sprzęcie tak samo skonfigurowanym działa wszystko poprawnie.

(Bik128) #4

Video mode not suported oznacza że poprostu jest tryb obrazu o parametrach nie obsługiwanych przez monitor. Ja bym poprostu podłączył do twojego kompa inny monitor i sprawdził jakie są częstotliwości odświeżania w bios-ie podczas ładowania systemu (gdy na LCD-ku ci nie działa)… Zapewne się okaże że monitor nie obsługuje takiej częstotliwości w takiej rozdzielczości… a tego jaka jest częstotliwość w BIOS nie można ustawić… raczej jest mało prawdopodobne by był to problem karty graficznej skoro w windows wszystko jest już ok i zapewne możesz grać w gry bez najmniejszych problemów…

(Pepik766) #5

Wcześniej komp działał prawidłowo a w biosie wszystko w porządku.Ale i w pracy na windows obraz jest trochę jakby rozmyty są takie odbicia przy ikonach. Miałem dosyś długo podłączoną kartę do tv i może to być przyczyną nieznacznego uszkodzenia grafiki.

(Bik128) #6

W sumie to powiem szczerze że niewiem. Ja miałem też taki obraz rozmyty i te cienie od ikon czy też takie jakby poziome kreski od belki okna dialogowego (tekst z przyciskiem OK) jak je przesuwałem (okno) to było to bardzo widać… i była to wina monitora bo teraz na tej samej karcie graficznej mam monitor LCD na D-sub (złącze niskiej jakości takie samo jak w normalnym monitorze crt) i nic z tych rzeczy sie nie dzieje.

Może poprostu spróbuj przetestować swoją karte graficzna u jakiegoś kolegi czy coś. Naprawde chciałbym ci pomóc. Może ktoś inny miał podobny problem.

(Pepik766) #7

Dzięki za pomoc i pozdrawiam. Będe coś kombinował w serwisie -tak czy tak sprzęt mam na gwarancji.