Problem z zacinaniem się komputera i dźwięku


(Killaz) #1

Witam, mam pewien problem z komputerem. Otóż po tym, jak stał całą noc włączony, zaczęły się z nim problemy. Komputer się zacinał, dźwięk trzeszczał. Nie wiem, czy dźwięk był spowodowany zacinaniem, czy na odwrót, ale podejrzewam, że to przez zacinanie. Komputer z reguły chodził dosyć poprawnie, ale gdy np. włączałem profil użytkownika i pojawiał się ten windows’owski dźwięk, komputer ostro się ciął, a potem chodził na początku spowolniony. Potem było już lepiej. Albo np. grając w jakąś grę, jeśli jadę jakimś głośnym samochodem - tnie się, jeśli już jest cichszy i bardziej stłumiony dźwięk - gra tak się nie tnie.

Raz, gdy ostro się zaciął, pojawił się blue screen PFN_LIST_CORRUPT. Po wygooglowaniu cóż to takiego, przetestowałem RAM MemTestem. Faktycznie, już przy 3% miałem ok. 60 błędów. Przeczyściłem kości, wtyki, akutalnie MemTest nie wykazuje żadnych błędów, a komputer nadal jest nieco spowolniony i zacina się.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale od jakiegoś czasu mam problemy z dyskiem, pyka chwilę, przez tą chwilę komputer całkowicie się zacina, potem odcina. Denerwujące, ale nie mam pieniędzy na nowy dysk, i już się przyzwyczaiłem do tego.

Sterowniki od karty graficznej wgrałem najnowsze. Dyski w miarę wyczyściłem, zdefragmentowałem, następnie jeszcze przeczyściłem PC Windows Doctorem 2.0 i CCleanerem. I nic. Może troszkę lepiej już jest niż na początku, ale nadal tragedia. Już nie mam pomysłów co jest nie tak.

Specyfikacja PC:

Płyta główna GIGABYTE S-Series (bodajże GA-P35-DS3L)

Grafika ATI Radeon HD4300 512MB DDR2

Dysk twardy Samsung 320GB

Muza Realtek HD Audio

RAM Patriot 2x1024MB 800MHz

Procesor Intel C2D 2.4GHz


(JNJN) #2
  1. Temperatury wszystkiego.

  2. Odczyt SMART dysku i sprawdź go narzędziem producenta dysku.


(Killaz) #3
  1. 20svern.jpg

Almost every EIDE or SATA hard disk includes S.M.A.R.T. data. That information is collected by the drive itself and contains data that the manufacturer considered relevant to check reliability. The data is made up of several attributes that have a current value, a worst one, a threshold, some raw data, and some flags. Basically, when any attribute's current value is below its threshold, the hard disk is considered unreliable and likely to fail. By using several techniques, this report tries to give a wider range of info, basing its analysis on advanced comparisons with normal values based on real hard disks and on expert-like checks. The final results are not to be taken as an absolute truth, but they are a very good approach to what a professional would say about your hard disk status.

Your hard disk is a SAMSUNG HD321KJ with firmware CP100-10.

Your hard disk is not in the current database.

Your hard disk's temperature is 31C.

New hard disks are added as soon as valid statistics can be computed.

Come back soon to check your hard disk against a new database.

Your hard disk's S.M.A.R.T. attributes are now being analyzed and a full report about the reliability, health and status of your hard disk is generated:

Your hard disk is not below any attribute threshold. This is good.

Your hard disk was never below any attribute threshold. This is good.

Since your hard disk is not in the current database, overall ratings and pictures will be based upon realistic values, but you should carefully check the results.


	  	Attribute Current Raw Overall

10 Raw Read Error Rate 100 0 Very good

10 Spin Up Time 100 5760 Very good

10 Start/Stop Count 94 6108 Very good

10 Reallocated Sector Count 253 0 Very good

10 Seek Error Rate 253 0 Very good

10 Seek Time Performance 253 0 Very good

10 Power On Hours Count 100 12914 Very good

10 Spin Retry Count 253 0 Very good

10 Calibration Retry Count 253 0 Very good

10 Power Cycle Count 96 4341 Very good

0 Reported Uncorrectable Errors 1 2956538 Watch

Warning: Reported Uncorrectable Errors is below the average limits (33-100).

10 Command Time Out 253 0 Very good

6 Airflow Temperature 69 31 Good

10 Hardware ECC Recovered 100 8806076 Very good

10 Reallocated Event Count 253 0 Very good

10 Current Pending Sector 100 5 Very good

10 Offline Uncorrectable Sector Count 253 0 Very good

8 Ultra DMA CRC Error Rate 200 134 Very good

10 Write Error Rate 100 0 Very good

10 Soft Read Error Rate 253 0 Very good

10 TA Increase Count 100 5 Very good


NOTE: not all warnings are reflected on fitness and performance overall values as relevancy is based upon the settings from the hard disk manufacturer who is the best entity deputed to define such relationships.


NOTE : your hard disk has 5 pending sectors. Those are sectors that couldn't be properly read and that the hard disk logic is waiting for a write operation to try to remap to a spare sector (if available). According to the Reallocated Sector Count attribute, your hard disk seems to have available spare sectors. A simple disk surface scan won't be enough to force the remap operation. You need a read/write surface scan to remap the sector. The best option should be a tool that knows about what should be read from that sector so that it has some option to apply the best fix to the missing data.


The overall fitness for this drive is 99%.

The overall performance for this drive is 98%.

Narzędzie producenta dysku? Nie rozumiem do końca.

Dodam, że podczas tego testu, SMARTU, czy jak to tam, pokazuje się po ‘…in progress’ - ‘read failure’. W dodatku dysk zaczyna ‘pykać’ podczas testu, tak samo jak pyka gdy się zacina.

I nie wiem czy to ma coś wspólnego z tym problemem, ale od tego czasu gdy to się dzieje, Mozilla Firefox jest całkowicie niestabilna. Co chwilę się wyłącza informując ‘Firefox uległ awarii z powodu błędu’. Dziwne trochę, nigdy wcześniej tego nie miałem, a teraz jest praktycznie co parę minut.

Dodane 21.08.2010 (So) 17:03

Jakieś pomysły? Trochę irytujące to już się robi, w zasadzie nie można z komputera korzystać normalnie.

Dodane 22.08.2010 (N) 19:01

Nikt nie ma żadnego pomysłu?