Problem z zainstalowaniem Windows® XP


(Marcinkawik 1997) #1

Otóż próbuje zainstalować Windows®XP po Windows®7. Czytałem o tych problemach bardzo dużo, ale wciąż nie wiem co mam zrobić, aby nie było problemów. Od razu mówię, że systemy- płyty są oryginalne i jeszcze, że nie chcę mieć dwóch systemów- tylko XP.

Proszę nie pisać tekstów typu: "zawsze powinno się instalować od najstarszego systemu", czy "po co przesiadać się na XP"

Aha dodam, że przy próbach instalacji Windows®XP, wyskakiwał mi blue screen po, którym komputer resetował się.

Dzięki za pomoc :slight_smile:


(adam9870) #2

Na jakim etapie instalacji komputer pokazywał bluescreena? Czy mógłbyś następnym razem spisać kod błędu i pokazać go na forum albo wrzucić w Google i poszukać co o nim piszą na Sieci? Jak aktualnie wygląda układ partycji komputera? Czy płyta instalacyjna Windows XP jest ze zintegrowanym Service Pack?


(Marcinkawik 1997) #3

Skopiował swoje pliki instalacyjne i zaraz przed pojawieniem się wyboru partycji wyskoczył blue screen.

dysk 320 GB:

C: ok. 123Gb

D: 100mb

E: ok. 123GB

F: ok 67GB

Chwilowo niestety nie :slight_smile:


(Zeus__) #4

Najpierw należy się zastanowić czy jest sens zmieniać Windows na starszy, w zasadzie większość programów i gier działa już na Windows 7, jeśli któreś nie działają proponuję zainstalować Windows Xp na maszynie wirtualnej przenieść tam program docelowy i pracować.Lecz jeśli zdecydujesz się na instalację Xp proponuję:

Zanim przystąpisz do instalacji nowego systemu, zorientuj się czy Twój system posiada Service Pack 3, bo jeśli korzystasz z komputera posiadającego SATA, wówczas wyjściem jest istotna zmiana ustwień, lecz to proponowałbym by zrobił ktoś kto się zna.

Na początek uruchomić Windows 7, który masz zainstalowany i porobić sobie kopię danych, zabezpieczyć się w ten sposób by przygotować komputer do formatowania dysku.

Następnie dane zabezpieczyć na osobnym woluminie np DVD, bądź najlepiej na dysku zewnętrznym

Później uruchomić program instalacyjny Windows XP, i usunąć partycję C, o ile na niej masz zainstalowany system Windows 7. Usunąć partycję i zbudować ją od nowa następnie zainstalować system na nowo utworzonej partycji, prowadząc się poprzez proces instalacji, i na koniec zimportować ważne ustawienia i programy do nowo postawionego systemu.


(Marcinkawik 1997) #5

...

Na początek uruchomić Windows 7, który masz zainstalowany i porobić sobie kopię danych, zabezpieczyć się w ten sposób by przygotować komputer do formatowania dysku.

Następnie dane zabezpieczyć na osobnym woluminie np DVD, bądź najlepiej na dysku zewnętrznym


(adam9870) #6

Dysk jest dyskiem SATA? Czy w BIOSie jest włączona opcja AHCI? Może to powoduje problem? Można spróbować wyłączyć opcję AHCI w BIOSie albo http://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=11425482 albo poszukać na stronie producenta płyty głównej sterownika AHCI i zintegrować go z instalacją Windows XP. Np. http://www.expressit.pl/porady-komputer ... xp-zobacz/

http://www.searchengines.pl/Integracja- ... 20924.html

na Sieci znaleźć można wiele poradników.

Co do tego, jak sprawdzić rodzaj dysku - np. program

http://www.dobreprogramy.pl/System-Info ... 13062.html

Sprzęt (Hardware) - Logical Disks

Możesz zainstalować ten program pod Windows 7, jeżeli działa.


(reos) #7

Usuń partycję "D", utworzoną przez Win 7 i instaluj Win XP.


(Zeus__) #8

Myślę, że to nie kwestia dysku D, użytkownik na dysku D może przechowywać ważne dane, skąd wiesz że dysk D, jest systemowym, może dysk E jest systemowym. Nie doradzaj w ciemno, bo ktoś przez twoją nieuwagę może stracić ważne dane.

Pozdrawiam