Problem z zainstalowaniwm Windowsa XP

Kupiłem sobie laptopa gateway-a z preinstalowaną Vistą Home Premium i chciałem zainstalować na nim XP-ka, ale ten mówi mi, że nie znajduje dysku i żebym sprawdził, czy jest prawidłowo podłączony i zasilany. Gparted znajduje dysk, zmieniałem partycje, zdejmowałem, zakładałem od nowa, sprawdzałem fdiskiem, czyściłem MBR (fixmbr) i nic! Jak XP-k dysku nie widział tak nie widzi, a vista instaluje się normalnie. Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem, proszą o pomoc!

Witam

Niedawno miałem identyczny problem, ale z laptopem firmy Fujitsu Siemens. Okazało się, że brak jest sterowników do SATA. Pomimo wgrywania przeróżnych sterowników, nie dało się wgrać XP Professional. Problem przejął kolega i podobno można wgrać XP, ale wersje HOME (nie wiem dlaczego Prof sie nie da). Można też ściągnąć sterowniki ze str. producenta i dograć je do płytki z systemem (np programem NLite)…

wejdz w bios i wyłącz opcję native sata .

potem można to zostawić tak jak jest lub zainstalować stery sata i włączyć tą opcję

co ona daje ? nie wiem ale z nia czy bez komp chodzi tak samo ;p

Wymusza ona na kontrolerach zgodność z niższymi standardami czy coś takiego - generalnie chodzi wtedy wolniej troszecki.