Problem z zapisem danych na płytkę DVD

(Salamander8) #1

Witam,

mam laptopa Asus F5Sr od ok roku i niedawno pojawił się problem z zapisem danych na płytę DVD - niezależnie, co chcę nagrać, to pojawia się błąd i przerywa proces. Jedyna informacja, jaka jest, to że niby jest zły dysk. Sprawdzałem na różnych płytkach z różnych firm - to samo. Da się z tym coś zrobić?

(Dimatheus) #2

Hej,

:arrow: A sprawdzałeś zarówno płyty DVD-R jak i DVD+R??

:arrow: Jakiego programu używasz do wypalania płyt??

:arrow: Czy taki sam problem występuje też przy płytach CD-R??

Niestety bardzo możliwe, że napęd umiera. Jeśli nie wypala poprawnie żadnych płyt, w różnych programach, to najprawdopodobniej tak właśnie jest. A wtedy zostaje na dobrą sprawę tylko wymiana...

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Salamander8) #3

Używam Nero. Co do tego czy "-" czy "+" nie jestem pewien i nie mam obecnie możliwości, by sprawdzić.

Ale zapisałem log z błędu w Nero.

KLIK

Niestety, mi to wiele nie mówi...

(Dimatheus) #4

Hej,

Więc trzeba będzie sprawdzić... To akurat może być dość ważne... :slight_smile: No i co z płytkami CD??

Jeśli chodzi o log z Nero, to dotyczy on płytki DVD+RW, czyli płyty wielokrotnego nagrywania, a te niestety często są powodem problemów. Być może była już wiele razy nagrywana i ma uszkodzony początkowy sektor do zapisu danych. Najlepiej w takim przypadku skasować płytkę całkowicie, a dopiero później ją nagrywać (a nie dopiero w procesie wypalania).

Może spróbuj poprzez inny program - sam osobiście polecam CDBurnerXP 4.2.6.1748.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Salamander8) #5

Więc tak, płytka jest nowa i pusta. Próbowałem innymi programami - też nie idzie. Spróbowałem nagrać to samo na kompie stacjonarnym - bez jakichkolwiek problemów. Laptop jest na gwarancji jeszcze, chyba nie będę się użerał, tylko oddam do serwisu i niech oni się męczą...

Dzięki za odp. pozdr!

(Dimatheus) #6

Hej,

Jeśli oddanie laptopa nie będzie problemowe, to zdecydowanie będzie to najlepsze rozwiązanie. Bardzo prawdopodobne, że napęd zostanie wymieniony na zupełnie nowy - w końcu napędów optycznych z reguły nie naprawia się, gdyż jest to mało opłacalne. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus