Problem z zweryfikowaniem zakupionych pamięci RAM

Zakupiłem komputer z zamówioną pamiecią 2x 512 MB 800 MHz. Dlaczego podczas sprawdzania przez różnego rodzaju programy dane określenia pamieci ramu weryfiokowane są jako pamieci 677 MHz?? Zaznaczam iż płyta główna obsługuje do 1000MHz czyli wszystkie rodzaje pamięci. Czy zweryfikowany przez program odczyt można zmienić poprzez jakieś ustawienia w biosie?? lub czy zakupiona kość oznaczona jako 800MHz tak naprawde jest kością 677 MHz??

Może Ustawiłeś dzielnik w BIOSie??

Jaki procesor, jaka płyta głowna.

AMD Athlon 64 3000+ BOX (Socket AM2) Orleans

Asus M2N-E nForce 570 Ultra

Nie dobierałem się jeszcze do biosa bo to jest nowy komputer mam go dopiero 2 dni. Jeśli możesz to gdzie to szukać i jak ustawić w biosie?? :frowning:

W biosie Advanced Chipset Features ustawiasz na 800 i zapisujesz stan.

Proszę używać polskich znaków,opcja zmień i popraw.

I jesteś pewien że to pamięci 800,a nie 667.

Wyjmij moduł pamięci i sprawdź opis na nim.

I problemem może tu być sam kontroler pamięci CPU który obsługuje max pamięci DDR2 667 MHz - czyli prawdopodobnie nic nie zrobisz i nawet jak masz pamięci 800 będą pracować max z 600(667).

Dzięki za odpowiedzi:)

Ale jeśli chodzi o sprawdzenie czy są to kości 800 wyjmowałem z komputera i faktycznie są także opisane symbolami DDR2 512Mb 800MHz. A jeśli chodzi o producenta są to kości DDR2 dual channel kit Geil.

Ustawienie w biosie jest na auto. I stąd to moje pytanie czy jeżeli jest ustawienie auto to należy lub można modyfikować to ręcznie?? Z opisu płyty wynika, że powinna takie kości obsługiwać ale ich nie widzi!! A jeśli chodzi o procesor to faktycznie ten obecnie założony jest przejściowy ponieważ nie moge kupić procesora w wersji Athlon 2x64 A2 z 2Mb cache ponieważ tych procesorów obecnie nie ma w Polsce ( a przez całe wakacje były w ofercie sprzedarzy we wszystkich hurtowniach w Polsce!!) :?

No i problem procesora jeśli chodzi o ten dzielnik to faktycznie czy taki model procesora sobie z tą kością poradzi i wówczas czy ustawienie ręczne modułu kości coś pomoże??

A jak sprawdzic lub dowiedzieć się czy kontroler pamięci CPU ma taką możliwość żeby obsłużyć to?

Ustaw recznie pamieci,sproboj,bedziesz jednym z szczesciarzy jak wszystko bedzie chodzilo 100% slabilnie.

PS.Trzeba bylo poczytac wiecej o wyborze plyty glownej pod AM2.

Cytacik z artykolu

Oczywiście wszystkie nasze pamięci oferowały gwarantowaną pracę z częstotliwością 400 MHz! Mimo to nie działały nawet na dzielniku DDR-2 800 (ustawienie gwarantowane przez AMD), który w naszym przypadku (mnożnik procesora 9) dawał na pamięciach częstotliwość równą 360 MHz! Najgorsze jest to, że problem mieliśmy na dwóch egzemplarzach tej płyty, wziętych w różnym czasie ze sklepu komputerowego, korzystając z aż 5 kompletów pamięci (Kingston oraz Patriot). Na forach dyskusyjnych zdarzają się głosy, że jednak ustawienie DDR2-800 działa, ale są to nieliczne wyjątki w gąszczu narzekań na M2N-E. Świadczyć to może o dużym rozrzucie jakościowym, ewentualnie wyjątkowo kiepskiej kompatybilności z pamięciami.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-4

To spróbuj ustawić ręcznie pamięci na 800.

I od razu jak płyta ma możliwość ustaw zasilanie pamięci na 2.1 V.

Zapisz bios Save i zobacz.

Jak komp nie wstanie zrobisz reset zworką lub baterią i ustawisz bios i zapiszesz Save.

JoJo_K sprawa jest taka, że to mobo może nie rozpoznać Twoich kości na 800 MHz i dlatego daje Ci na 667. COś czytałem, że są już nowe biosy o wiele lepsze od poprzednich, poprawili jakieś sprawy z OC i być może już z pamięciami, tak więc jak nie umiesz flashować biosu, poproś kolegę jakiegoś, albo idź do serwisu(najlepiej zaprzyjaźnionego)i powiedz co i jak.

Witam i na wstępie chcę podziękować za wszelkie podpowiedzi i informacje na temat mego problemu.

A w szczególności ChrisG ,tylko mój problem polega na tym że akurat na taki artykuł nie natrafiłem ,zdałem się na to co

O tej płycie znalazłem no i trochę na salon gdzie kupiłem. Widocznie słabo szukałem! !!

każda próba przestawiania ręcznie kończy się uśpieniem kompa!! Wygląda na to że nic się nie da z tym zrobić ?? !!

Prosić o wymianę płyty gdyż nie spełnia mych oczekiwań , no jej możliwości nie idą w parze z tym co znajduje się w ofercie możliwości

tejże płyty .No a może jeszcze można coś z nią zrobić?? Bo jeśli uaktualnienie Biosa nic nieda to klapa! !!

sprobuj wgrac bios 0305 i na pamieci niedawaj wiecej niz 2.0V

bios (na stronie asusa go nieznajdziesz)

http://milans.pccentre.pl/temp/M2NE0305.rar

Z tym biosem odpalilem te pamiatki na tej plycie ddr800 clk4 @1.95V

Nie kazda para Geili chciala dzialac poprawnie. :evil: :cry:

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Właśnie wróciłem z serwisu tak jak sugerowano. Wgrałem BIOSA najpierw 0304 nic to nie dało, kolejny bios 0305 i kolejne ustawienia i ZERO efektu.

Maxymalna widzialność pamięci to 677 i w tym momencie ręce mi opadły. Pozostaje mi czekać aż ASUS być może kolejnym biosem rozwiąże ten problem. Mam nadzieje że nie tylko mój jako jedyny!!

Chyba że pozostaje mi zmienić płytę lub markę płyty bo zaczynam mieć wątpliwości co do ASUSA którego uważałem zawsze za firmę markową. Mimo to nie tracę nadzieji może jeszcze ktoś z was podsunie mi jakiś pomysł.

Jak plyta ma napisane obsloga DDR800 to bym lecial do sklepu i rzadal zwrotu kasy jak pamieci na niej nieida.Produkt wadliwy nie dziala z ze specyfikacja producenta.

To może nie być problem płyty,a CPU lub niedopasowania modułów pamięci do kontrolera pamięci CPU.

Kolejne próby ustawienia manual w biosie pamięci z auto na 800 oraz wartości wg kości 5 5 5 15 po zrestartowaniu komputera program typu Everest 2006 widzi taki rozpis:

Szybkość pamięci 667 ( 333MHz)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 362 MHz (DDR)

Efektywna 723 MHz

przepustowość 11574 MB/S

Korzystając z programu ASUS Ai Booster ustawiajac tuning CPU z 200 na 225 a memory z 1.800 na 2.000 osiągi wyglądają następująco:

Szybkośc pamięci 667 (333MHz)

rzeczywista częstotliwośc taktowania 405 MHz

efektywna częstotliwość taktowania 805 MHz

przepustowość 12960 MB/S

I przy tych ustawieniach maszyna przechodzi testy 3D Mark 2001 se i 2003 pomyślnie z bardzo dobrymi wynikami. 3D Mark 2001 - 20447

D Mark 2003 - 12333 co jest wynikiem przed ustawieniami znacznie różniącymi się. Tylko jest mały problem po restarcie komputera komputer nie startuje ale na szczęście daje wejść do BIOSU.

JNJN

Sugerując swoją opinię wydaje mi się iż ma racje jeśli chodzi o procesor. Ponieważ po przejrzeniu dzisiaj większej ilości materiału załapałem że pamięci DDR2 Dual Channel Kit 512Mb x 2 PC6400 800MHz CAS 5 nie będą pracowały z tym procesorem jako dual ponieważ one tego nie obsługują - tak mi się wydaje jeśli w końcu nie pogubiłem się w tym !??

Z tym że w tej chwili przy starcie komputera BIOS wuświetla informację o pamięciach jako 800 dual channel. Myślę że jeżeli w końcu doczekam się procesora który wcześniej zamawiałem jako komplet komputera a chodzi o procesor AMD Athlon 64 X2 4400+ BOX (Socket AM2) z 2MB cache ( 2x po 1MB cache) którego jak na ironię do dziś nie mogę kupić !!

Chcę podziękować wszystkim za konkretne podpowiedzi które wiele mi pomogły a zarazem i nauczyły.

A może ktoś wie gdzie kupić taki prcesor??:stuck_out_tongue:

PS. Jeśli chodzi o kontrolę programową pamięci to everest 2006 twardo pokazuje 667 (333) a 3D Mark 2003 i 2001 wskazuje że jest pamięć 800 MHz i dwa razy 512MB w dual channel.:stuck_out_tongue: