Problem ze obliczaniem możliwego miejsca na partycji


(Miki1001) #1

Witam.

Mam problem przy obliczaniu wolnego miejsca do zmniejszenia na partycji. Otóż przygotowuje kompa przed formatem bo nowe części mi przychodzą itp. I chciałem utworzyć nową partycje żeby zachować na niej co ważniejsze programy a drugą partycje sformatować i zostawić ją tylko pod system. Ale pojawił się problem ponieważ mam na partycji 50GB wolnego miejsca, a system oblicza mi wolne miejsce do zmniejszenia na tej partycji tylko 1GB. Ktoś wie co może być przyczyną i jak temu zaradzić?


(ssn) #2

Zależy jak partycje są ułozone na dysku. Zwykle partycje można zmniejszać tylko od strony “końca” (zalezy od systemu plików i oprogramowania partycjonującego). Warto też przeprowadzić porządną deferagmentację (np. programem O&O), zeby dane na partycji były ułożone od początku w stronę końca bez dziur.


(Kfirszt) #3

Zdefragmentuj dysk, pewnie są pliki zapisane na partycji ok. 1GB przed jej końcem. System nie przenosi plików tylko zmniejsza partycję max do pierwszych napotkanych danych.


(falcon89) #4

Zrób defragmentację z optymalizacją danych (okłada pliki na początku partycji) np. za pomocą Auslogics Disk Defrag, wyczyść pliki tymczasowe (możesz to zrobić za pomocą Auslogics, zaznacz w ustawieniach), możesz wyłączyć plik wymiany http://www.porady.org/optymalizacja-windows-7-plik-wymiany/, również możesz usunąć stare punkty przywracania systemu http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Delete-a-restore-point (powyższe czynności zrób przed defragmentacją).


(Miki1001) #5

Dzięki dam znać na ile to pomogło, aktualnie jestem w trakcie defragmentacji ;]

Dodane 05.02.2013 (Wt) 16:32

Nic to nie zmieniło, więc może jakiś sensowny program dzięki któremu z poziomu systemu mógłbym dzielić partycje?


(stranger 004) #6

Easeus Partition Master - najpierw tworzysz partycję podstawową (z całości) potem z niej “wykrawasz” dalsze partycje już jako logiczne