Problem ze spowolnieniem komputera

(Szymn956) #1

Witam mam problem.

Wczoraj zainstalowałem 2 programy EVGA i GameBooster czy coś takiego tego drugiego nie pamiętam dokładnej nazwy ale oba miały podkręcać procesor i kartę graficzną.

Na początku włączyłem ten drugi miał mi poprawić wydajność ale nic się nie zmieniło. Potem włączyłem EVGA włączyłem w nim wiatraczek karty graficznej na maks i trochę podwyższyłem dwa paski które tam były.

Zrobił się na chwilę czarny ekran ale po chwili wrócił ale kiedy wszedłem go gry TES V Skyrim LE gra z 50 fps spadła do około 20 fps.

Myślałem że to problem z grą ale reinstalacja nie pomogła. Więc wszedłem do gry War Thunder i tam z około 45 fps też mi spadło do ok 20 fps.

Mam pytanie z czym moze być problem?

W obu programach przywróciłem domyślne ustawienia i odinstalowałem.

Mój sprzęt to:

Intel Pentium Dual CPU E2200 @ 2.20 GHZ 2.20 GHZ

GeForce 9800 GT

(rgabrysiak) #2

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

(Damian Grzeli) #3

Jaki masz zasilacz?

Jak nie masz zielonego pojęcia na temat podkręcania, to po co się za to bierzesz?!

(MrBeckham666) #4

OC robi się w biosie a nie jakimiś programami.

pozatym jak się nie ma pojecia o OC to nie ma po co się za to brać;]

tym bardziej jak masz lichy zasilacz i słabą płytę główną to nie dość że nic z OC prawie nie wyciągniesz to tylko zwiekszysz zużycie energi i zmniejszysz stabilność komputera.

(bart86) #5

nie podasz dokładnych nazw programów, nie podasz doskładanie co masz za sprzęt razem z marką i mocą zasilacza, i podwyższyłeś jakieś dwa paski

nikt tu nie jest wróżką i z tego to nic nie wiadomo, a jak nie wiesz co robisz to nie ruszaj tylko najpierw się pytaj

(Szymn956) #6

Mam zasilacz 500W firmy Procomp

Ludzie chwalili te programy więc pomyślałem że spróbuję.

Ostatnio się "naprawiło" ale jest tak:

Gra zaczyna chodzić płynnie ale po chwili wydajność spada tak drastycznie że nie da się grać. Nawet Assasin's Creed 2 który wcześniej chodził płynnie na full detalach teraz na minimalnych ścina.

W programie EVGA przeciągałem paski:

GPU Clock offset

MEM Clock offset oba trochę o jakieś 10%

Oraz Fan Speed do ok 80%

Natomiast w programie Game Booster nacisnąłem tylko przycisk "START"

Wszystkie informacje o kompie

(bart86) #7

Częstotliwość rdzenia (MHz) 600 MHz

Częstotliwość pamięci (MHz) 900 MHz

to są ustawienia fabryczne dla twojej karty graficznej ustaw ją tak

(Szymn956) #8

w jaki sposób?

(bart86) #9

w taki sam sposób jak to robiłeś wcześniej wchodzisz w program i przeciągi paski na odpowiednie taktowanie

(Szymn956) #10

aha czyli ściągnąć an nowo EVGA ustawić 1 pasek na 600 2 na 900 i powinno być ok?

(bart86) #11

tak zrób potem daj znać czy coś się zmieniło

(Szymn956) #12

Mam problem bo minimalna wartość GPU wynosi 740 MHZ co zrobić?

(bart86) #13

odinstaluj ten program i zainstaluj MSI Afterburner http://www.dobreprogramy.pl/MSI-Afterbu ... 22659.html

(Szymn956) #14

Zmieniłem w tym MSI Afterburner na 600 MHZ i gry zaczęły chodzić jakby mniej płynnie co mogę teraz zrobić?

Tak btw. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób skutecznie podkręcić procesor?

(rgabrysiak) #15

Zacznij od tej lektury: http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn ... procesorow

(bart86) #16

memory klock też zmień na ustawienie fabryczne 900Mhz

(Szymn956) #17

Mógłby ktoś pomóc bo ostatnio nawet Assasin's Creed 2 który powninien chodzić na max detalach w Full HD ścina na średnio niskich w rozdziałce 1280X800 przez co nie mogę pograć komfortowo ani w niego ani w żadną inną grę. Co mogę zrobić bo podkręcać nie mogę ze względu na zasilacz słabej firmy

(sadaj72) #18

Daj skrin z gpuz z częstotliwościami gpu i pamięci.

Sprawdź czy sprzęt się nie przegrzewa pod obciążeniem (np. w OCCT).

Upewnij się że nie masz zbędnych programów uruchamiających się razem z systemem.

(Szymn956) #19

Częstotliwości to 600 i 900 MHZ ustawione w MSI Afterburner tak jak poradził bart

Programów nie mam żadnych poza tymi kluczowymi

Komputer trochę się grzeje od kąd go kupiłem ale nie sprawiało to nigdy proplemu

(bart86) #20

trochę się grzeje nic nie mówi daj screen z HWmonitor

http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P ... 33495.html

pierwsza podstawowa zasada przy podkręcaniu to zadbanie o odpowiednie temperatury, podkręcony sprzęt bardziej się grzeje jak się o to nie zadba to tylko można coś popsuć a nie podkręcić