Problem ze stacją dysków DVD

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich:)

Problem wystąpił wczoraj podczas przegrywania płyty dvd. W momencie zapisu na czystą płytę wystąpił błąd(zapis zakończony niepowodzeniem), po którym stacja już nie chce nic odczytać.Przy domykaniu tacki coś się lekko przycięło bo nie chcia się domknąć ale może jestem nadwrażliwy:D Po włożeniu każdej kolejnej płyty słyszę parę cichyba stęknięć i to wszystko. 5 minut wcześniej wszystko dzałało więc wydaje mi się że to bardzo dziwne…Wszystkie płyty wyświetla jakby bez zawartości. Stacja to matshita uj-850s w lapku acera.Soczewka lasera jest czysta jak łza, taśma również jest cała. Za ewentualną pomoc z góry gorąco dziękuję.

Sprawdź kable i czy jest widoczny w biosie (sprawdź przy okazji napięcia w biosie).

Jeeli wszystko jest dobrze:

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz kompa i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa … Driver.php

Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Włóż jakąś płytę bootowalną i spróbuj uruchomić z niej komputer. Zobaczysz, czy napęd chodzi.

Wyczyść napęd: http://forum.cdrinfo.pl/f45/rozmontowyw … ego-63481/

Dzięki za szybką odpowiedź:) Po prawej stronie przy kluczu {4D36… był tylko plik o nazwie domyślnej więc nie było co usuwać. Kabli nie ma ale jest za to jedna taśma która raczej jest dobrze wpięta bo tacka działa. W biosie cd-rom jest widoczny. Co do kontrolerów IDE to nie jest przypisane który kanał jest ten od cd romu… laik jestem i tyle:D Szukam teraz jakiejś płytki z winem ale tu takiej znaleźć nie mogę… mam pewnie w drugim mieszkaniu… Co jeszcze się może nadać?

Jest taśma, ale jest jeszcze kabel zasilający, czy on dobrze siedzi?

W kontrolerach IDE usuń wszystkie kanały i zrób restart.

Jak Masz pustą płytkę, to możesz nagrać memtesta86: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … est86+3.4a

i z niej sprawdzić, czy napęd bootuje (jest to wprawdzie program do sprawdzania pamięci, ale bootujący). Może to być też jakiś linux live-cd.

Spróbuj z resztą porad.

Wszystko sprawdzone to samo co wcześniej. Wygląda na to że napęd padł.

Tak szybko, nieźle (firmware i aspi też).

Sprawdź jeszcze napięcia w biosie.

z aspi mam duży problem bo ciężko to przeinstalować( chociaż dałeś mi instrukcję) za firmware się zapomniałem wziąć. Co do napięć w biosie nie mam pojęcia jak się to sprawdza. dzięki za pomoc dalej z tym walczę:)

Co do napięć. Do biosu wchodzisz poprzez klawisz DEL lub F2 (przy starcie komputera jest napis: Press DEL to enter setup). Jak wejdziesz do biosu przejedź na PC Health Status, wciśnij enter. Spisz wszystkie dane i daj je potem na forum, wychodzisz klawiszem ESC (kilka razy, aż wyjdziesz z biosu).

Co do ASPI:

Otwórz notatnik i wklej:

dla systemu Win98/Me: install.bat X86

dla systemu Xp/2000 wklej: install.bat XP32

dla xp 64 bitowej: install.bat XP64

zapisz to w katalogu, gdzie wypakowałeś pliki ASPI. Zmień rozszerzenie z txt na BAT i uruchom ten plik (2x lewym przyciskiem myszy).

hmm w tym lapku najwidoczniej mam inną wersję biosa i nie ma opcji pc health status:) Robię aspi…

Nie zauważyłem, że to laptop, napięć nie musisz już sprawdzać. A laptop jest może na gwarancji?

niestety po zmianie na Xp niestety nie, więc kombinuję:)

W dniu 27.07.2008 , o godzinie 21:16 został dopisany post przez Krzysiek Sz

po aktualizacji firmware kiedy wkładam płytę wyskakuje mi błąd urządzenia We/Wy:D:D Co chwila coś nowego:)

Nie pomyliłeś firmwaru?

Jak nie, to usuń jeszcze raz wszystkie kanały w kontrolerach IDE (menedżer urządzeń).

szczerze mówiąć na stronce producenta akurat do tego modelu w ogóle nie ma firmwaru… usuwam ale przy instalowaniu pomocniczego kanału IDE ostatnio błąd i występuje to nadal(nie przechodzi testów zgodności za systemem XP)

Może brakuje jakiś sterowników od chipsetu i kontrolerów płyty głównej?

Nie wiem, w końcu czy próbowałeś bootować z jakiejś płyty? Jak tak, to ten napęd padł.

Bootowałem a wszystkie stery są na miejscu. Wczoraj przecież wszystko działało. Najwyrażniej takie napędy mają okres ważności 4 miesięcy;)

Pójdzie jutro do wymiany.

Czyli napęd nie ruszył podczas próby bootowania?

postękał chwilę, pomrugał diodą i nic. Jedyny jego problem jest taki że nie uruchamia tego silniczka co kręci płytą, no i nie otwiera zawartości.

Czyli raczej padł. Ja w sprawach mechanicznych nic więcej nie wymyślę. Jak dla mnie wymiana na nowy samemu albo przez serwis, chyba że ktoś coś jeszcze wymyśli.

Mam identyczny problem tylko ja zrobiłem coś takiego. Włożyłem płytke Heros 3, zaczeło mulić kompa(za duzo programów włączonych chyba było) i chciałem wyłączyć mój komputer lecz sie zwiesił. Postanowiłem dać na zakończ teraz, wyskoczył mi jakiś błąd i od tamtej pory nie czyta płytek.Napęd Niby coś tam mieli i rozpęca płytki, ale potem gaśnie i nic sie nie dzieje. Hmmmm nie wydaje mi sie żeby był zepsuty tylko jakby mu jakieś oprogramowanie sie uszkodziło. Zrobiłem wszystko to co napisane było wyżej, ale nie pomogło i teraz szukam dalej rozwiązania. Jak znajde to opisze ale coś ciemno to widze. (za błędy ort przepraszam :slight_smile: )