Problem ze startem kompa

(Pawelu1981) #1

Witam. Mam taką dziwną przypadłość w ostatnim czasie, że siadają mi płyty główne od Asusa. Miałem M2N-SLI od półtora roku i umarła. Wymienili mi 2 grudnia na nową, dziś włączam kompa i tylko słyszę jeden długi sygnał dzwiękowy a zaraz po nim 2 krótsze i nic innego się nie dzieje. Taki stan utrzymuje się do momentu odłączenia zasilania. Przeczytałem w necie, że to może być wina uszkodzenia karty graficznej a inne źródła podają iż jest to wina niesparowania pamięci RAM - do tej pory działały idealnie. Podpowiedzcie co to może być. Sprzęt jest na gwarancji więc w razie czego zawsze mogę go oddać do serwisu:)

(JNJN) #2

A jak tam zasilacz ?, bo tu może być problem.

(Pawelu1981) #3

Zasilacz Chieftec 450Watt, do tej pory śmigał idealnie, a mam go od lipca 2008. Na 550Watt jest to samo, próbowałem też przyłączać kartę graficzną do nowego kompa i działa :o Jedynie nie mam jak Ramu sprawdziwć i płyty głównej. Co ciekawe, po odłączeniu zasilania karty graficznej komp nie wydaje żadnego dzwięku. Jednak to nie rozwiązanie, bo wiadomo, że się nie uruchomi.

Znalazłem coś takiego:)

AMI

Liczba dźwięków - Typ błędu

1 - Problem z odświeżaniem RAM

2 - Błąd parzystości pamięci RAM w obszarze pierwszych 64 KB

3 - Błąd w obszarze pierwszych 64 KB RAM-u

4 - Błąd zegara systemowego

5 - Problem z procesorem

6 - Błąd kontrolera klawiatury

7 - Błąd trybu wirtualnego procesora

8 - Błąd zapisu lub odczytu z pamięci karty graficznej

9 - Błąd sumy kontrolnej BIOS-u

10 - Błąd zapisu lub odczytu pamięci CMOS

11 - Błąd pamięci cache

ciągły ton -! Błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Award

1 długi - błąd pamięci

1 długi i 2 krótkie - Błąd parzystości pamięci RAM

1 długi i 3 krótkie - Błąd karty graficznej

ciągły ton - Błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Phoenix

1-1-3 - nie jest możliwy odczyt parametrów konfiguracyjnych z pamięci CMOS .Konieczna jest wymiana płyty głównej .

1-1-4 - Układ zawierający BIOS musi być wymieniony

1-2-1 - Błąd zegara systemowego

1-2-2 - Uszkodzona płyta główna

1-2-3 - Uszkodzona płyta główna

1-3-1 - Uszkodzona płyta główna

1-3-3 - Błąd parzystości pamięci RAM w obszarze pierwszych 64 KB

1-3-4 - Uszkodzona płyta główna

1-4-1 - Uszkodzona płyta główna

1-4-2 - Błąd pamięci RAM

2-x-x - Każda kombinacja sygnałów, rozpoczynająca się od dwóch dźwięków oznacza uszkodzenie pamięci RAM

3-1-x - Jeden z układów płyty głównej jest uszkodzony. Prawdopodobnie konieczna jest wymiana płyty głównej

3-2-4 - Błąd kontrolera klawiatury

3-3-4 - Brak karty graficznej

3-4-x - Błąd karty graficznej

4-2-1 - Jeden z układów płyty głównej jest uszkodzony. Prawdopodobnie konieczna jest wymiana płyty głównej

4-2-2 - Błąd zgłoszony przez płytę główną - należy sprawdzić czy klawiatura jest sprawna

4-2-3 - Jak wyżej

4-2-4 - Prawdopodobnie jedna z kart rozszerzeń jest uszkodzona. Jeśli wszystkie są sprawne to płyta główna nadaje się do wymiany.

4-3-1 - Błąd płyty głównej

4-0-2 - Jak wyżej

4-3-3 - Jak wyżej

4-3-4 - Błąd zegara czasu rzeczywistego Powinna pomóc wymiana baterii na płycie głównej

Kody BIOS-ów Phoenix są najbardziej szczegółowe ze wszystkich, ale płyty wyposażone w taki BIOS są rzadko spotykane (głównie w Laptopach). Za każdym razem emitowane są trzy grupy krótkich dźwięków, oddzielone od siebie krótką pauzą. Zatem zapis 1-3-3 oznacza, że został wygenerowany jeden dźwięk, potem była pauza, następnie trzy dźwięki, kolejna pauza i znów trzy dźwięki.

Najbardziej pasuje mi to:

1 długi i 2 krótkie - Błąd parzystości pamięci RAM

Jednak nie mam pojęcia jakiego mam biosa w tej wymienionej płycie głównej od Asusa. Na nowej gigabyte mam Phoenix'a