Problem ze stworzeniem lana

(Pajakk) #1

Chodzi o sieć Lan pomiędzy komputerem stacjonarnym(XP pro SP2) a Laptopem(Vista home Basic) .

Stacjonarny ma przewodową kartę sieciową, a laptop bezprzewodową.

Sieć dzielona jest przez router i jeśli chodzi o dostęp do sieci z laptopa nie ma problemów.

Czy mógłby ktoś przeprowadzić mnie przez tworzenie Lana pomiędzy tymi komputerami od A do Z?

Z góry dziękuję

(Wojtek) #2

napisz to po ludzku bo kompletnie nie wiadomo o co biega.

Złączono Posta : 29.11.2007 (Czw) 20:49

jeśli ci chodzi o połączenie Kompa z laptopem do przesyłania danych to wystarczy kupić kabel UTP 4m "CROSS" spiąć komp i laptop kablem

W ustawieniach kart sieciowych ustawić

KOMP

IP 10.1.1.1

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.60

Laptop

IP 10.1.1.2

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.60

Pozapisywać te ustawienia następnie na jednym i drugim udostępnić jakiś folder lub całą partycję.

Siedząc przy kompie! !!

dać Start/Uruchom

wpisać komendę: cmd

w czarym oknie wpisać komendę: ping 10.1.1.2 -t

jeśli są odpowiedzi to znaczy że połączenie działa można przystąpić do przesyłania danych.

Jeszcze raz

dać Start/Uruchom

wpisać komendę: file://10.1.1.2 poczekać chwilkę (nawet i 30 sek czasem)

no i powinno wyskoczyć okienko z udostępnionym Folderem lub partycją.

jak to nie jest to o co ci chodzi to pisz do mnie na

GG: 1985553 lub AQQ: 5441161

NARA

(Qwerrt) #3

jeśli jest podłączony przez router to po co mu cross, przecież już w lanie jest tylko chodzi o konfiguracje

(Bart Jakubiak) #4

No to mu wyjaśniłeś.

Jak masz skonfigurowany router?

Jeżeli oba komputery są przyłączone do niego, to już masz LAN. Musisz tylko znać adresy IP obu komputerów. Jeśli będziesz chciał na przykład na laptopie skorzystać z zasobów stacjonarnego (czyli przeglądać foldery ustawione jako udostępnione), wybierasz w menu start opcję"uruchom" i wpisujesz "`92.168.x.xxx", czyli adres komputera. I odwrotnie. Można sobie umieścić takie skróty na pulpitach.

Druga możliwość to ustawienie na obu kompach tej samej grupy roboczej i wtedy miałyby do siebie nawzajem dostęp przez "otoczenie sieciowe -> wyświetl komputery tej grupy roboczej". Ale z doświadczenia wiem, że to bardzo zawodny sposób, bo genialny Windows raz sobie je wyświetla, a raz nie, wedle kaprysu i nie wiadomo dlaczego.

Czy o to Ci chodziło?

(Pajakk) #5

Tak dokładnie o to mi chodziło, a zmylił mnie właśnie nieznany mi wcześniej problem Windowsa z grupami roboczymi.

Teraz mam już jasność co do powodów.

Dziękuję za pomoc!

(_Sylwan_) #6

Wszystko było by pięknie ale dla adresu IP z klasy Adresowej A maska to odpowiednio: 255.0.0.0 :slight_smile: aha na jakiej podstawie brama to : 10.1.1.60??