Problem ze stworzeniem lana

Chodzi o sieć Lan pomiędzy komputerem stacjonarnym(XP pro SP2) a Laptopem(Vista home Basic) .

Stacjonarny ma przewodową kartę sieciową, a laptop bezprzewodową.

Sieć dzielona jest przez router i jeśli chodzi o dostęp do sieci z laptopa nie ma problemów.

Czy mógłby ktoś przeprowadzić mnie przez tworzenie Lana pomiędzy tymi komputerami od A do Z?

Z góry dziękuję

napisz to po ludzku bo kompletnie nie wiadomo o co biega.

Złączono Posta : 29.11.2007 (Czw) 20:49

jeśli ci chodzi o połączenie Kompa z laptopem do przesyłania danych to wystarczy kupić kabel UTP 4m “CROSS” spiąć komp i laptop kablem

W ustawieniach kart sieciowych ustawić

KOMP

IP 10.1.1.1

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.60

Laptop

IP 10.1.1.2

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.60

Pozapisywać te ustawienia następnie na jednym i drugim udostępnić jakiś folder lub całą partycję.

Siedząc przy kompie! !!

dać Start/Uruchom

wpisać komendę: cmd

w czarym oknie wpisać komendę: ping 10.1.1.2 -t

jeśli są odpowiedzi to znaczy że połączenie działa można przystąpić do przesyłania danych.

Jeszcze raz

dać Start/Uruchom

wpisać komendę: file://10.1.1.2 poczekać chwilkę (nawet i 30 sek czasem)

no i powinno wyskoczyć okienko z udostępnionym Folderem lub partycją.

jak to nie jest to o co ci chodzi to pisz do mnie na

GG: 1985553 lub AQQ: 5441161

NARA

jeśli jest podłączony przez router to po co mu cross, przecież już w lanie jest tylko chodzi o konfiguracje

No to mu wyjaśniłeś.

Jak masz skonfigurowany router?

Jeżeli oba komputery są przyłączone do niego, to już masz LAN. Musisz tylko znać adresy IP obu komputerów. Jeśli będziesz chciał na przykład na laptopie skorzystać z zasobów stacjonarnego (czyli przeglądać foldery ustawione jako udostępnione), wybierasz w menu start opcję"uruchom" i wpisujesz “\192.168.x.xxx”, czyli adres komputera. I odwrotnie. Można sobie umieścić takie skróty na pulpitach.

Druga możliwość to ustawienie na obu kompach tej samej grupy roboczej i wtedy miałyby do siebie nawzajem dostęp przez “otoczenie sieciowe -> wyświetl komputery tej grupy roboczej”. Ale z doświadczenia wiem, że to bardzo zawodny sposób, bo genialny Windows raz sobie je wyświetla, a raz nie, wedle kaprysu i nie wiadomo dlaczego.

Czy o to Ci chodziło?

Tak dokładnie o to mi chodziło, a zmylił mnie właśnie nieznany mi wcześniej problem Windowsa z grupami roboczymi.

Teraz mam już jasność co do powodów.

Dziękuję za pomoc!

Wszystko było by pięknie ale dla adresu IP z klasy Adresowej A maska to odpowiednio: 255.0.0.0 :slight_smile: aha na jakiej podstawie brama to : 10.1.1.60??