Problem ze zmianą procesora i płyta główną AsRocka K7

(system) #1

A wiec miałem płytę AsRocka K7S8X z Duronem +1800, który po lekkim podkręceniu wyciskał 1900MHz. Niestety zjarała się i kupiłem nową podobną płytę K7NF2-RAID oczywiście AsRocka z wersją biosu 1.3 chyba i co sie okazało że na automatycznym taktowaniu ciągnie 1350MHz po podkręceniu 1690Mhz więcej sie nie da bo system jest niestabilny. Niezrażony kupiłem AMD GEODE NX2001+ (na systemie pisze ze to zwykły athlon XP) który mial cisnąć 2,2GHz bez podniecenia. No i co sie okazało, otóż na ciśnie 1,35GMHz a na podkręceniu 1,69Ghz :!: . Doszem do wniosku iż płyta jest do DUP... Dużo się na czytałem o AsRokach z serii K7 i wiem że ludzie mieli problemy z z tymi płytami a dokładnie z wymiana procesora i musieli je wymienić :stuck_out_tongue: . Bym był wdzięczny jeśli ktoś mi wytłumaczy co jest grane i pomoże rozwiązać problem! !!

(Seba86mu) #2

W BIOSie ustaw FSB procesora na 166 MHz , a mnożnik procesora (CPU Ratio) na x13.5 , zapisz ustawienia.

W przybliżeniu wyjdzie 2,24 GHz (taktowanie procesora).

Gdyby były problemy z uruchomieniem komputera, to zresetuj ustawienia BIOSa zworką (znajdującą się koło baterii na płycie głównej), bądź wyjmij baterię na ok. 30 minut.

(system) #3

Niestety nie mogę znaleźć mnożnika procesora przeszukałem cały bios chociaż się w nim orientuje to jedynie co mogę zrobić to ustawić CPU Horst Frequency na manual i z Actual Frequency (MHz) ze 100MHz dociskam do 128MHZ co daje w przybliżeniu 1,7GHz

(Seba86mu) #4

Na 166MHz się nie da ? Musi się dać.

(system) #5

Niestety juz na 130MHz komputer nie chce sie włączyć co dopiero na 166MHz. Jeszcze nie posmarowałem go pastą termo-przewodzącą i jego temperatura osiąga zawrotne 45C, ale wątpię czy to ma jakieś znaczenie pasta nie wiele daje :stuck_out_tongue:

(Rastko1) #6

PASTA ma WIELKIE ZNACZENIE !!

(system) #7

Po prostu myślę ze to wina płyty dlaczego na starej płycie mój tez stary Druon wyciskał 1900MHz, a na tej nawet do końca 1700MHz nie chce wyrobić :?: a nowy procek powinien mieć 2200MHz a tez stoi na 1700MHz i to po podkręceniu ehh

(system) #8

Właśnie a propos jak smarować procka pasta??? słyszałem dwie wersje

1. wystarczy tylko kropla na jadro i śmiga ostro :stuck_out_tongue:

2.równomiernie posmarować cały procesor cieniutka warstwą pasty i śmiga jeszcze ostrzej :stuck_out_tongue:

(Rastko1) #9

(Seba86mu) #10

Motor , tutaj nie chodzi o to, że Tobie uszkodzi się procesor, jak ustawisz na 166MHz. Twój procesor właśnie w takiej częstotliwości powinien pracować :slight_smile: I w takiej pracować będzie prawidłowo :slight_smile:

Komputer nie uruchamia się, jak ustawiasz 130MHz, bo w ogóle taka częstotliwość nie jest obsługiwana przez żadną płytę. Jest to niestandardowe ustawienie, dlatego komputer się nie uruchamia. Jak ustawisz np. 149MHz, albo 151MHz, to też się nie uruchomi.

Komputer uruchomi się w momencie, gdy ustawisz 166MHz. Jeżeli możesz ustawić taką częstotliwość, to to zrób.

166MHz , to rzeczywista częstotliwość taktowania, a efektywna w tym przypadku, to 333MHz i właśnie w takiej częstotliwości pracuje Twój procesor, dlatego musisz ustawić 166MHz. Mnożnik procesora powinien wtedy ustawić się na x13.5 automatycznie (skoro twierdzisz, że nie da się zrobić tego ręcznie) i komputer powinien bez problemu się uruchomić z zegarem procesora 2,24GHz (w przybliżeniu).

Oczywiście najpierw koniecznie nałóż pstę termoprzewodzącą, w przeciwnym wypadku ciepło będzie "niesprawnie" przekazywane z procesora do radiatora.

(Asterisk) #11

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny

Inaczej temat poleci do śmietnika.

(system) #12

Chodzi o to ze płyta automatycznie mi ustawia na 100MHz i mogę jedynie zrobić 127MHz. ustawiałem na 166MHz i nic musiałem ustawić na 127MHz bo nie dało sie włączyć komputera

(Aminokwasy) #13

witam, na tej płycie masz zworki od ustawniea FSB zajrzyj sobie do manuala, jak nie masz to sciągnij sobie ze strony Asrocka przestawiasz zworki na FSB 166(333) i powinno smigać :slight_smile:

(Seba86mu) #14

Dokładnie stąd

(Rastko1) #15

Nie trzeba

(Monczkin) #16

Motor nie pisz posta pod postem. Jak chcesz coś dopisać użyj opcji edytuj

(system) #17

Jest jeszcze coś owszem procesor osiągnął zamierzane taktowanie ale... nie współpracuje dobrze z systemem. system zalicza zwiechy po których muszę restartować kompa, gry się wyłączają a system nawet nie powiadamia o błędzie jaki nastąpił wiec pytam sie o co chodzi? Teraz właśnie zmieniłem na poprzednią opcje 100MHz podkręcona na 126MHz i liczę ze gra sie nie wyłączy. Mozę trzeba dla danego ustawienia zworek zmienić napięcie?????