Problem ze źródłem dźwięku słuchawki/głośniki

Witam. Mam od pewnego czasu problem z dźwiękiem w laptopie. Laptop ACER Extensa 5635 ZG. O co chodzi? Otóż zrobiłem format i dźwięk jest teraz tylko na słuchawkach. Co ciekawe, przed formatem, żeby zmienić źródło dźwięku z głośników na słuchawki musiałem to przestawiać ręcznie, o tu:

dzwiek1.png

Teraz niestety jest tylko jedno źrodło dźwięków czyli “Głośniki”, które jednak nie działają i dźwięk jest tylko na słuchawkach. Gdzie leży problem? Próbowałem sobie poprzednio z tym poradzić ale nie dałem rady.

Sterowniki do karty dźwiękowej to Conexant High Definition Audio, data sterownika 2009-08-11, wersja: 4.98.9.0.

UWAGA, problem nr 1. NIEAKTUALNY

Odinstalowałem sterowniki z poziomu windowsa i się naprawiło. Pytanie nr 2. Jak sprawić, żeby dźwięk sam “przeskakiwał” z głośników na słuchawki gdy wpinam mini jacka w gniazdo? Ponieważ muszę przestawiać to ręcznie.

Pytanie nr 3.

Czy można, bez ingerencji w hardware, przestawić gniazdo mikrofonu na gniazdo słuchawkowe? To drugie trochę mi się popsuło i jedna słuchawka nie łapie zupełnie, a gniazdo mikrofonu jest okej. Da się? Czy trzeba coś przelutowywać?