Problemy po instalacji Ubuntu x64: skype, wine itd

1/ (wyjaśniony) Zainstalowałem po raz drugi Linuxa tym razem Ubuntu 9.04 x64. System bardzo mi się podoba, ale brakuje mi w nim skype. Poprzednio na x386 Ubuntu 8.04 po prostu otwierałem paczkę ściągniętą ze strony skype. Tym razem muszę chyba dodać plik automatycznej instalacji przez Alt Gr +F2 i wpisanie odpowiedniej komendy.

No i problem jakiej komendy, gdzie można szukać instrukcji na ten temat?

2/ (wyjaśniony) Drugi problem to bardzo niska wydajność w grach. RTS Spring zamula jak w średniowieczu. Gra oparta jest o OGL. Co powinienem zainstalować aby to działało jak na Windowsie 7?

3/ (wyjaśniony) No i kolejny problem to Wine. Zainstalowałem przez dodanie w dodaj usuń, był dostępny w odróżnieniu od skypa (skype nawet jest dostępny ale nie można go zaznaczyć). Tylko nie wiem jak używać Wine. Jak odpalić dowolny program pod Wine. Jakiś link do instrukcji jak to zrobić?

4/ (wyjaśniony) No i był bym zapomniał o najważniejszym. :slight_smile:

Instalując linuxa wyłączyłem w biosie pierwszy dysk, mam dwa 500GB. No i naiwnie myślałem, że linux da sobie spokój z wyłączonym w biosie dyskiem. Nic podobnego.

skubany zainstalował mi własny botloader i teraz mam podczas startu do wyboru 7 czy 8 systemów z czego ostatni jest opisany jako Vista loader i jest wejściem do drugiego menu w którym mogę znów wybrać pomiędzy dwiema instalacjami win 7 z których druga nie istnieje.

Taki sposób logowania wydaje mi się zbyt skomplikowany. Jeżeli już musi być wspólny botlowader to niech by był. ale do wyboru jeden linux zainstalowany na drugim dysku i jeden win 7 zainstalowany na dysku pierwszym.

Używałem co prawda Easy BSD pod win 7 ale nie potrafię w nim włączyć edycji botloadera a mam tylko podgląd. Co zrobić aby wyedytować i jak wyedytować aby nie popsuć?

5/ I jeszcze na koniec mały problem. Nie znalazłem x64 wersji flash plugin dla firefoxa. Wersja x386 jest ale nie instaluje się.

  1. Na systemie 64 bitowym nie zainstalujesz programu 32 bitowego, chyba że masz multilib-a. Skype powinien być w repozytorium nonfree. Repozytorium włączysz przez Synaptica. Ewentualnie może w Dodaj/Usuń znajdziesz Skype, jak wybierzesz z lisy rozwijanej koło pola wyszukiwania “wszystkie programy”.

  2. Gra odpalana przez Wine(wersja Windowsowa) czy jak? Masz zainstalowane sterowniki do karty graficznej(system > administracja > “coś sterowniki - pewnie sterowniki własnościowe lub menadżer sterowników” )? Jaki masz model karty graficznej?

3)Programy pod Wine najlepiej odpalać przez terminal. Wchodzisz do folderu z programem, a następnie wpisujesz wine ./nazwa_programu.exe . Oczywiście można prościej. Jest m.in takie coś, jak wine-wrapper, który wykona wszystkie te kroki za ciebie. Mi go wygenerowało wine-gcc. Jak będziesz mieć coś takiego, to przypisujesz ten skrypcik do rozszerzenia *.exe. To wszystko. Zalecam też używanie PlayOnLinux. Ostatecznie możesz też przypisać “wine” do akcji otwórz na pliku *.exe(prawoklik na exe, właściwości, a tam sobie wszystko wyklikasz - musisz wpisać tylko wine).

4)Menu w Grubie masz zapisane na /boot/grub/menu.lst . Zrób sobie kopię, a następnie pousuwaj błędne wpisy. Przywrócić kopię możesz z LiveCD. Na tym forum pojawiała już się setka podobnych pytań i wielokrotnie był sugerowany jakiś program do edycji menu. Nie pamiętam tylko nazwy - przeglądnij forum.

1/ Wybierałem już zakładkę “wszystkie programy” w dodaj usuń i skype jest, ale polew wyboru jest zablokowane, nie wiem czemu i nie wiem co zrobić, abym je mógł zaznaczyć. Skype jest dla mnie kluczowym programem i bez niego nie mogę traktować systemu jako kompletnego.

2/ Spring jest grą Linuxową dostępna też na Windows i na Mac’a.

Zasadniczo wg moich znajomych wersja Linuxowa nie jest wolniejsza od Windowsowej i chodzi bez problemu poza brakiem możliwości wyjścia do pulpitu w czasie gry co jest dość uciążliwe na przykład kiedy pada konferencja. A gramy zespołowo.

Moduł karty graficznej 173 zainstalowany z dodaj usuń.

3/Dzięki, odpowiedź 100% :slight_smile: play on linux to coś podobnego do Wine i można używać zamiennie?

4/ Właśnie to robię :slight_smile: Dzięki

Tak jak powyżej napisano, napisz jaką masz kartę graficzną, jakie sterowniki i jeszcze daj wynik

glxinfo|grep direct

Jeśli chodzi o Adobe Flash Player dla x86_64 to zobacz http://labs.adobe.com/technologies/flas … Q_64-bit01

Edycję menu.st możesz przeprowadzić za pomocą http://en.wikipedia.org/wiki/StartUp-Manager jeśli bardzo nie chcesz ręcznie.

Karta jak w podpisie 8600GTS. sterownik 173 (ten tylko dał się zaznaczyć bo jest 178 ale nie mogłem go zaznaczyć tak samo jak skype).

Wynik dam po powrocie do domu, dzisiaj wieczorem.

Co ręcznej edycji menu startowego, to mogę, nawet wolę bo wtedy wiem co robię a programy czasem mieszają gorzej niż samemu się to zrobi. Ogólnie to rozumiem MBR i mógł bym sobie wyedytować tylko nie wiem czym. Natomiast GRUBa nie widziałem jeszcze. Spróbuję waszymi sposobami dzisiaj i zobaczymy.

6/ (wyjaśniony) i jeszcze szóste pytanie. Ubuntu 9.04 czyta bez problemu dane z drugiego dysku czyli NTFS. Czytałem gdzieś że korzystanie pod linuxem z partycji Windowsa może uszkodzić system plików Windowsa i doprowadzić do utraty danych. Dane te są dla mnie bardzo ważne. Między innymi dokumenty z pracy żony i zdjęcia czyli niemożliwe do odzyskania. Robię backupy najważniejszego softu co jakiś czas ale nie dość często i trochę mógł bym stracić.

Czy mam się bać odczytu z partycji NTFS i czy mogę zapisywać z poziomu Ubuntu na partycji NTFS?

Wiele spraw masz domyślnie zrobionych w opartym na Ubuntu, ale jednak gotowym out-of-the-box Linuxie Mint. Wersja 7_x64 pięknie mi służy i sprawia wiele frajdy. Polecam!

6)Raczej się nie obawiaj. Utratę danych mogłeś doświadczyć jedynie podczas skracania pliku(gdy podczas edycji zmniejszy się jego rozmiar), a to jedynie na sterowniku jądra. Z tego powodu sterownik jądra zezwalał tylko na odczyt. Obecnie dystrybucje korzystają jednak ze sterownika przestrzeni użytkownika - ma on swoje inne problemy(np. jest wolniejszy), ale raczej nie doprowadzi do utraty danych(choć też nie byłbym w 100% pewien). Pewne jest jedno w przypadku każdego systemu plików. Jeśli nośnik jest nieuszkodzony, to bez problemu możesz dane czytać. NTFS-3G(wspomniany sterownik w trybie użytkownika) raczej nie doprowadzi do utraty danych. Jeżeli jednak jesteś bardzo zapobiegawczy, to modyfikacje zapisuj na partycji Linuksowej, a potem przenoś je w jakiś inny sposób.

3)Korzystając z PlayOnLinux korzystasz tak naprawdę z Wine. PlayOnLinux jest jedynie nakładką na Wine. Umożliwia on ominięcie błędów w Wine, bo wie, jaki program instalujesz. Korzysta on ze skryptów wyspecjalizowanych do instalacji danego programu. Pozwala też na trzymanie wielu wersji WINE w swoim systemie. PlayOnLinux nie może wykluczyć użycia Wine, bo na nim się opiera.

1)Jeżeli chodzi o Ubuntu, to aktualnie mam tylko jakąś wczesną alfę na VirtualBoksie(tak na marginesie, wiele się zmieni na lepsze). Co dziwne Skype nie mam w repozytoriach(nawet non-free). Jak nie poradzisz sobie, to zawsze możesz wejść na stronę producenta. Paczka dla Ubuntu być może będzie działać, a jak nie, to wybierasz jedną z tych paczek koło niebieskiej ikonki(powinna tam być wersja portable)

Dodane 06.07.2009 (Pn) 11:46

Skype-static na moim Ubuntu daje się uruchomić. Niestety nie mam konta w systemie, więc nie przetestuje czy wszystko działa. Nie zdziw się, jak będziesz mieć problemy z dźwiękiem - chyba było wielokrotnie wałkowane na tym forum, choć raczej wielkim problemem to nie jest i szybko da się naprawić(paru moich znajomych korzysta ze Skype na Linuksie).

7 x64 w żaden sposób nie instaluje mi się, problem już opisałem w odpowiednim dziale i nikt nie znalazł odpowiedzi, która by temu zaradziła. Wiem tylko, że więcej osób z nietypowymi płytami głównymi ma tego typu problem i wersja RTM powinna już działać poprawnie, ale oczywiście tego można się jedynie domyślać.

@nintyfan

Co znaczy “skype-static”? Mam bardzo nikłe doświadczenie z Linuxem i takie wyrażenia nic mi nie mówią. Jeden mój znajomy też zainstalował Skype na Ubuntu 9.04 x64, ale jak go pytałem jak, to nie pamięta :expressionless:

Dzięki też za info w pozostałych sprawach :slight_smile:

Tutaj masz linka:

http://www.skype.com/go/getskype-linux-static

Ściągasz, rozpakowujesz, uruchamiasz.

Tu masz linka do oficjalnej strony:

http://www.skype.com/intl/pl/

1/ Problem ze skype rozwiązany. Zgodnie z twoimi instrukcjami. Okazało się coś banalnego, źle rozpakowywałem archiwa i kiedy polecałem wykonać plik egzekucyjny nie miał się do czego odnieść.

8/ (wyjaśniony) Pojawil mi się już ósmy problem. Nie mogę zainstalowac tlen tlenlinux64-7.0.1.37.bin . Nieznany typ pliku. :confused: Tu nie ma archiwum więc też nie wiem co mam zrobić. Nie udaje się tez zainstalowac przez:

Ale jak na razie i tak dobrze :slight_smile:

tlen

wget http://j.o2.pl/idi/tlenlinux64-7.0.1.38.bin

sudo sh tlenlinux64-7.0.1.38.bin

2/ problem drugi rozwiązany. Po prawidłowym zainsalowaniu sterowników 173 działa. (wcześniej jak sprawdzałem jeszcze nie były dodane.) Co ciekawe wersja gry pod linuxa jest szybsza przy dużym obciążeniu kiedy gracze wypuszczą po 1000 lub więcej jednostek każdy. Windows XP jak i Win 7 zaczynały się wtedy ciąć na moim obecnym sprzęcie a Ubuntu radzi sobie. Mocno mnie to zdziwiło, ale w sumie gra obciąża głównie procesor, a nie grafikę, więc cuda wianki najnowsze OGL i DX na Windowsie nic nie dają.

No i to niestety nie pomogło. Ubuntu x64 nie rozpoznaje w ogóle pliku .bin

9/ (wyjaśniony) problem z nietypową kamerą manta mm346. Sprzęt bardzo fajny za super cenę ale sterowniki ma tylko dla windowsa. Jest na to jakaś rada?

maxymili zainstaluje Cheese i sprawdź czy twoja kamerka już nie działa (moja nie wymagała żądnych sterów).

9/ rozwiązany. Kamera cały czas działała. Po prostu skype był źle skonfigurowany a ja przyzwyczaiłem się do wersji 4 i nie mogłem znaleźć opcji :wink:

sudo sh ./tlenlinux64-7.0.1.38.bin

Nic nie powinno dać. Na samym początku nadaj plikowi prawa do wykonania.

chmod +x ./tlenlinux64-7.0.1.38.bin

Teraz wykonaj ten plik z poziomu superadministratora:

sudo ./tlenlinux64-7.0.1.38.bin

Cały sęk w tym, że .bin są binarkami - jest to normalny program, który trzeba odpalać pod konsolą. Jeżeli to nie zadziała, to spróbuj jeszcze podać nam wynik:

file ./tlenlinux64-7.0.1.38.bin

.bin jest chyba rozszerzeniem wykorzystywanym również w MacOS-X. Skoro jednak pobrałeś wersję na Linuksa, to powinien to być plik na x86.

OK, tlen działa. Dzięki :slight_smile:

Znalazłem programik easyubuntu, tylko jeszcze nie miałem czasu go przetestować. Jednak dla użytkowników, którzy być może zajrzą w ten temat to najprostsza droga skonfigurowania nowej instalacji. Podobno nawet dogrywa flasha do firefoxa dla x64 wersji.