Problemy po zmianie RAM

Witam

Zajmuję się filmem amatorskim i obróbką zdjęć więc zwiększyłem RAM z 256 do 1 GB. Oczywiście nie zrobiłem tego samodzielnie, jestem za „mały” do tego. Zleciłem to gościowi od sprzętu, znajomemu z pracy mojej ślubnej.

Jednak coś mi się teraz knoci, bo przed zmianą, można było odtwarzać pliki muzyczne z różnych serwisów - najczęściej z Imeem albo z wrzuty. Do tej pory było OK. A po zmianie na Imeem zbyt często muzyka jakby “przeskakuje”, coś jak na starej płycie. Wcześniej tutaj coś takiego nigdy nie miało miejsca. Na wrzucie owszem zdarzało się, że coś “przeskoczyło” ale teraz to jest masakra, nie można słuchać.

Przy odgrywaniu przechwyconych filmów z kamery - wieszał się odtwarzacz systemowy głównie po przejściu w tryb pełnoekranowy. Zasugerowano mi, że to właśnie z powodu braku RAM. Ale po zmianie nic chyba nie jest lepiej - nadal się odtwarzacz zawiesza.

W komputerze mam takie podzespoły:

Pamięć RAM 1024 MB typ DDR - obecnie od Kingstona

Płyta gł. P4M266A-8235

Procesor Intel Celeron 335 CPU 2,8 GHz

Karta graficzna NVIDIA GeForce FX5200 126 MB magistrala AGP4X

DirectX 9.0

Czy mogło to jakoś wpłynąć na stabilność w działaniu? Czy zmiana wartości RAM mogła to spowodować?

Dzięki z góry za jakieś odpowiedzi

Szkoda, że nie podałeś konkretnie modelu pamięci. Skoro piszesz, że przed wymianą było lepiej, to należy tu szukać przyczyny. Z tego co się zorientowałem, twoja płyta obsługuje pamięć typu PC 2100, czyli 266 MHz. Prawdopodobnie zostały zamontowane kości typu PC3200, czyli 400 MHz. W prawdzie powinny być one wstecz kompatybilne z PC2700 (333 MHz) i PC2100 (266 MHz), ale z tym różnie bywa. Ewentualnie nowe kości zwyczajnie “gryzą” się z tą płytą główną, czyli płyta jest ok. pamięci są ok. ale nie będą ze sobą poprawnie pracować. To stosunkowo częsta sytuacja. Pozostaje poeksperymentować z innymi pamięciami.

Sprawdź pamięć programem Memtest86.

Dzięki za podpowiedzi.

Do grzdylek:

Masz rację, sprawdzałem Everestem (mogę ci ten raport o moim systemie przesłać, użyta pamięć ma parametry PC3200 /400 MHz. Jeśli dobrze odczytałem z raportu - model pamięci to PC3200 DDR SDRAM. Ok, co w takim razie radzisz?

Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

pozdro Tyvit

EVEREST Raport o systemie.zip

Musisz mieć pamieci o takiej samej częstotliwości najlepiej. Spróbuj je wymienić.

Niestety nie wymyślę nic ponadto, co już napisałem. Według mnie pozostaje eksperyment z innymi pamięciami. Tylko skąd je wziąć? Gdybyś był z Krakowa, byłbym w stanie pomóc.

Nie trzeba mieć pamięci o jednakowej częstotliwości ale wtedy szybsze zwalniają do prędkości najwolniejszej.

:slight_smile: