Problemy z Audacity i Edit Cool 2000

  1. Korzystam z programu Audacity przede wszystkim dlatego, żeby zgrać sobie moją kolekcję kaset do nauki języków obcych. Po włączeniu Audiacity naciskam czerwony guzik nagrywania (magnetofon jest już wcześniej podłączony) i na ekranie pojawia się jeden pasek Audio (jedna ścieżka – mono). Co zrobić, żebym nagrywał w stereo?

  2. Nagraną stronę kasety dzielę sobie na mniejsze pliki; konwertuje na mp3 (wybieram w tym celu z menu Plik polecenie Eksportuj jako Mp3). Jakość nagrania jest dość dobra. Ale po jakimś czasie zamierzam powrócić do wcześniej nagranych plików i dalej je modyfikować i tu niespodzianka – Audacity nie może otworzyć tych plików, które zgrałem z kasety i przekształciłem na pm3 (importować do swego wnętrza). (Inne pliki – np. audycje radiowe, muzyka – wszystko, czego nie obrabiałem na Audacity – tak). Jaka może być tego przyczyna? Co mam zrobić zapisując obrobiony plik, abym go mógł później importować do Audiacity i dalej nad nim pracować?

  3. Chcę jak największą ilość kaset umieścić na jednej płycie CD. W formacie audio mogę zmieścić najwyżej jedną kasetę na jednej. W formacie mp3 ta ilość się zwiększa – chyba do 4. Tyle, że muszę mieć odpowiedni sprzęt do odtwarzania formatu mp3. Zamierzam kupić taki „magnetofon” (mój obecny „kompakt” odtwarza tylko format audio). Tu pytanie: czy kompakty mogące odtwarzać mp3 mogą odtwarzać również format OGG i czy na jedną CD mogę upchnąć tak dużo kaset? Nie wiecie, czy .ogg można odtwarzać na empe3-ce?

  4. Pytanie dotyczące Edit Cool 2000. Edita zamierzam używać do … nauki języków obcych. Moje pytanie jest takie: zainstalowałem darmową wersję tego programu. Program otwiera mi teraz wszystkie pliki muzyczne nawet gdy go nie włączam (gdy chcę posłuchać jakiś utwór muzyczny zamiast WMPlayer otwiera się Edit. Po prostu mój Windows Media Player nie działa po zainstalowaniu Edita. Oczywiście jak włączam jakiś utwór, przed jego odtworzeniem Edit „transformuje” go kilka sekund. Jest to bardzo uciążliwe. Powtarzam – chcę mieć Edita w tej okrojonej, darmowej wersji, ale nie chcę, żeby działał on jako domyślny odtwarzacz plików muzycznych. Co mam zrobić, żeby go „wyłączyć” (żeby działał wtedy, gdy chcę a nie domyślnie).

Rozwiązaniem pierwszego problemu będzie wybranie z menu Audacity opcji:

Edytuj -> Ustawienia.

W Ramce po lewej wybierasz pozycję “Audio I/O”. Następnie po prawej, w ramce “Nagrywanie” wybierz z pola combo “Kanały” opcję “2 (stereo)”.

Drugi problem… Nie mam dużego doświadczenia z zapisywaniem projektów Audacity. Uważam, że najlepiej będzie wyeksportować nagraną stronę kasety do jakiegoś “bardziej strawnego formatu” (MP3, OGG) z którego importowaniem Audacity sobie poradzi.

Rozwiązaniem pierwszego problemu będzie wybranie z menu Audacity opcji:

Edytuj -> Ustawienia.

W Ramce po lewej wybierasz pozycję “Audio I/O”. Następnie po prawej, w ramce “Nagrywanie” wybierz z pola combo “Kanały” opcję “2 (stereo)”.

Dzięki. Problem pierwszy rozwiązany. Wreszcie nagrywam w stereo