Problemy z dyskiem twardym. Niepokojące wyniki w S.M.A.R.T

Witam. Rano chciałem włączyć komputer i nie mogłem załadować Windows XP. Ekran ładowania trwał chyba z 5 minut i nic się nie działo. Zresetowałem komputer i uruchomiłem w trybie awaryjnym Uruchamiał się również dość długo, ale uruchomił. Następnie uruchomiłem ponownie i w trybie normalnym. Też się uruchomił, ale bardzo powoli. Postanowiłem sprawdzić SMART no i ujrzałem coś takiego:

http://i40.tinypic.com/2mmir86.jpg

Chyba wartość 01 jest szczególnie niepokojąca?

Teraz zauważyłem, ze w trakcie pisania tego posta wartość 05 sama spadła do 0.

Chciałem zobaczyć czy wszystko działa i włączyłem jakiś film przez AVP. Pooglądałem chwilę, poprzewijałem wyłączyłem, patrzę, ana HD Tune parametr 01 wzrósł do 19 :frowning:

Raw Read Error Rate

01

Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Wysokie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczyu/zapisu.

Krytyczny: Tak

Próbowałem pograć i wzrósł do 52. W graniu komputer parę razy się zastanawiał.

Czyli jest to już równia pochyła do padnięcia dysku i pozostaje zastanawiać się nad kupnem nowego? Ile orientacyjnie mam czasu i jaki dysk by mi ktoś polecił? Nie powinien być mniejszy od obecnego i najlepiej WD. W końcu mimo takich rezultatów to dość długo pochodził.

U mnie ta wartość wynosi 221,232, a wartość 05 wynosi 50.

Dysk ewidentnie umiera, skopiowałem już wszystkie dane, ale jeszcze się wstrzymam z wymianą trochę.

Ps. jeśli chodzi o kupno to jeśli masz trzy stówki na dysk, polecam ten klik!

Muszę się przyznać, że muszę się ograniczy do jak najtańszego zakupu przy zachowaniu warunków, które wymieniłem. Moja sytuacja finansowa jest dość trudna. Nie bardzo wiem jak skopiować potrzebne dane, bo mam tego trochę. Jakieś 320-325 GB :smiley:

Problemy, które występowały (zastanawianie się podczas gier, jakieś takie delikatne ścinki i długie ładowanie systemu) jak na razie wydaje się minęły.

PS. A długo już tak jedziesz z takimi błędami?

Ile było wcześniej?

Problem z uruchomieniem i innymi rzeczami powoduje zapewne C5 (Current Pending Sector).

Uruchom Wiersz poleceń (w Uruchom wpisz cmd), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter i jak pojawi się ten komunikat

Wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.

Jeśli będzie coś naprawiał powtórz wszystko jeszcze raz.

Podaj nowy SMART dysku i zrób Error Scan bez zaznaczonego Quick Scan.

Wcześniej było 1.

Zrobie te naprawianie, ale na Error Scan teraz nie mam zbytnio już czasu. Dopiero w niedzielę/poniedziałek.

Dodane 05.07.2013 (Pt) 8:17

Zrobione, nowy SMART, nic się nie zmieniło od tego co było przed chkdsk.

http://i44.tinypic.com/2q3ywld.jpg

No ja już muszę lecieć. Będę w niedzielę dopiero. Napiszcie proszę jakieś ciekawe rzeczy przez ten czas, odezwę się.

Pozdrawiam.

Błąd w C5 zniknął.

Niestety pozostaje 01 (monitoruj wartość Data tego parametru).

Tu masz najtańszy dysk z morele.net klik!

Ps. jeżeli chodzi o skopiowanie danych to są trzy opcje: płyty DVD, pendrive-y, bądź pożycz od kogoś dysk zewnętrzny (możesz tez wrzucić dane na jakiś dysk internetowy, ale z tym się zejdzie).

Cześć,

metoda na szybkie zgranie? Nie licząc podpinania obu dysków do jednego komputera? Kieszeń USB, albo drugi komputer + kabel RJ45

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

No, ale on już zniknął przed tym zabiegiem.

01 ma 52 od piątku, bez zmian.

Ten link przekierowuje mnie tylko do strony głównej :wink:

Dałoby się jakbym kupił nowy dysk podpiąć go do komputera i z tego obecnego wrzucić dane na nowy? Bo bądź co bądź padnięty jeszcze nie jest do końca. Matka, która siedziała teraz przez 4 dni przy kompie nie odnotowała żadnych problemów.