Problemy z: dźwiękiem którego nie ma ale jest ; grafiką i jej płynnością


(I4rock) #1

Hello.

 

Po 9 latach zabawy z XP postanowiłem przejść na Win 7 na swym PC (parametry jak w sygnaturze).

 

Lecz napotkałem pewne problemy związane z dźwiękiem (którego nie ma ale jest) oraz grafiką.

 

# Jeśli chodzi o dźwięk. Po uruchomieniu Win 7 ikonka od głośności jest jak powinna być. Ale jeśli uruchomię jakiś film lub muzykę to brak w ogóle dźwięku. Sterowniki są najnowsze pod tą płytę główną, dla zintegrowanego dźwięku lecz pod XP (pod nowsze OSy nie ma).

Dźwięk pojawia się dopiero po przejściu w Mixer lub (jeśli tamto nie zadziała) Dźwięki a z stamtąd w zakładkę Odtwarzanie, zaznaczenie głośniki > konfiguruj, po czym Testuj.

 

Co najlepsze w konfiguracji głośników w "kanały audio" jest tylko 5.1 Surround. Brak mono lub stereo.

We właściwościach urządzenia domyślnego w "format domyślny" jest zaznaczone 16-bit, 48000 Hz. Jak dam testuj, wyskakuje komunikat iż te urządzenie jest używane przez inną aplikację. Po kliknięciu na "przywróć domyślnie" i Testuj jest dźwięk a format domyślny do jak wspomniałem prędzej z tym że dochodzi nawias (jakość DVD).

 

Dźwięk to: SigmaTel C-Major Audio przy czym sterowniki instaluję jak na XP poprzez Menadżer Urządzeń (nie ma do tego panelu sterowania - na XP on nie działał).

 

# Zaś odnośnie grafiki (GeForce 6800 XT na AGP) zainstalowałem najnowsze pod Win 7 z tym że jak np. uruchamiam jakiś program to widać że ledwo co się uruchamia a interfejs przymula pokazując na chwilę czarne kwadraty (np. CCleaner - po lewej stronie).

 

Dlatego zastanawia mnie czy DX 11 obsłuży kartę która obsługuje DX 9 ? Nie będzie problemów z płynnością jak na XP (w filmach, flash, gry) ? Trzeba dograć jakieś biblioteki z DX 9 ?

 

 

Oczywiście system jest po wyłączeniu wodotrysków (classic styl), zbędnych usług (bezpiecznych) oraz pliku stronicowania.

 


(drunkula) #2

Tak stary sprzęt nie nadaje się na win7, sterowniki od xp nadają się równie dobrze, jak sterowniki od innego sprzętu - może i zadziała, ale na bezproblemową pracę nie ma co liczyć.

 

 

Będą, jeżeli na mniej zasobożernym XP były, to w win 7 tym bardziej. Filmy do jakośći DVD powiiny jeszcze jakoś chodzić, gry wydane mniej więcej 10 lat temu też, ale flash i płynnnie działające www raczej odpada.

Jedyny DX dla tej karty to 9c - wpychanie na siłę DX11 nie ma najmniejszego sensu.


(I4rock) #3

 

Z tego co wiem Win 7 ma w sobie już DX 11. I z tego co się orientuje, jest kompatybilny wstecz (obsłuży karty z DX 10, 9).

 

Na XP filmy 720p chodziły dosyć płynnie, a nawet płynie. Flash no przycinał trochę ale nie tak jak u mnie na Win 7.

 

 

Na XP odpalam PES 2013 na full detalach (lekko przycina) xD

 

Co do dźwięku, to jak pisałem, jest ale go nie ma xD

Sądzę że to wina Win 7 a nie sterowników…


(drunkula) #4

To jest właśnie wina sterownika - jeżeli istniałby takowy w wersji dla Win7, to ten ostatni prawidłowo obsłużyłby urządzenie.

Zdarzyło mi się z kiekawości położyć Win 7 na podobnie leciwym sprzęcie - ze względu właśnie na brak sterowników szybciutko cofnąłem OS do XP.


(I4rock) #5

Rozmyślam sprawdzić kartę dźwiękową na USB lub PCI (tanie wydania do 20 zł). W tym przypadku nie używał bym tej trafnej integry dźwiękowej…

Jak już jestem na tym Win7 to przetestować go do końca, bo i tak w 99% przejdę znowu na XP SP3 (Vistę miałem jeden dzień - zbyt nieogarnięta nawet na tym SP2).

 

Problem jak na razie stanowa sterowniki do dźwięku.

Resztę ma w sobie już instalator Win 7.

 

Lecz boli mnie to że dźwięk dopiero jest (zaskakuje) po tym jak zrobię TEST w właściwościach dźwięku…