Problemy z napędami - nie czyta, nie wysuwają się

Witam!

Od ponad roku męczę się z tym problemem - dzisiaj pomyślałem, że o tym napiszę tutaj.

Tak więc posiadam dwa napędy :

SAMSUNG CDRW/DVD SM-352F

  1. napęd którego nazwy nie znam, a sprawdzenie jest niemożliwe, komputer go nie widzi. Wiem, że jest to TS??? W162? (tą informację zaktualizuję, gdy się dowiem)

Z pierwszym mam problem od początku - wysuwał się samoczynnie - poczytałem w internecie i dowiedziałem się o wymianie firmware. Studiując instrukcje wymiany firmware udało mi się ukończyć tą operację - napęd działał bez problemu, nie wysuwał się, czytał CD oraz DVD, nagrywał CD (to nie nagrywarka DVD :wink: ) - jednak po roku przestał się wysuwać, w niedługim czasie cały komputer padł z nieznanej mi przyczyny (pobawiłem się slotami i ramami, i naprawiło się ;)) ) - po naprawie działał, jednak tacka się wysuwała jak na początku. Postanowiłem znów zaktualizować firmware, udało się i działał przez 2-3tygodnie. Teraz system go wykrywa, jednak nie mogę go wysunąć (jedynie wpychajac igłę w dziurkę do awaryjnego otwarcia) - ani przez opcję “Wysuń” ani przez naciśnięcie przycisku. Lampka czasem się zaświeci, czasem nie - gdy się zaświeci to słychać takie brzzzz (jakby wysunął minimalnie i schował) - gdy się lampka nie pali napęd jest martwy. Nowego firmware nie ma, a nie wiem jak zainstalować stare firmware.

Także drugi napęd nie czuje się najlepiej - chodzi w kratkę. Po naprawie pochodził miesiąc, potem zaczął świrować - gdy wsadzam płytę i chcę odpalić ręcznie przez Mój Komputer cały komputer się zawiesza i jedynie pomaga reset - po naciśnięciu tego przycisku napędu już nie da się wysunąć, w ogóle jakby nie był podłączony. Problem znika po dniu korzystania komputera (w dniu zazwyczaj PC jest włączany 3-4 razy - jednak gdy zrobię to pod rząd nie działa, jedynie jeśli normalnie korzystam) - myślałem że to firmware, więc i mu wgrałem najnowsze - po tym działał przez kolejny miesiąc bez zacinki, a teraz znów świruję.

Gdy przedstawiłem całą sytuację, pora na moje pytania :mrgreen:

  1. Dlaczego napędy szwankują?

1.1 Firmware źle zainstalowane?

1.2 Problem z taśmami?

1.3 Problem z zasilaczem (którego i tak nie wymienię, bo nie ma kasy na takie wydatki :wink: )

1.4 Czyszczenie pomoże?

1.5 Napędy są do luftu i trzeba je wyrzucić, a na ich miejsce wstawić porządny (teraz już nie są takie drogie napędy), dobry napęd. Czy może lepiej zainwestować w napęd podpinany pod USB :smiley: (co mi się za bardzo nie widzi)

Dodam, że mam tylko te dwa napędy do dyspozycji, nie mam jak wziąć inny, sprawny w 100% napęd. Jeżeli potrzebne będą jakieś zdjęcia (naklejek, taśm) to pisać - wstawię :wink:

Może pytanie w ogóle nie do tematu, ale myślę, że nie ma sensu robić nowego topica :

Który czytnik kart lepszy? Pod USB czy wewnętrzny, wpinany do środka?

Z góry dziękuję za wszystkie propozycje rozwiązania mojego dosyć irytującego problemu.

Pozdrawiam.

Mi to wygląda na problem z zasilaniem, jego czasowym braku itp. Sprawdziłbym po pierwsze sam napęd np idąc z nim do kumpla i podłączył albo pod taśmę, albo przez przejściówkę ATA -> USB. Skoro mówisz, że problem występuje od początku raczej odrzuciłbym błędy firmware.

Co do czytników… Na moje nie widać w tym aż takiej różnicy. Ja osobiście preferuję USB (ponieważ są przenośne). Nie wiem jak wygląda transfer po taśmie, ale z tego co się orientuje wynosi coś nieco ponad 150 mb/s? USB zapewnia 480 mb/s. Jeszcze jednym plusem wmontowywanego czytnika jest obsługa większej ilości formatów kart.

Tak po przeczytaniu o tym “Brzz” przypomniał mi się mój stary komputer, gdzie problem był ten sam. On jak robił te "Brzzz’ wysuwał się jakiś milimetr. Wtedy go brałem paznokciami próbowałem wyciągać tak do skutku, jak się nie udało to jeszcze raz, a tak po jakichś trzech razach już sie sam wysunął :slight_smile: Potem znowu nie chciał się otworzyć :stuck_out_tongue:

sla17 , spróbuj choć zmienić taśmy na inne (o ile też masz 40 żyłowe, teraz zmień je na 80 żyłowe). Firmware pewnie dobrze wgrałeś, bo proces nie jest nawet “skomplikowany” i generalnie to należy zwrócić uwagę by firmware pasował do nagrywarki i podczas wgrywania nie było płyty w napędzie.

Wstępnie prócz zmiany taśm wykonaj niżej podane:

Usuń UpperFilters oraz LowerFilters: http://support.microsoft.com/kb/314060

Z menedżera urządzeń odinstaluj kanały IDE.

  1. Start -> Uruchom -> devmgmt.msc

  2. IDE ATA/ATAPi controllers -> zaznacz Pomocniczy -> PPM -> Odinstaluj

  3. To samo zrób dla drugiego.

Przeinstaluj ASPI: Download

//Dla Visty: ściągnij tą bibliotekę: http://www.frogaspi.org/download/wnaspi32.dll

I skopiuj plik do lokalizacji C:\Windows\System32.

SolelyRose*

Podłączając pod przejściówkę ATA -> USB dało by radę, ale czy wtedy nie potrzebne jest zasilanie ;)? Jak to wygląda? Wpinam sobie tylko kabel do USB (przez przejściówkę) czy jeszcze muszę mieć zasilanie?

Zasilacz? Hmm, akutat byłby to problem tylko z napędami :P? Nie wiem, ja się na tym nie znam, ale gdyby był to zasilacz, to czy inne części też by nie padały? (dyskietki, dysk itp?)

Hmmm, no to wybiorę USB :wink: Chyba, że nie znajdę takiego z moją kartą z apartu (często leży rozładowany, a ładować żeby zgrać jest trochę śmieszne).

Hehe, teraz to ja mam w ogóle jak atrapy - jednego wykrywa w systemie (tego Samsunga), drugi stoi martwy, ale ani jeden nie reaguje na moje naciskanie :confused:

Rozkręcę komputer i zobaczę, ilu żyłowe mam. Jak 40, to skoczę do sklepu i kupię 80-żyłowe. (jeden, na spróbowanie)

@zrobiłem tak jak pisało - nic nie zadziałało.

Instaluję ASPI i wyedytuję.

@edit : jednak nic, w ogóle jakby napęd nie żył oO

Zobaczę z kablami co i jak :wink:

Dodane 19.08.2009 (Śr) 6:59

Wymieniłem miejscami kable od zasilania (ten z bialego do czarnego a z czarnego do bialego) i obydwa narazie działają bez zarzutu! :wink:

Jak będzie problem, to znów się odezwę :wink:

Dzięki za odp i pozdrawiam!

Tak dla doinformowania. Przejściówka ATA -> USB swoją drogą, ale musi być także zapewnione zasilanie. Nie możesz z oczywistego powodu skorzystać z molexów z zasilacza. Potrzebowałbyś zasilacza zewnętrznego. Zazwyczaj jest w zestawie z przejściówkami.