Problemy z płytą główną

Witam

Mam problem i to duży.Otóż płyta główna nie widzi mi dysku.Problem pojawił się po wyjęciu bateryjki z płyty głównej.Każdy dysk jaki podepne do kompa jest nie widoczny.A jak już jest widoczny to dostaje info, że albo nie ma systemu albo że dysk błędny lub uszkodzony .

Bladego pojęcia nie mam co robić dalej :frowning:

No a bateryjka włozona z powrotem :?:

PS Na pewno zresetowały Ci się opcje BIOSa i może masz kanały IDE powyłaczane.

Może i jestem amatorem ale nie aż takim ;]

Pewno że sie zresetowały dlatego pytam jak je przywrócić i gdzie ;]

Zjeżdzasz do BIOSa -> Integrated Peripherals i tam lukasz jaki stan mają kanały IDE.

Dobre tylko jeszcze powiedz mi jakie powinny być :stuck_out_tongue: bo nie kumam za bardzo

Sekcja Standard Cmos Setup - dyski i napędy ustaw na auto.

Reszta

Auto,enabled lub UDMA.

Weź książkę do płyty głównej i poczytaj lub kumpel co kuma i do pracy.

Na końcu zapisz bios Save.

JN niby wszystko jest ok.W biosie ustawione na auto co do książki to niemożliwe brak.

Najgorsze jest to, że jak podłączam inny dysk to on jest widoczny ale nie załaduje się system bo coś Failed :? i tego nie kumam

Jakieś pomysły ?

A dyskietkę 1.44 z napędu to wyjąłęś.

Dlaczego wyjmowałeś baterię.

Wymień taśmę sygnałową dysku na nową 80 żyłową,dobrze wsadź wtyczki do płyty i dysku,zworka na dysku na Master lub CS i próbuj.

Jak bios ma opcje to daj na wykrywanie dysku opcja z reguły IDE HDD Auto Detection i zobacz co wtedy czy wykryje dysk.

Podaj dokładny bląd - co podaje bios.

Witam

Powiem tak dyskietki nabank nie ma.

Sprawa wygląda tak jak koleś wyjął swój dysk i podłączył inny to później się okazało, że ten co to był tam wcześniej jest teraz nie widoczny dla biosu

No i tak kąbinował, że wyjął baterie myśląc że coś to poradzi.

No i jak widać nie nie dało rady.Teraz każdy dysk podpięty do kompa jest nie widoczy. Stosowałem się do waszych porad ale nic nie wychodzi.Co do taśmy to jest nowa.A zworka była na master.

Jak coś to napisze ten błąd ale to zachwile bo niestety nie widze jego kompa :))

A nie podpinaliście lub wypinaliście dysku na włączonym kompie - może załatwiliście kontroler IDE na płycie.

Spróbuj podpiąć dysk pod drugi kontroler IDE i zobacz.

Dysk sprawdzony na innym kompie i dobry.

A moze poprostu w biosie masz usatwione zeby systemu szukal gdzie indziej (np. na plycie potem na dyskietce a potem na kluczu USB) jezeli komp. nie znajduje sysytemu to pisze wlsnie taki text. A moze na dysku nei ma wogole zainstalowanego systemu?? :?

Wieszak, podaj jaką masz płytę główną to polookam na twój bios :wink:

JN nie. Na bank nic takiego jak piszesz nie miało miejsca.

Dysk został podpięty do 2 kontrolera i nic .

A teraz ciekawostka jeden z dysków jest widoczny teraz ale nie odpala się system :shock:

A to komunikat

Disk boot failure insert system disk and pres enter

Koleś wyjął baterie ponownie i wszystko ustawił od nowa i właśnie się okazało że dysk jest widoczny :smiley: .A system jest zainstalowany na pewno :slight_smile:

Złączono Posta : 18.09.2005 (Nie) 14:35

Spoko Antharas płyta to Chaintech 6vta2

O ile pamiętam to szukałem w sieci tego biosu i nic

Ale dalej nie wiem czy dysk sprawny i gdzie widoczny,przy starcie kompa,w biosie.

Czy wymienialiście taśmę sygnałową.

Wymień baterię na nówkę lub zmierz miernikiem cyfrowym ma mieć powyżej 3V(lepiej nowa).

Ustaw bios i zapisz.

Odłącz stacje dyskietek 1.44 i wyłącz ją w biosie i sprawdź co z dyskiem.

Jak to samo.

Odłącz dyski w ogóle,podłącz stacje i ustaw,podłącz CDROM do drugiego kanału IDE.

I zabootuj kompa z dyskietki awaryjnej WIN98/ME z obsługą CDROM i zobacz co się dzieje i czy CDROM jest dostępny i czyta.

Warto jeszcze naprawić MBR dysku.

Dalej podłącz wszystko w biosie ma być dysk widoczny i przy starcie kompa też.

I teraz np zabootuj kompa z płyty XP i co się dzieje.

Bo może być coś z sektorem startowym dysku lub systemem.

Do poczytania o MBR dysku - co prawda opis do 2000,ale ma zastosowanie do różnych systemów.

Tu

Do systemu włącznie z ME stosować naprawę po zabootowaniu z dyskietki startowej i komenda

fdisk /mbr po fdisk spacja

Od systemu 2000 konsola i polecenie

fixmbr

Dysk 1 jest sprawny ma system xp i na innym kompie jest widoczny. Na tym nie :?

Dysk 2 jest sprawny ma system xp i i jest widoczny w biosie i przy starcie kompa też.Ale później wyskakuje ten komunikat

Disk boot failure insert system disk and pres enter

Bios ustawiony tak aby odpalał się z cdrom.

Co do bateri to dziś wiadomo że ma jak zmienić na nową.Taśma chyba jest sprawna bo komp widzi narmalnie CDrom.

Tyle na razie co moge odpowiedzieć tobie JN kolega obserwuje temat z innego kompa więc jak coś się zmieni to dam znać

ale mam wenę :slight_smile:

Zaraz wykombinuję jakiś zmyślny algorytm na rozwiązanie twojego problemu 8) hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm więc tak:

Po pierwsze miałeś rację, że trudno znaleźć sterownik, ale mi się udało.

  1. W wyszukiwarce np. http://www.google.pl wpisujemy: chaintech

w wynikach wyszukiwania odnajdujemy adres chaintech z końcówką com albo podobną. U nas jest to http://chaintech.com.tw, czyli komercyjna strona tejże firmy w Tajwanie, na którą to stronę wchodzimy (bez obaw).

  1. Następnie mamy do wyboru strony firmy w innych państwach - polecam wybieranie stron globalnych, angielskich i amerykańskich, a odradzam polskie - najczęściej i tak zostajemy w końcu przekierowani na wyżej wymienione.

  2. Załóżmy, że wybraliśmy globalną: Chaintech Global. W górnym menu wybieramy: Download. I tu widać bardzo ważne informacje, np:

“nowe wersje biosu zawierają zawsze poprawki błędów i uaktualnienia funkcji z wcześniejszych wersji…”

Jadnak my potrzebujemy instrukcji obsługi płyty chaintech 6vta, której nie możemy znaleźć normalnie na tej stronie (przekona się o tym każdy kto wybierze poniżej opcję: Manual i spróbuje tam odnaleźć model 6vta2 :P). Jest tu jednak jeszcze inna informacja:

co oznacza ni mniej, ni więcej:

"Jeśli chcesz uzyskać BIOS lub sterownik starszego (miałem problem z przetłumaczeniem ‘discontinued’) produktu, wejdź proszę na naszą poprzednią stronę. Dziękujemy!"

Oczywiście pośpiesznie klikamy link former website.

  1. Na nowo otwartej stronie wybieramy: Manual, a następnie pobieramy plik ukryty pod linkiem 6VTA2

Tyle, jeśli chodzi o pobranie instrukcji obsługi.


Co do ustawień BIOSu, to opiszę tylko najważniejsze:

(jeśli cokolwiek da sięustawićna AUTO, to właśnie tak powinno być ustawione).

W menu Standard CMOS Setup - ustaw wszystko na AUTO. Sprawdź, czy u dołu w opcji VIDEO masz ustawione EGA/VGA.

W menu BIOS Features Setup:

Anti-Virus protection: Disabled

wszystkie opcje pamięci CACHE: Enabled

Quick Power On Self Test: Enabled, jeśli nie ma problemów z kompem (będziesz miał więcej czasu na reakcję i czytanie komunikatów BIOSu jeśli ustawisz na Disabled)

Boot Sequence: A,SCSI,C (komp próbuje uruchomić system po kolei z tych urządzeń - najpierw stacja dyskietek, potem CD-ROM i na koniec z dysku twardego, który BIOS widzi jako Primary Master ). Polecam takie właśnie ustawienie.

IDE HDD Block Mode: Enabled

PCI/VGA Palette Snoop: tu przyznam szczeże, że mam dylemat. Wydaję mi się, że ta opcja dotyczy tylko kart graficznych PCI. Trzeba to sprawdzić (może ktoś się pofatyguje a jeśli nie to ja sie dowiem.

W menu PnP PCI Configuration

Assign IRQ for VGA: Disabled

tyle o BIOSie.


Na dysku, z którego ma się ładować system ustaw zworkę w pozycji Master (najczęściej dwa piny, jeden pod drugim, najbliżej taśmy łączącej dysk z płytą główną). Na drugim dysku - w pozycji slave (najczęściej po prostu bez zworki). Jeśli masz nagrywarkę i inny napęd optyczny, to nagrywarka na Master, a inny na Slave. Na jednej taśmie nie należy mieszać dysków twardych z innymi napędami - osobno dyski, osobno CDRW itp.


Bateria na płycie głównej, dla tych którzy nie wiedzą, umożliwia płycie głównej zapamiętanie ustawień BIOSu w czasie, gdy komputer nie jest podłączony do prądu.


P.S.

Zabierzcie mnie od klawiatury! :rofl:

Witam :slight_smile:

Dziękuje wszystkim za pomoc w tym temacie.

Czy odało się nie wiem ponieważ nie miałem kiedy zrobić koledze a on sam jakoś nie pałał do pracy :?

Antharas no no extra a ja tyle się naszukałem i nic. :slight_smile: Jak znajde chwile czasu to wgram nowy bios ( jak mi sie uda :smiley: ) i się zobaczy co będzie

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki