Problemy z podłączaniem eSATA i klawiaturą w BIOS-ie

Witam

Właśnie jestem na etapie podłączania nowego komputera i mam z tym mnóstwo problemów.

Dwa z nich są następujące:

dysk zewnętrzny Seagate Free Agent Pro nie chce się podłączyć do komputera (Vista 32 bit) przez interfejs eSATA. W systemie pojawia się jako urządzenie nieznane i na tym koniec. Przez USB nie mam takich problemów. Czytałem już, że trzeba włączyć coś w BIOS-ie, tylko jest tam tyle opcji, że trudno się połapać. Moja płyta główna to Asus Pq5 Deluxe:

http://support.asus.com/download/downlo … EM%20DO%20".

Dodam, że podłączam dysk już po załadowaniu się systemu, bo jak podłączałem przed, to w ogóle się nic nie działo.

Druga sprawa jest podobna. Klawiatura na USB nie działa w tymże BIOS-ie (w systemie działa). Wcześniej, gdy była podłączona do innego portu USB działała. Czy jest możliwe, że w BIOS-ie uaktywnione są np. tylko 2 porty USB. Jak włączyć pozostałe? W ostateczności skorzystam z przejściówki na PS2.

Myślę, że osoby posiadające płyty główne Asusa mogą pomóc.

jeśli chodzi o klawiaturę to wiadomo - poszukaj w biosie opcji USB KAYBORD SUPPORT ustaw ENABLE.

Tak, dobrze powiedziane. Ale po podlaczeniu do dowolnego portu USB klawiatura w BIOS-ie nie dziala. Port PS2 tez jest chyba wylaczony. Komputer caly czas sie zawiesza, a ja nie nie mam pojecia, dlaczego i nie moge nawet w BIOS-ie zmienic kolejnosci napedow, zeby odpalic Linuksa i zobaczyc, co sie dzieje. Takiej sytuacji jeszcze nie mialem nigdy, i teraz juz naprawde nie wiem, co zrobic. Pisze bez polskich znakow, bo korzystam z przegladarki z Express Gate, a tam nie ma polskiego ukladu klawiatury.

Jak dostac sie do BIOS-u?

jeśli nie działają klawisze podpięte na usb i ps2 to jeszcze zresetuj bios - jeśli to nie pomoże padnięty jest kontroler klawiatury - czyli płyta główna.