Problemy z podłączeniem nagrywarki DVD i jej konfiguracją

Dzisiaj dostałem nowiutki zasilacz ModeCom MC 350W do mojego starego blaszaka, którego ostatnio lekko rozbudowuję. Ostatnio próbowałem włożyć nową nagrywarkę DVD, ale podłączenie jej kończyło się zawieszeniem przy ładowaniu sustemu. Myśląc, że to przez zasilanie kupiłem nowy zasilacz. Dziś go montuję, podłączam nagrywarkę, włączam komputer- znowu zawieszenie przy ładowaniu, pobawiłem sie trochę zworkami na nagrywarce i dysku, po paru próbach komputer odpalił, ale na nagrywarce ciągle pulsowała dioda pracy i nie była w stanie odczytać żadnej płyty. Na płycie głównej mam 2 taśmy IDE. Na jednej jest napis SYSTEM i tą taśmą podłączony jest dysk, najodleglejszym wtykiem, przy nim pisze MASTER, jest też drugi wtyk na nim pisze SLAVE. Na drugiej taśmie nie zauważyłem napisów. Była tam początkowo podłączona nagrywarka. Są tam też dwa wtyki. Nagrywarka to Pioneer DVR-115D, a dysk to jakiś 10GB Seagate (nie pamiętam modelu). W gniazdku, gdzie jest zworka ma 4 rzędy pinów po dwa w każdym, nagrywarka ma pięć, myślę że 2 ostatnie są w niej nieaktywne. Proszę, co muszę zrobić, by ta nagrywarka ruszyła? Daję jeszcze informacje o płycie z CPU-Z

post-56034-13856533774927_thumb.jpg

Zworki na napędach ustaw tak jak na taśmie.

Przy wtyku “Master” zworka na “Master”, przy wtyku “Slave” zworka na “Slave”. Jeśli będzie odwrotnie, nic się nie stanie, też powinno działać. Ważne, żeby jedno urządzenie było na Master, a drugie na Slave.

Spróbuję.

Pablo55 , czyli z tego co napisałeś wnioskuję, że posiadasz jeden dysk twardy i jeden napęd optyczny ? \

Do taśmy PRIMARY IDE - do ostatniej wtyczki podłącz dysk twardy - zworką ustawiony na Master (MA) - z tego co piszesz, to tak masz, więc pozostaw.

Do taśmy SECONDARY IDE podłącz napęd optyczny - również do ostatniej wtyczki, zworką ustaw go jako MASTER (MA).

Nigdy nie podłączaj do jednej taśmy dysku twardego i napędu optycznego. Jeżeli posiadasz np. dwa dyski twarde, to podłączasz je do jednej taśmy IDE - jeden ustawiony zworką jako MASTER (MA) - ostatnia wtyczka, a drugi ustawiony zworką, jako SLAVE (SL) - środkowa wtyczka.

Napędy podłączaj zawsze do osobnej taśmy, niż dysk twardy. Schemat taki sam, jak w przypadku dysków twardych.

P.S. Schematy ustawień zworek dla każdego trybu (Master, Slave, bądź Cable Select) znajdują się na naklejce urządzenia (dysku twardego, napędu), bądź nadrukowane są na obudowie zaraz przy zworkach.

A czym grozi podłączenie napędu i dysku ja jednej taśmie, bo mam wrażenie, że tak zrobiłem i w dodatku działa.

Dla pewności zmienię.

Nie grozi to uszkodzeniem sprzętu, ale może obniżyć to dość mocno wydajność dysku twardego, dlatego zestawianie na jednej taśmie IDE dysku twardego i napędu optycznego jest wysoce niezalecane.

Może, lecz nie musi.

No cóż. Próbowałem na dwóch taśmach i nie działało. Może coś źle zrobiłem, ale mniejsza z tym. Wrzuciłem wszystko na jedną taśmę- dysk na Master, napęd na Slave i lata :twisted:

Dziękuję za pomoc. Wszystko działa doskonale i przy okazji się czegoś dowiedziałem :slight_smile:

Może taśma SECONDARY IDE jest uszkodzona, ale już mniejsza z tym, jak piszesz, że wszystko działa dobrze.