Problemy z radeonem 9600 na grach - prawdopodobnie stery

Mam problem z grami na XP’ku. Podczas grania często pojawia mi się rozpikselowany kolorowy obraz, pomiga sobie i później wywala komunikat: VPU Recover zresetował akceletrator graficzny ponieważ nie odpowiadał poleceniom sterownika ekranowego (już zdąrzyłem się tego na pamięć nauczyć :smiley: ). Później nie da się nic robić w windowsie (wolno chodzi) więc jedyne wyjście to Uruchom ponownie.

Jak nie ten komunikat o VPU recover to znowu sam monitor się wyłącza i nie da się go już włączyć. Jedyne wyjście to reset.

Te problemy już są znane od dawna (już chyba od paru lat występują). Dzisiaj chciałem sobie pograć w Bus Driver na XP’ku i właśnie zaczęło mnie to denerwować bo dłużej jak 10 minut to chyba jeszcze nie grałem (a grałem już około 10 razy).

Trochę to dziwne bo na Ubuntu (przeważnie na nim siedzę - XP służy tylko do gier) nie ma żadnych problemów z grami.

Nie wiem czy to takie dziadowskie sterowniki robią pod windowsa czy co?

Vistę jak miałem to też nie wykorzystałem jej w pełni - jak było włączone aero to nie można było sobie na niej posiedzieć dłużej niż minutę - albo zwiecha albo gaśnięcie monitora. Oczywiście poleciała z formatem (i tak wolno chodziła).

Później zainstalowałem ubuntu. Z berylem nie było żadnych problemów - tylko trochę system muli i nie korzystam z niego na codzień. Zadnego gaśnięcia monitora czy komunikatów - więc jednak karta graficzna jest dobra i winowajcą są sterowniki na windowsa.

Więc wziąłem się za instalowanie różnych sterowników. Wcześniej miałem te dostarczone razem z kupieniem komputera. Zaktualizowałem w menadżerze urządzeń - to samo (VPU recover zresetował…). Zainstalowałem ze strony ati (http://ati.amd.com) - tu nie było w ogóle akceleracji. Pozbyłem się wszystkiego z Dodaj/Usuń programy co zawierało w nazwie ATI i zainstalowałem ponownie sterownik z menadżera urządzeń - to też nic nie dało.

Już nie wiem co mam zrobić. Jak narazie najsensowniejszym wyjściem była by druga próba kompilacji cedegi na ubuntu (bo na wine nie chcą mi jakoś gry działać).

A i zapomniałbym o najważniejszym - mam Radeona 9600

PS. Jak będę na XP’ku to wrzucę screena z tym komunikatem - bo ostatnio wiadomo - windows nie został poprawnie zamknięty więc pod ubuntu nie mam możliwości dostania się na partycję windowsa

mialem ten sam problem…

i powiem Ci ze wina lezy raczej po stronie DirectX’a… Czy Twój radeon ma wsparcie dla DX w wersji 9.0? swojego czasu miałem radeona 9000 pro i z dx 9.0 nie ruszała cześć nowych gier. musiałem zmienic na nowszego: radeona 9800 pro i wtedy giery zaczęły śmigać :wink:

co do sterów: wszystkie najnowesze stery ati powinny Ci obslużyć tego radeona, ale wgrywanie nowych sterów nic Ci nie da… dlaczego? bo stare zostają gdzieś w katalogu windy i nie ma bata zebyś je usunął…

bylo coś takiego jak ATI Remove Drivers lub podobnie (powinno byc na stonie ATI: do usuwania sterów ATI).

pozostaje tylko zmiana karty graficznej… ale w dobie PCI-X to nie wiem czy warto…

napisz jeszcze jaki dokładnie model radeona masz.

PZDR

Z tym będzie problem - bo sam nie wiem :smiley:

We właściwościach ekranu mam Radeon 9600 PRO (chyba).

Jak zaktualizowałem sterowniki to w menadżerze urządzeń zmieniła się nazwa mojej karty graficznej na coś zaczynającego się na Y i później Radeon 9600 (a wcześniej wydaje mi się że było ATI Radeon 9600)

Kilkakrotnie już nawet miałem bluscreeny z ati2dvag.dll lub inne zawierające ati w nazwie (oczywiście na grach)

A jakby zmienić Directa? (może na starszą może na nowszą wersję?)

A jeśli chodzi o ten znany komunikat przeze mnie na pamięć to:

b8e68dedebc686e1m.jpg

Po tym już nie ma przyspieszania sprzętowego i wszystko na windzie wolno chodzi więc trzeba ponownie kompa urchomić

dajrekta X nie usuniesz… chyba ze specjalnym programem (poszukaj na DB)

jesli miałeś pudełko od tego radka to miałeś na nim wpisane dla jakiego DX ma wsparcie… podejrzewam, że dla 8.1

bardzo moszliwe ze karta jest uszkodzona, bądź stery są złe… trudno tak powiedzieć… a jaka jest konfiguracja kompa? (płyta głównie mnie interesuje) posprawdzaj czy grafa dopsze jest wsadzona w AGP.

znam go także … kwestia jest tego że grafa nie obslugiwała części instrukcji DX… a jakie gry odpalasz, w których to sie dzieje?

już pisałem że:

Płyta główna to MSI KT6V

Ten komunikat występuje najczęściej na grach SCS software (Hard truck convoy, haulin, bus driver). Kiedyś jak grałem w San Andreas to komp dostał w jednym dniu więcej niż 10 resetów (typowe gaśnięcie monitora i zero oznaków życia więc innego wyjścia jak reset nie było)

A i jeszcze zapomniałem dodać - kiedyś komp się nie chciał włączyć (a dokładniej monitor). Nie wiedziałem co może być przyczyną - z początku myślałem że coś z kablem od monitora. Dzwoniłem do serwisu w którym kompa kupywałem i powiedzieli mi żeby przywieść jednostkę. Zawiozłem i za parę dni jak odebrałem to dali mi na zastępstwo jakiegoś GeForce’a bo tamta karta graficzna padła. Później po lepiej jak tygodniu dostałem z powrotem radka 9600.

Złączono Posta : 29.05.2007 (Wto) 17:52

No więc to jednak ati nie potrafi tworzyć poprawnych sterowników do radeona 9600. Na czystym (prawie) Ubuntu Feisty Fawn były zainstalowane sterowniki otwarte i efekty pulpoitu (compiz) działały bezproblemowo. Z ciekawości chciałem zobaczyć jak będzie to wyglądało na sterownikach zamkniętych (tych od ati) i do du… Podczas sprawdzania FPS’ów po paru sekundach za pierwszym razem zwiecha. No dobra - restart i druga próba -> wyłączenie monitora. Dalej restart (w recovery mode) i odjazd z przywracaniem xorg’a :smiley: Po załadowaniu X’ów:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

Nie chcę mieć już nic wspólnego z fglrx’ami :stuck_out_tongue: