Problemy z siecią wi-fi

witam,

mam takiż oto problem.

zakupiłam router z access pointem firmy Linksys - raczej starszy model, z drugiej ręki, o symbolu BEFW11S4 11Mbs. udostępnianie internetu poprzez router po kablu idzie dobrze, ale mam problemy z siecią wlan. notebook widzi dostępną sieć, próbuje łaczyć się z nią ale wykaszania się podczas pobierania adresu z dhcp. nie pobiera go i wyświatla mi komunikat ‘connection limited or no conectivity’.

jak myślicie, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

czy powinnam spróbować zaadresować karty sieciowe statycznie?

czyżby to problem z dhcp na routerze?

router dostałam wczoraj, wiec nie miałam jeszcze zbyt dużo czasu aby go potestować.

aha, włączyłam 64-bitowe kodowanie i podczas łączenia się z siecią wi-fi notebook proszony jest o autoryzację. oczywiście klucz zostaje wpisany.

czy może powinnam dodatkowo jeszcze coś ustawić na małym komputerku albo coś?

proszę o porady.

pozdrawiam.

Może w opcjach routera jest wyłączone dhcp, albo jest ustawiona lista dopuszczalnych adresów mac karty sieciowej.

Najlepiej zresetować router/ wybrać wartości domyślne, a później można modyfikować parametry.

Najprawdopodobniej jednak jest to wina ustawionego szyfrowania. Klucz autoryzacji to szereg liczb szesnastkowych ( od 0 do 9 i A-F), może w routerze istnieć opcja wpisania klucza w postaci słowa (hasła), na podstawie którego generowany jest klucz, a karta sieciowa w komputerze ma inną metodę generowania klucza na podstawie hasła, więc się nie zgadzają.

Po konfiguracji można ręcznie wpisać klucz np. w postaci 01234567890ABCDEF1234567890 (128bit), czy innej. Stare szyfrowanie WEP i tak jest łatwe do złamania, chociaż wymaga specjalnej wiedzy i jest nielegalne, przynajmniej jakiś sąsiad-pedofil się nie poodłączy. Podstawowym zabezbieczneiem powinna być lista dopuszczalnych adresów mac kart sieciowych, można także wyłaczyć dhcp (trzeba ręcznie wpisać adres ip w konfiguracji komputera) i rozgłaszanie nazwy sieci (wtedy obca karta sieciowa automatycznie nie wykryje sieci, ale starsze routery mogą nie mieć tej opcji)

klucz, ktory podaję, jest kluczem już w formie szesnastkowej. zresztą bez klucza też nie chodzi :slight_smile:

a sieć się rozgłasza i można to wyłączyć.

pokombinuję jeszcze dziś jak wrócę do domu.

pozdrawiam i dzięki

Sprawdz czy na AP i w opcjach karty sieciowej masz ustawioną taką samą ilość wygenerowanych kluczy dla wepa 64bit. Standardowo są 4 klucze w systemie szesnastkowym.