Problemy z wydajnością kompa

Witam, cześć i czołem!

Otóż mamy mały problem…a w sumie to duży. Mam całkiem potężnego kompa, a przynajmniej był taki kiedy go kupowałem 3 lata temu. Jednak sądzę, że nadal nie jest taki zły, jeśli mają mówić tylko charakterystyki:

Laptop Asus, Intel i7-720QM , 1.6GHz, 4 rdzenie, 4 GB pamięci, ATI Mobile Radeon 5730 1GB pamięci własnej.

Niby całkiem wydajne, ale już od jakiegoś czasu nie tak bardzo. Kiedyś, na początku zrobiłem 3DMark06, wynik ok. 8000 (najlepsze kompy w takiej konfiguracji maja lekko poniżej 10000 - na stronie 3DMark). Teraz ostatnio coś mi się wiesza, gry chodzą kiepsko, do tego stopnia, że Assanin’s Creed 3 zawiesza się na jednej z początkowych misji, kiedy jest większe obciążenie. Zrobiłem znowu 3DMark06 i wyszło mi lekko ponad 3000 punktów! Strasznie nisko, nie uważacie?

Możecie mi coś doradzić, żeby to poprawić? Jak w ogóle sprawdzić czemu wydajność tak spadła? (Do karty graficznej mam najnowszy sterownik, zresztą stary chyba mi robił bluescreena…)

dzięki za pomoc!

Nie jest nisko, masz starego i słabego lapka. Grafika beznadziejna, jak chcesz pograć w nowsze gry, to kup sobie nowy komp.

Bez przesady. Wiem, że najlepszy to on nie jest, ale też aż taki słaby też nie. Teraz jeszcze nie chce wydawać kasy na nowego bo nie mam, chciałem się bardziej skupić na wykrzesaniu więcej mocy z tego.

Procek jest jeszcze ok, ale na tej badziewnej grafice nie pograsz.

Nie radzę bawić się w OC na lapku, jeszcze sobie go spalisz.

Nie wykrzesisz z niego więcej.

Wowowowowo spokojnie widzę, że nikt nie przeczytał, że kolega miał 8000 pkt w 3dmarku06, a teraz w tym samym ma 3000 jak dla mnie wygląda to na przegrzewanie się procesora podaj temperatury CPU z programu HWMonitor podczas grania. Oraz programem CPU-Z czy podczas grania włącza sie funkcja turbo w procku zwiększając jego taktowanie z 1.6 do 2.8.

Fakt lapek nie jest już najwydajniejszy, ale na pewno coś da się z tym coś zrobić.

Co do karty graficznej wg notebookcheck nie jest z nią aż tak źle assasins powinien działać w miarę płynnie na średnich.

@struart - wieczorem postaram się zrobić testy tymi programami i zamieszczę wyniki. ostatnio sprawdzałem parę razy temperatury speedfanem, i wychodziły ok. 80 w czasie gry i 40-60 przy małym obciążeniu. Z forów dowiedziałem się, że to jeszcze nie tak źle, bo dopiero koło 100 należy zacząć się martwić.

na początku wiedźmin i wiedźmin 2 chodziły mi na maksymalnych detalach i było spoko. dlatego teraz tak się wkurzam na obecny stan.

  1. Spróbuj zaktualizować sterowniki od karty graficznej.

  2. Zobacz czy jakaś aplikacja w menedżerze zadań nie obciąża CPU/RAM

  3. Przeczyść system Ccleanerem

  4. Weź zrób ponowną klasyfikację systemu ( jeśli wynik wyjdzie niższy od obecnego znaczy to że jest coś nie tak )

  5. Przeskanuj system pod kątem wirusów.

Hej,

A mnie to wygląda na przegrzewanie się układu graficznego w laptopie, które prowadzi do obniżenia taktowanie układu, by zapobiec jego uszkodzeniu. Warto w takim przypadku odpalić program GPU-Z, włączyć raportowanie do pliku oraz pracę w tle - tak jak na poniższym screenie - i uruchom wymagającą grę 3D. Zobaczymy, czy temperatury nie są zbyt wysokie i czy nie następuje zmniejszanie taktowań, które oczywiście zmniejszają wydajność karty.

08480126945076562643_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej,

dzięki za tak duży odzew :slight_smile:

@adamok - wykonałem wszystkie pięć punktów i nic. Klasyfikacja systemu wyszła dokładnie taka sama jak wcześniej.

Użyłem programów o których pisał struart , no i chyba tu jest problem. CPU-Z pokazuje, że taktowanie zwiększa się do 2.8 GHz w cięższych momentach, ale rwónież podczas normalnej pracy kompa, tzn. firefox, skype, itp odpalone. Więc sądze, że to dobrze, bo chociaż to nie jest popsute. Zaś temperatury… HWMonitor podczas grania pokazuje temperatury maksymalne w okolicach 85 C. Dla procka wszsytkie cztery wartości sa z zakresu 84-87 C, płyta główna 85 C, karta graficzna 88 C. Jeszcze sprawdze GPU-Z, żeby zobaczyć to taktowanie. Więc chyba muszę zainwestować w jakąś podkładkę chłodząca do grania…

Dzięki!

Hej,

To jest jak najbardziej oki. Procesor przeskakuje na wyższe taktowanie, gdy potrzebna jest dodatkowa moc i szybsze działanie - na przykład właśnie przy włączaniu programów. Później zapewne procesor wraca do poprzedniego taktowania.

Niestety, to zdecydowanie za duże temperatury. Wszystko powoli zaczyna się w laptopie gotować. A jak wygląda temperatura dysku twardego?

Czekam na informację, ale przypuszczam, że przy ponad 80 stopniach karta zmniejsza taktowania…

W takiej sytuacji nawet najlepsza podstawka może nie dać zupełnie nic. Generalnie należałoby otworzyć laptopa, porządnie go przeczyścić i wymienić pastę termoprzewodzącą. Gdy układy się przegrzewają, cierpi na tym pasta, która zmienia konsystencję i w efekcie traci swoje optymalne możliwości odprowadzania ciepła. Po wymianie powinno być zdecydowanie lepiej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej

Tak, pozniej wraca do normalnego 1600 albo nawet mniej. W sumie to ten parametr zmienia się cały czas dynamicznie.

Dysk twardy trzyma cały czas taką samą temperaturę ok. 35-38 C, więc z tym jest chyba w porządku.

To w sumie dziwne, ale nie. Taktowanie karty jest cały czas takie same 650 MHz. Tak jak pisałem wcześniej, w tym programie też wyskakuje, że temperatura karty sięga 87 C, natomiast szybkość wiatraczka nie zmienia się, cały czas pozostając na poziomie 30%. Może to można jakoś zmienić? Czy lepiej nie ruszać, bo się popsuje?

Więc najlepiej poszukam kogoś kto mi wymieni pastę, bo sam się trochę boję, że popsuje.

Dzięki za wszystkie porady! Mam nadzieję, że po wymianie i czyszczeniu będzie lepiej.

Pozdrawiam,

Vova

Hej,

To mają do siebie procesory mobilne - obniżenie taktowania ma bowiem na celu oszczędzanie energii, tak ważne szczególnie, gdy z komputera korzysta się na baterii.

Tak, taka temperatura jest oki. Gdyby zaczęła przekraczać 45 stopni, moglibyśmy się martwić.

To nie zmienia oczywiście faktu, że temperatura jest za duża. Być może niektóre karty AMD nie obsługują - tak jak GeForce’y - zarządzania prędkością taktowań w celu oszczędności energii i ochrony układu przed uszkodzeniem termicznym.

Sprawdź w ustawieniach karty grafiki w Catalyst Core Center. Myślę, że przemyślane zmiany niczego nie powinny popsuć.

Czekamy na rezultaty.

Pozdrawiam,

Dimatheus