Proc Q6600 - niestabilny przy 3ghz?

Witam,

mam pewien problem związany z OC procka. Kiedy jest podkręcony do ~3ghz (wyżej nie podkręcałem) to komp robi się trochę niestabilny, a że przy OC każdy komputer inaczej się może zachowywać ze względu na wnętrzności to chciałem zapytać czym to może być spowodowane? Na pewno przy odpaleniu programów OCCT (tylko przy włączonym programie kiedy ściąga info z czujników na wykresach wiesza się co 1-3sec na conajmniej te 5sec tak że nic nie działa nawet dioda capslocka na klawiaturze) i HW monitora (to samo co OCCT). W trakcie przeglądania neta też mu się zdarzyło ale to akurat baaaardzo sporadyczne zwiechy. W grach nie zauważyłem tego problemu a gram w te trochę bardziej wymagające :slight_smile:

Spec PC:

Proc: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz (default)

Płyta gł. : Abit ip 35 pro

Pamięci mam 3, 2 tej samej firmy Corsair 2gb PC-6400 pracujące w dualu i trzecia Nanya tech tak samo PC-6400 2gb

Grafika: Radeon HD 4870 512mb sapphire

2 dyski hdd: jeden IDE drugi Sata (co prawda muszę chyba boota zgrać z 160gb bo bez niego nie chce mi odpalić win na sata - już nie wspomnę o tym ze w AIDA64 Sata 1tb jest wypisany mniej wiecej tak -> *model* ATA Device (1000GB 7200RPM Sata III)

Jak ktoś wie mniej więcej co może być przyczyną chętnie posłucham :slight_smile:

Dzięki z góry :slight_smile:

Edit:

Odnośnie 1st posta: Wiedziałem że o czymś zapomniałem, zasilacz Chieftec 750W model: CFT-750-14C. Natomiast napięcie jest ustawione na 1.450 (default 1.300 jeśli dobrze pamietam) :slight_smile: z tego co wyczytałem mój procek powinien do 333mhz dać się podkręcić bez zmian w zasilaniu

Witam, może pomoże zainteresowanie się lekkim podniesieniem napięć procesora. Polecam dowiedzieć się jakim zasilaczem dysponujesz w komputerze i na co on pozwala w OC tego komputera, to podstawa. http://lmgtfy.com/?q=podnoszenie+napi%C4%99cia+procesora Pozdrawiam :slight_smile:

Weź pod uwagę że jeżeli ktoś podkręcał 0,333 ghz i nie musiał podciągać napięć, to nie oznacza że Ty nie musisz. Może miał poprostu inną konfigurację sprzętu. Ja dalej bym próbował podciągnąć napięcia, moim zdaniem tu leży przyczyna.

No tak u mnie mnożnik jest x9 ustawiony z tego co pamiętam czyli 333 X 9 = 2997mhz na zasilaniu fabrycznym 1.3V niby powinien dać rade. Natomiast jak pisałem w pierwszym poście, napięcie mam ustawione na 1.450 (też wyczytałem że takie jest najbardziej optymalne dla tego procesora i powinienem na nim do max 3.5ghz wyciągnąć (czego nie robiłem oczywiście :slight_smile: Zapomniałem też wspomnieć o temperaturach. W spoczynku przy 3ghz procek miał ~40 stopni (sprawdzone w biosie). Niestety nie mogłem sprawdzić przy pełnym obciążeniu właśnie z powodu niestabilności już przy odczytywaniu temp. w windowsie i to mnie zastanawia - czemu tak się działo i co może być przyczyną. Przyznam się też bez bicia że ten mój biedny komp ma swoje 4lata, ale nigdy go nie podkręcałem :slight_smile:

A po powrocie do podstawowego taktowania nadal masz mikro przycięcia?

Przy 2.4ghz czyli fabrycznych nie ma żadnych, ustawiłem na 2.7ghz i też żadnych przycięć a OCCT odpaliłem na 30min i temp max 61stopni przy obciążeniu. Chłodzenie thermaltake v1 chodziło na najniższych możliwych obrotach.

Mikro przycięcia mogą być spowodowane także mikro pęknięciami na powierzchni procesora które występują przy podkręcaniu, głównie dzieje się tak dlatego że procesor był już trochę wyeksploatowany. Mikro pęknięcia hamują płynny przepływ danych, powodując owe przycięcia.

Hm no to się czegoś nowego dowiedziałem :slight_smile: Co prawda wolał bym żeby to nie było to. Jeśli jednak mimo wszystko to ten problem to oznacza wymianę procesora w niezbyt odległym czasie zapewne ( nie będę napewno wymieniał tylko procka a raczej jak już to mobo i ram też :slight_smile: ) Tak więc poczytam jeszcze o tym ale pytanie czy jest to bardzo groźne czy jednak da rade pracować mój biedak na np tym 2.7ghz jeszcze przez dłuższy czas ?

Nie jest to groźne, tylko powoduje niekomfortową pracę. Ale ten problem nie jest zbyt powszechny i nie myślę że to może być przyczyną, jednak nie należy wykluczać tej opcji. Ja ją napisałem dlatego że na moim starym duo miałem ten problem. Na Twoim miejscu sprawdziłbym jednak urządzeniem same napięcia na zasilaczu (nie w programach), jest to wynik rzeczywisty i może dać zupełnie inne odczyty, bo wygląda mi to nadal na zasilacz.

A ze zmianą bebechów poczekałbym do premiery nowego intela.

Czyli czeka mnie trochę sprawdzania.

Najpierw będę musiał sprawdzić miernikiem w idle i przy full obciążeniu na tych 2.7ghz i potem na 3ghz. Jak sprawdzić dokładniej to już wiem więc pytanie czy coś jeszcze może być. Co prawda sprawdzę dopiero po południu ale zrobię edit tego posta jak tylko sprawdzę wszystko :slight_smile: Dzięki wielkie za pomoc so far :slight_smile: