Procek ciągle na niskim biegu? Vista czy płyta?

Witam!

Sprzęt u brata nagle zaczął dziwnie sie zachowywać. Ma Toshibe A200. W czym problem…

Otóż od pewnego czasu gry (np Medal of honor) zaczynają mu zgłaszać że ma za słaby sprzęt do grania. A jeszcze nie dawno wszystko było ok. Ma Turiona 64 bit 1.9 GHz 2 rdzenie. A jak sprawdzić go CPUID to pokazuje że procek ma tylko 800 MHz. Odpaliłem odświeżenie tego rankingu mocy w Viście - ma 4.7 więc tyle samo co było kiedyś. System oczywiście pokazuje ciągle prawidłowy procek. Możliwe że to problem sprzętowy, a może tylko Vista coś nabroiła? Odnoszę dziwne wrażenie że CPU pracuje ciągle na najniższym biegu, choć gry jeszcze jako tako chodzą (dośc dobre GPU 2600 ) ale niektóre po prostu nie odpalają się.

Włączyłem Ubuntu i tam moc była ustawiona na 800 MHz, ale dało się ustawić na 1.9 GHz - choć niestety nie dało się tego jakoś zweryfikować.

Macie jakiś pomysł na to zjawisko?

W.

Owszem - jeden: problemy z chłodzeniem lub oprogramowaniem zarządzania energią.

Może w biosie mnożnik procesora się przestawił (może się tak stać jak zdechnie bateria podtrzymująca bios)…

Kwestię oprogramowania zarządzającego energią może jakoś zweryfikuję pod linuksem :confused: POd windą próbowałem RMClock-a - pokazywał częstotliwość 800 MHz ale nie było opcji regulacji zegara tylko same napięcia. W każdym razie ustawienie na wysoką wydajność nic nie zmieniało.

Co do BIOSU to nie ma tam takich ustawień, Toshiba udostępniła tylko te podstawowe, więc trudno to sprawdzić.

W ostateczności można dać do serwisu ale po tym jak mój laptop wrócił owszem z działającą grafiką ale z pękniętą obudową i padniętym portem karty wifi… To już ostateczność.