Procek!

ludki chce zmienić procka! Mam Celerona 900 i płyte główną “ecsp6vxa” jaki procek mogę sobie wstawić czy może być większy niż ten 900 czy płyta to pociągnie ??? i jak procek mógłbym wsadzić ?

Ja bym ci polecil Athlonika XP 1700 albo 2000 bo roznica w cenie jest mala a te procki sie dobrze kreca :slight_smile: A widze ze plyta pod pentium wiec moze czas na zmiane pl. glownej :stuck_out_tongue:

ale właśnie nie chce zmieniać płyty !

Zajrzyj do dokumentacji plyty jakie czestotliwosci obsluguje :roll:

niestety nie mam żadnej książeczki do niej. Jakbym miał to po cóż miałbym zawracać tył ludzimo na forum ? :?

Tu znajdziesz wszystko do swojej płyty:

http://www.ecs.com.tw/download/dw_spec. … uct_id=124

Bezpośredni link do instrukcji:

ftp://ftp.ecs.com.tw/manual/mb/eng/p6/p6vxa10eng.zip

To jest płyta firmy ECS na chipsecie VIA ze złączem Socket 370. Athlona/Durona tam nie wstawisz ponieważ ta płyta nie ma złącza Socket A ale Socket 370. Podobnież Pentium 4 i najnowszych Celeronów. Jedynie Celerony z pierwszej i drugiej (Tualatin) serii oraz Pentium III. Celerony z serii Tualatin występowały w Polsce z maks. prędkością 1,3 (maksymanie produkowany był z tym złączem 1,4 GHz) a Pentium III 1/1,13 GHz (maksymanie był produkowany 1,4GHz).

Jednych i drugich raczej nie dostaniesz nowych w sklepie ponieważ ich produkcja została zaprzestana. Najlepszym chyba wyborem jeżeli nie chcesz zmieniać płyty to chyba zakup używanego Celerona z serii Tualatin (zasadniczo są to po prostu Pentium III) o prędkości np. 1 GHz i “podkręcenia” go do 1,33 GHz poprzez zmianę magistrali za 100MHz na 133MHz. Zazwyczaj nie polecam zabaw z podkręcaniem procka ale jeżeli masz tylko dobre pamięci to powinno to chodzić bez zarzutu (sam mam taki procesor i tak ustawiony). Prawdopodobnie będzie też niezbędny upgrade BIOS’u. Całej tej operacji nie polecam wykonywać samodzielnie bo skutki mogą być opłakane.

Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłaby jednak zmiana płyty głównej wraz z procesorem - wyjdzie to trochę drożej ale zaspokoi Twoje wydajnościowe potrzeby na dłużej… :smiley: