Proces wmiprvse.exe próbuje zarejestrować Mmscoree.dll


(Klossj23) #1

Zauważyłem, że od pewnego czasu w menedżerze zadań jest widoczny proces wmiprvse.exe. nie jestem w stanie określić w jakich momentach się on włącza i wyłącza. Czasem jego zabicie nie skutkuje niczym, a czasem proces ten pojawia się ponownie.

Ściągnąłem program Process Explorer. wmiprvse.exe jest uruchamiany ze ścieżki C:\WINDOWS\system32\wbem (zatem wirusem nie jest, zresztą przeskanowałem go na http://www.virustotal.com/pl/). wmiprvse.exe jest uruchamiany przez proces svchost.exe (program uruchamiający proces serwera DCOM (Dcom Launch).

Kiedy wmiprvse.exe był uruchomiony, odpaliłem Process Explorer i we właściwościach w zakładce string było coś takiego:

http://wklej.org/id/52f3578584

Wnioskuję, że wmiprvse.exe próbował odrejestrować i zarejestrować ponownie bibliotekę Mmscoree.dll

Jednak takiego pliku nie mam u siebie (szukałem z poziomu Eksploratora Windows, wcześniej oczywiście zaznaczyłem przeszukiwanie folderów i ukrytych plików). Mam natomiast plik mscoree.dll (zainstalowany jest Framework 2.0.50727.42)

Przeszukałem rejestr windows i jedyne wpisy dotyczące tego pliku, jakie znalazłem, to:

http://www.wklej.org/id/33e78436e2

oraz

http://www.wklej.org/id/047b99493b

Pamiętam, że zaraz po zainstalowaniu systemu taki proces się nie pojawiał. Zużycie procesora - zerowe, zajętość pamięci ok 4 MB.

Do czego jest to potrzebne ? Próbowałem googlować, wyskoczył mi tylko jeden link dla Mmscoree.dll (a tam napisali, że zrobiłem literówkę wpisując w wyszukiwarce o jedno m za dużo).

System to MS Windows XP PRO, SP2 zintegrowany. W międzyczasie instalowałem sporo poprawek, może któraś z nich wywołała taką reakcję.


(Jan Szatan) #2

Źródło: http://softland.org.pl/forum/index.php?showtopic=54678


(Klossj23) #3

Janie - to akurat wiem. Tylko dlaczego wmiprvse.exe uczepił się tego nieszczęsnego pliku ?

Akurat w tym przypadku po zabiciu tego procesu nie widać żadnych niespodzianek.