Procesor, a raczej kabelki ;p

Witam, mam taki problem…

Otóż zakupiłem procesor, sądzę, że konkrety nie mają znaczenia.

Chodzi o to, że w starym procesorze miałem 3 kabelki (czerwony, żółty, czarny) i był podpięte do 3-kabelkowego wejścia.

A w tym doszedł mi kabelek niebieski… średnio wiem co mam teraz zrobić.

Czy wystarczy kupić jakąś przejściówkę, czy w gre wchodzi nowa płyta główna?

Proszę o pomoc, z góry uprzejmie dziękuje.

Czwarty kabelek (najprawdopodobniej o to chodzi) jest wykorzystywany do nadawania sygnału PWM, (nie znam szczegółów, ale ma on na celu, nadawanie Fanowi prędkość adekwatną do CPU). Przejściówek na to nie ma raczej. Najprawdopodobniej masz albo mobo, ze starszym socketem niż LGA775, albo jest to dość stary model, sprzed wprowadzenia tego standardu. Ewentualnie (jeśli Fan bedzie miał prędość 100%) możesz dokupić kontroler prędkości. Podłącz normalnie wentylator, i zobacz jak z obrotami. :slight_smile:

Hmm można się domyślić że nie chodzi o samego proca ale o wentylator :stuck_out_tongue:

Kolejny kabelek w pinach od wentylatora coolera jest do regulacji automatycznej pracy wentylatora, i może go nawet wyłączyć jeśli jest potrzeba. Ty masz tylko 3 i nie masz tej fajnej opcji :stuck_out_tongue: Tyle, wepnij tak ja w tamtym tylko te 3piny.

Niestety średnio mam jak, bo końcówka zawiera 4 kabelki, więc nie mogę go nie podłączać…

Jeżeli na płycie głównej masz na 4 wejścia , a na chłodzeniu wychodzą 3 piny to spokojnie podłączaj nic się nie stanie :wink:

Nie nie… na płycie głównej mam 3

Jeśli nie podłączysz kabelka do wejścia na CPU FAN, będą wyskakiwać ostrzeżenia.

Czyli od chłodzenia wychodzą ci 4 “dziurki” a na płycie masz 3 bolce ? Podpisane FAN ? Ten czwarty bolec jest odpowiedzialny za automatyczne sterowanie obrotami wiatraka , więc jak podepniesz to wszystko będzie chodziło.

guciozal , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Nie jestem pewien, czy zostałem zrozumiany.

http://img21.imageshack.us/img21/4817/dsc02279t.jpg

To chyba najlepiej wytłumaczy mój problem.

@up.

Jak KONKRETNIE mam to nazwać, bo jak nie nazwe prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej.

cpufanpower.jpg

4in4a.jpg

Wcześniej miałeś taką sytuację, z tym wyjątkiem że teraz masz zamiast 3 już 4 wejścia.

Jak już wcześniej pisałem, 4 pin jest do regulacji (obrotów wentylatora, może spowodować nawet jego zatrzymanie jeśli nie jest wymagane chłodzenie). Wepnij te 4 piny tak żeby “pasowalo”.

Schemat łopatologiczny.

4pin.jpg

3pin.jpg