Procesor AMD Athlon 64 2800+ przegrzewa się

przy dużym obciążeniu temperatura przekracza 100 stopni C i komputer wyłącza się. Wiatrak chłodzi bez zmian(2400obr.) Co można zrobic aby obniżyc temp. ? Została zmieniona płyta główna z ASUS k8v-x na ASUS k8u-x — czy to może miec wpływ na temp. ?

prawdopodobnie został źle założony radiator !!

należy go zdjąć przesmarować pasta termoprzewodzącą i założyć jeszcze raz

na forum znajdziesz opis jak to zrobić dobrze i jaka paste jest najlepsza

a jeśli nie czujesz się na siłach to skorzystaj z serwisu

Złączono Posta : 09.03.2007 (Pią) 13:42

płyta nie ma nic do tego przeciesz ona niechłodzi proca ;]

Zgadzam się no właśnie ale…

Przy tym samym chłodzeniu , tym samym procku i paście na Asusie miałem temp procka wyższa o jakieś 2 stopnie. To tak trochę odbiega od tematu. :wink:

ja obstawiam jakieś przekłamanie bo komp by się sam wyłaczam amd maja do 85C

:stuck_out_tongue:

Coś musi kłamać bo ponad 100 st. to athlon 64 by nie wytrzymał, ale - prócz sprawdzenia chłodzenia, co jest oczywiste sprawdż też czy jakiś program nie trzyma procka w obciążeniu non stop na 100% - to zobaczysz instalując np. kalendarz XP.

na pewno to jest czujnik temperatury z procesora ? :o tyle (tzn ponad 100) to moze byc na grafice

mozesz sprawdzic( np w biosie) ile ma stopni jak chodzi w zasadzie bez obciazenia ?

chodzi o to, że one się wyłączaja przy 85C więc nie mógłby sprawdzić jak ma 100C

Ale co to ma do rzeczy czy ma 85 czy 100, ważne jest, że się wyłącza i trzeba to doprowadzić do porządku.

mirekks OD kiedy pojawił się ten problem? Może wentyl wolniej chodzi(mimo, iż gdzieś tam w programie przeczytałeś, że ma 2400 obr/min), przeczyść i wentyl i radiator.

I co to za procesor.

przed kilkoma minutami komp się wyłączył. po włączeniu temp. w biosie 95

w programiku asus probe też 95. przed zmianą płyty głównej max.temp.75

teraz bez obciążenia temp.49

a co złożyło się na to obniżenie temp.?

czyli bedzie zle zamontowany cooler na procka, trzeba go bedzie zdjac, przesmarowac cieniutko ( minimalnie - boto na probe) pasta i zalozyc na dokladnie wyczyszczony procesor (jak wyczyscisz procesor spisz dokladnie numery serii - bedzie mozna sprawdzic jakie powinien miec napiecie) i docisnac bez zapinania

nastepnie ostroznie go odsun od procesora , tak zebys otrzymal dokladnie odbicie procka na pascie - to pozwoli ocenic czy radiator dobrze przylega do powierzchni procesora

jezli dobrze przylega , to poprawic rozlozenie pasty i zapiac radiator

jezeli dalej mu bedzie za goraco. to najpierw w necie szukamy specyfikacji napieciowej prockow z AMD wykorszystujac numer serii spisany z procka dowiesz sie czy plyta glowna automatycznie dobrze rozpoznala napiecie zasilania

jezeli wszystko jest ok

to moze w skrzynce trzeba kable poukladac tak, zeby troche przeplywu powietrza bylo (zasysane jest z przodu, tylu, czasem boku obudowy i wyrzucane na zewnatrz przez wentylator zasilacza)

yemp. kompa spada do 49 kiedy mam włączony tylko ASUSprobe.

kontrolując temp. w biosie zauważyłem,że w ciągu kilkunastu minut wzrosła do 60 (z tendencą do dalszego wzrostu) , włączyłem windows-a i ASUSprobe pokazał 60 po kilku minutach spadła do 49. Pastę nałożył i wentyl założył fachman więc zakładam,że jest ok. Nie mam pasty-nie ruszam wentyla.

postaraj sie wiec o wiecej powietrza wewnatrz obudowy, czyli … poukladaj kable, tasmy tak zeby nie blokowaly przeplywu powietrza

inne mozliwe przyczyny to mocno zakurzony radiator ( czytaj" nie oddam ciepla bo jest moje - mam go pod kurzem")

aaaaa … poszukaj jakiegos dowodu zakupu ( na wszeli wypadek … hmmm na wszeli wypadek to rabin ma 12 zon ) byc moze tam masz spisana serie procesora, bo z tego co widze to tylko to pozostaje … za duze napiecie na procku