Procesor do montażu wideo

(Krasenko) #1

Witam

Posiadam płytę Asus P5LD2 rev 1.02 z procesorem P4 650 3,4 GHz.

Planuję wymienić w nim procesor na coś dwurdzeniowego i szybszego.

Z tego co wyczytałem płyta nie obsługuje procesorów 45nm, na procesor mogę wydać 200zł.

Co proponujecie w tym przedziale cenowym? Chodzi mi o model procesora, najlepiej jakbym go znalazł na Allegro - może być nawet używany - ważne też żeby moja płyta go obsłużyła - http://support.asus.com/cpusupport/cpus ... &product=1 tutaj jest lista kompatybilnych procesorów

Procesor potrzebny mi będzie tylko i wyłącznie do montażu wideo na obsługującym wielowątkowość Premierze CS4, do innych rzeczy mam drugi komputer. Obecnie mam P4 3,4 GHz - świetnie sobie radzi z PAL'em ale przy AVCHD zaczyna się już pokaz slajdów. Kiedyś się interesowałem głęboko sprawami procesorów, ale ostatnio nie siedzę już tak w temacie :slight_smile:

Przydatny też by był test procesorów na jakimś portalu - zawierający mój obecny procesor i kilka innych dwurdzeniowych dostępnych na Allegro do 200 zł - może ktoś ma link do czegoś takiego?

Mam jeszcze jedno pytanie - jaki procesor dwurdzeniowy jest porównywalny z P4 650 3400 MHz jeśli chodzi o współpracę z programami obsługującymi wielowątkowość?

http://allegro.pl/item1171293154_intel_ ... _gwar.html - co myślicie przykładowo o czymś takim? będzie dużo wydajniejszy niż mój obecny?

Konieczny będzie też chyba update biosu na płycie przy wymianie CPU, aktualnie mam 0815

Z góry dzięki za wszystkie rady i odpowiedzi :slight_smile:

(ra-v) #2

Wejdź na allegro (zresztą już pokazałeś coś) i wybierz coś co ma 2 x coś GHz oprócz Celeronów. Jeśli ten jest kompatybilny to np. ten co pokazujesz. Ja też nei jestem w temacie, po prostu patrze na cache, kilka testów, opinie użytkownika i kupuje.

Jeśli chodzi o P4 to nie da się bezpośrednio porównać z 2-rdzeniowymi, bo to zależy jaki test będziesz przeprowadzał. Po prostu P4 ma HT (który czasem jednak coś daje, a czasem nie) a dwurdzeniowy może w pełni obsłużyć 2 wątki, bo ma wystarczającą ilość jednostek obliczeniowych oraz oddzielny cache.

(Michal Kolatek) #3

Wydajniejszy, tylko musiał byś jeszcze płytę zmieniać bo C2D i pochodne działają na wersji płyty 2.01G.

Przejrzyj testy na THG

Do 200 zł dla tej płyty szukaj Pentium D najlepiej seria 9x0, serie 9x5 nie mają sprzętowej wirtualizacji, chyba że nie bawisz się w VT, to byle coś z 9xx.

http://allegro.pl/item1166937095_pentiu ... atrak.html

Może i na starszej odpalić, tylko np wyświetli go jako unkowin, czy źle ustawi taktowanie fsb/mnożnik, lepiej zaktualizować do tej wer jaką zaleca producent, lub wgrać najnowszy.

(Krasenko) #4

Jednak będę kupował nową płytę z procesorem, co polecacie do 350 zł?

Słyszałem dobre opinie o Xeonach, znalazłem na Allegro Xeona 3400DP jednak w internecie nie mogę znaleźć żadnego porównania z procesorami Core 2 Duo, pozatym ten Xeon jest pod płyty z socketem 775?

(ra-v) #5

Xeony na pewno są wydajniejsze jeśli chodzi o maszyny serwerowe, można włozyć np. 2 lub 4 Xeony Duale lub Quady - to wtedy masz machinę już na której mogłaby pracować w domu cała rodzina:) Są Xeony 2-rdzeniowe na Socket 775 z tego co widzę tylko że Ceny są duże. Za 350zł to weź zwykłego Core 2. To moja osobista rada oczywiście, wybór należy do ciebie.

(Michal Kolatek) #6

Xenony są nieco lepsze ze względu na większą wytrzymałość temperaturową, nie zawieszą się np w 90 st jak może być z desktopowym. Tego nie warto brać to klasa Nocona lub Irwindale 90nm bazowały na tym samym co Pentium 4/D czyli nieudana architektura NetBurst, staroć z jednym rdzeniem nawet HT nie ma, a dopisek DP znaczy że jest przeznaczony do płyt wieloprocesorowych, ciekawe czy nie robił by problemu bez drugiego, pracuje na s.604.

łącznie płyta + cep za 350 zł?

Jakie masz ramy gł chodzi o prędkość.