Procesor jednordzenowy w Windowsie, dwurdzeniowy w Linuxie

(Karol Borkowski) #1

Cześć, mam procesor Intel Pentium 4 HT i ostatnio zainstalowałem Linuxa (Mandriva). W Windows zawsze mi pokazywało, że mój procesor to Intel Pentium 4 2.79 GHz. Ale kiedy zacząłem bawić się w pingwinie, sprawdzając konfigurację sprzętu, w sekcji procesory pokazało mi, że mam DWA rdzenie po 2.79 GHz. Zastanawiam się, czy jest to tylko jakiś błąd, czy Windows po prostu nie wykrywa mi jednego rdzenia? Z góry dzięki za odpowiedzi :wink:.

(Jakubgavron) #2

Miałeś Windows XP Home Edition? Procesory dwurdzeniowe na XP HE są pokazywane jako jednordzeniowe, a na XP Pro i na linuxie normalnie.

(McDracullo) #3

A jaki to dwurdzeniowiec?

Jest to jeden procesor, który ma specjalną technologie dzięki której 2 rdzeń jest symulowany. I faktycznie, w niektórych systemach nie jest wykrywane wirtualne jądro.

(Karol Borkowski) #4

kubagavron: Mam Win XP Pro z ServicePackiem 2.

McDracullo: z grubsza wiem, co to jest procesor dwurdzeniowy. Ale mi chodzi o to, czy to jest błąd Linuxa/Windowsa. Linux mi pokazuje, że mam procesor z dwoma rdzeniami po 2.79 GHz, Windows, że tylko jeden 2.79 GHz.

(Zbych ) #5

procjn8.th.jpg

Jednordzeniowy z HT , można sądzić że dwurdzeniowy , ale dwurdzeniowy z HT w menadżerze zadań pokazuje 4 oddzielne pola użycia procesora.