Procesor Q9450 temperatury

Witam, posiadam procesor Q9450 i zastanwiam się jakie powinny być temperatury i czy te który posiadam są niepokojące. W IDLE (wg. programu core temp wersja 0.99.8 ) mam 35-45 stopni, a w stresie jakies 60-65 stopni. Wentylator jaki posiadam to Igloo 5072 Series. Czy takie temperatury są normalne i nie muszę się martwić o przegrzanie, popsucie itd. grając dłużej w gry typu Battlefield Bad Company 2?? Czy pomyśleć o wymianie wentylatora na mocniejszy.

Powinieneś raczej zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w obudowie, dołożyć do niej choć jeden wentylator. Nowe procesory w stanie spoczynku nie powinny się nagrzać więcej niż o jakieś 5 stopni więcej, niż wynosi temperatura pokojowa (z racji automatycznie obniżonego taktowania). 45 stopni to stanowczo za dużo. Jeśli jednak już masz dodatkowe wentylatory w obudowie, to faktycznie trzeba wymienić ten na radiatorze do procesora, ewentualnie w ogóle zmienić radiator na wydajniejszy no i upewnić się, że pasta termoprzewodząca została odpowiednio nałożona.

Ale bzdura…Mam od 3 lat q6600 i jego temperatura w spoczynku to 48 stopni max a w stresie nawet 75 i jest to normalna dosyć temperatura. Poprzedni pentium 4 miewał i 80 stopni i jakoś 8 lat działa nadal

To, że coś nadal działa przy wysokiej temperaturze wcale nie oznacza, że ta temperatura jest normalna :wink:

Jest normalna i nie widziałem osoby, która by miała poniżej 40 stopni w spoczynku przy obecnych prockach…jak się nie znasz to nie strasz ludzi że mają złe wyniki

Dodane 20 lis 2010, o 09:31

Maks 5 stopni wyższa od pokojowej, czyli sugerujesz, że procesor powinien mieć max 27 stopni a w stresie nie więcej niż 40?

No właśnie moich dwóch znajomych ma 25~~ w IDLE dlatego zacząłem się tym bardziej interesować, wiadomo, procesor nie jest tani więc wolę się upewnić i trochę dołożyć niż go wymieniać ponieważ gwarancja mi się skończyła pół roku temu.

nie jest mozliwe osiagniecie na chlodzeniu powietrzem temperatury rownej lub nizszej od pokojowej, nawet na wodzie nie nie da rady… wiec te 25C to chyba w zimie na balkonie 8)

rownie dobrze czujnik moze byc uwalony lub zle sie skaluje ponizej jakiejs temperatury - mam E8400@3.6 i nie schodzi ponizej 40C na Mugenie

Zgadza się, bo jeśli masz dobrą cyrkulację powietrza w obudowie, to radiator procesora jest faktycznie chłodzony, a nie cały czas nawiewany tym samym, przemielonym, gorącym już powietrzem.

Komputer włączony całą noc, przed chwilą wyłączyłem film 1080p trwający prawie 2 godziny. Temperatura panująca aktualnie w pokoju to 22 stopnie.

Sprzęt:

Gigabyte GA-M68M-S2P

Athlon II x2 245 2,9 GHz radiator i cooler BOX

GeForce 9600 GT

Obudowa jakaś ibox, z przodu cooler 120mm, z tyłu 80mm

temperatura.png

przyjrzyj sie uwaznie… na dole masz jakies 30C (duzy wentylator wiejacy na dysk i karte - niby 28C, ale bardziej wierzylbym aux), potem NB i zasilanie (39C i 49C) i otoczenie cpu (pytanie, gdzie jest czujnik - pod procesorem czy gdzies obok gniazda)… nie mozesz miec na rdzeniach 21C, to jest niemozliwe na box’ie 8)

Zrób tak. Rozkręć obudowę i sprężonym powietrzem przeczyść wszystkie wentylatory i radiatory. Powinno to pomóc temperatury mogą spaść nawet o 10*C! !!

Kup też dobrą pastę termoprzewodzącą :smiley: I będzie GIT 8)

49C to SouthBridge. Jak nie miałem dodatkowych wentylatorów w obudowie to nie spadał poniżej 58C, podczas grania często przekraczał 70C. Zamontował bym na niego lepszy radiator, ale niestety z racji długiej karty graficznej jest to niemożliwe.

Rozbrajają mnie komentarze ludzi, którzy mają burdel i pełno kurzu w obudowie… Niemożliwe? A jednak.

MCP to NB jest jednak, jak patrze po twojej plycie na nf630a… i mozliwa jest instalacja lepszego chlodzenia, np. -> http://www.thermalright.com/new_a_page/ … 5_sli.html 8)

ps. co ma komentarz do burdelu w budzie? dla niektorych ludzi komputer nie jest dzielem sztuki a narzedziem - moj stoi zakopany pod stolem i wyjmuje go raz na pol roku do czyszczenia - faktem jest, ze najpiekniej nie wyglada wtedy, ale chodzi 24/7 i o to chodzi… :wink:

Mam czysto w obudowie i czyszczę wnętrze kompa minimum raz na miesiąc dokładnie. Przy boxowym chłodzeniu mam koło 50 stopni w spoczynku na rdzeniach a podczas grania koło 70 stopni w intensywne gry

odpal dwa razy linX’a chocby na kilka minut (do ustabilizowania temperatury) i wtedy zobacz…

linx21.th.jpg

to po czyszczeniu kompa, przed bylo 10C wiecej 8)

To ja przecież piszę, że mam lśniącego kompa i czystego zawsze w środku…

tyle, ze w grach nie obciazysz proca w 100% - nawet jesli, to wykonuje mniej pradozerne instrukcje… jak nie dla swojej ciekawosci, to dla mojej zapodaj screena z 2x linX (postaraj sie dobrac ilosci pamieci rowne i tak, by ilosc zgadzala sie z zainstalowana pamiecia fizyczna, nie wirtualna - pamietaj, ze system tez troche jej zajmuje) po 1256MB RAM kazdy 8)

ps. dla ciekawych ‘pajonkow’ -> komppajenczyna.th.jpgkomppajenczyna2.th.jpgkomppajenczyna3.th.jpg po pol roku bez filtrow :roll:

Mierzyłem prime 95 uruchomionym 4x by obciążyć wszystkie rdzenie. Wiem jaką mam temp.