Procesor Q9450 temperatury

(system) #1

Witam, posiadam procesor Q9450 i zastanwiam się jakie powinny być temperatury i czy te który posiadam są niepokojące. W IDLE (wg. programu core temp wersja 0.99.8 ) mam 35-45 stopni, a w stresie jakies 60-65 stopni. Wentylator jaki posiadam to Igloo 5072 Series. Czy takie temperatury są normalne i nie muszę się martwić o przegrzanie, popsucie itd. grając dłużej w gry typu Battlefield Bad Company 2?? Czy pomyśleć o wymianie wentylatora na mocniejszy.

(Xparanienormalnyx) #2

Powinieneś raczej zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w obudowie, dołożyć do niej choć jeden wentylator. Nowe procesory w stanie spoczynku nie powinny się nagrzać więcej niż o jakieś 5 stopni więcej, niż wynosi temperatura pokojowa (z racji automatycznie obniżonego taktowania). 45 stopni to stanowczo za dużo. Jeśli jednak już masz dodatkowe wentylatory w obudowie, to faktycznie trzeba wymienić ten na radiatorze do procesora, ewentualnie w ogóle zmienić radiator na wydajniejszy no i upewnić się, że pasta termoprzewodząca została odpowiednio nałożona.

(suchmen) #3

Ale bzdura...Mam od 3 lat q6600 i jego temperatura w spoczynku to 48 stopni max a w stresie nawet 75 i jest to normalna dosyć temperatura. Poprzedni pentium 4 miewał i 80 stopni i jakoś 8 lat działa nadal

(Xparanienormalnyx) #4

To, że coś nadal działa przy wysokiej temperaturze wcale nie oznacza, że ta temperatura jest normalna :wink:

(suchmen) #5

Jest normalna i nie widziałem osoby, która by miała poniżej 40 stopni w spoczynku przy obecnych prockach...jak się nie znasz to nie strasz ludzi że mają złe wyniki

-- Dodane 20 lis 2010, o 09:31 --

Maks 5 stopni wyższa od pokojowej, czyli sugerujesz, że procesor powinien mieć max 27 stopni a w stresie nie więcej niż 40?

(system) #6

No właśnie moich dwóch znajomych ma 25~~ w IDLE dlatego zacząłem się tym bardziej interesować, wiadomo, procesor nie jest tani więc wolę się upewnić i trochę dołożyć niż go wymieniać ponieważ gwarancja mi się skończyła pół roku temu.

(Jjoasz) #7

nie jest mozliwe osiagniecie na chlodzeniu powietrzem temperatury rownej lub nizszej od pokojowej, nawet na wodzie nie nie da rady... wiec te 25C to chyba w zimie na balkonie 8)

rownie dobrze czujnik moze byc uwalony lub zle sie skaluje ponizej jakiejs temperatury - mam E8400@3.6 i nie schodzi ponizej 40C na Mugenie

(Xparanienormalnyx) #8

Zgadza się, bo jeśli masz dobrą cyrkulację powietrza w obudowie, to radiator procesora jest faktycznie chłodzony, a nie cały czas nawiewany tym samym, przemielonym, gorącym już powietrzem.

Komputer włączony całą noc, przed chwilą wyłączyłem film 1080p trwający prawie 2 godziny. Temperatura panująca aktualnie w pokoju to 22 stopnie.

Sprzęt:

Gigabyte GA-M68M-S2P

Athlon II x2 245 2,9 GHz radiator i cooler BOX

GeForce 9600 GT

Obudowa jakaś ibox, z przodu cooler 120mm, z tyłu 80mm

temperatura.png

(Jjoasz) #9

przyjrzyj sie uwaznie... na dole masz jakies 30C (duzy wentylator wiejacy na dysk i karte - niby 28C, ale bardziej wierzylbym aux), potem NB i zasilanie (39C i 49C) i otoczenie cpu (pytanie, gdzie jest czujnik - pod procesorem czy gdzies obok gniazda)... nie mozesz miec na rdzeniach 21C, to jest niemozliwe na box'ie 8)

(Al0ne0) #10

Zrób tak. Rozkręć obudowę i sprężonym powietrzem przeczyść wszystkie wentylatory i radiatory. Powinno to pomóc temperatury mogą spaść nawet o 10*C! !!

Kup też dobrą pastę termoprzewodzącą :smiley: I będzie GIT 8)

(Xparanienormalnyx) #11

49C to SouthBridge. Jak nie miałem dodatkowych wentylatorów w obudowie to nie spadał poniżej 58C, podczas grania często przekraczał 70C. Zamontował bym na niego lepszy radiator, ale niestety z racji długiej karty graficznej jest to niemożliwe.

Rozbrajają mnie komentarze ludzi, którzy mają burdel i pełno kurzu w obudowie... Niemożliwe? A jednak.

(Jjoasz) #12

MCP to NB jest jednak, jak patrze po twojej plycie na nf630a... i mozliwa jest instalacja lepszego chlodzenia, np. -> http://www.thermalright.com/new_a_page/ ... 5_sli.html 8)

ps. co ma komentarz do burdelu w budzie? dla niektorych ludzi komputer nie jest dzielem sztuki a narzedziem - moj stoi zakopany pod stolem i wyjmuje go raz na pol roku do czyszczenia - faktem jest, ze najpiekniej nie wyglada wtedy, ale chodzi 24/7 i o to chodzi... :wink:

(suchmen) #13

Mam czysto w obudowie i czyszczę wnętrze kompa minimum raz na miesiąc dokładnie. Przy boxowym chłodzeniu mam koło 50 stopni w spoczynku na rdzeniach a podczas grania koło 70 stopni w intensywne gry

(Jjoasz) #14

odpal dwa razy linX'a chocby na kilka minut (do ustabilizowania temperatury) i wtedy zobacz...

linx21.th.jpg

to po czyszczeniu kompa, przed bylo 10C wiecej 8)

(suchmen) #15

To ja przecież piszę, że mam lśniącego kompa i czystego zawsze w środku...

(Jjoasz) #16

tyle, ze w grach nie obciazysz proca w 100% - nawet jesli, to wykonuje mniej pradozerne instrukcje... jak nie dla swojej ciekawosci, to dla mojej zapodaj screena z 2x linX (postaraj sie dobrac ilosci pamieci rowne i tak, by ilosc zgadzala sie z zainstalowana pamiecia fizyczna, nie wirtualna - pamietaj, ze system tez troche jej zajmuje) po 1256MB RAM kazdy 8)

ps. dla ciekawych 'pajonkow' -> komppajenczyna.th.jpgkomppajenczyna2.th.jpgkomppajenczyna3.th.jpgpo pol roku bez filtrow :roll:

(suchmen) #17

Mierzyłem prime 95 uruchomionym 4x by obciążyć wszystkie rdzenie. Wiem jaką mam temp.