Procesor q9550 działa na 4x 2.0ghz przy płycie Asus P5Q Pro

Witam wszystkich.

Mam problem z którym borykam się już od dwóch dni i nie potrafię sobię poradzić.

Otóż, mam płytę główną Asus P5Q Pro i procesor Intel Core 2 Quad q9550 (8,5x333=2,83ghz) z 12mb cache L2.

Zainstalowałem sterowniki typu Epu 6 engine, al suite, oraz pc probe II (dołączone do płyty głównej asus).

Grając w gry tpu crysis (gdzie jest dużo fizyki itp.) odczułem pewien spadek prędkości, więc wchodze w Al suite i patrzę czemu może tak być, no niby szyna FSB dobra (bo 333mhz), temperatura dobra, i prędkość (musiałem coś pomylić, albo nei zwrócić uwagi) zawsze była w granicach 1970-2050mhz (program epu 6 engine zwiększa, lub zmniejsza prędkość procesora zależnie od warunków, można też prędkości ręcznie ustawić). W końcu zwróciłem na to uwagę, dziwię się czemu tak wolno jest, skoro szyna fsb była 333 :open_mouth: Wkoćnu znalazłem, że mnożnik działa na 6x (chociaż firmowo miał działać na 8.5x :expressionless: ). Po prostu załamka, zauważyłem to jak pobrałem program cpu-z :confused: . Próbowałem w biosie przestawić z auto na 08.5, i cpu-z raz pokazywał 6x raz 8,5x (naprzemiennie co 2-5 sekund, pomimo iż program epu 6 engine był ustawiony, aby procesor działał w trybie standard). Później w biosie przestawiłem ponownie na auto i znowu jest 6x :frowning: Proszę bardzo o pomoc.

Pozdrowienia, MaXpl17.

Nic z tego, obciążyłem procesor na 90% I mnożnik nadal pozostał 6x. :frowning:

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

Tytuł tematu zmieniony, według Pańskiej prośby.

Wyłącz w biosie opcję C1 state na enabled i EIST albo Intel Speed Step w zależności od płyty.

Procesor obciążyłem do 100% programem CPU_burn-in. I też to samo było, mnożnik 6x.

W końcu odinstalowałem wszystkie programy asusa, i w biosie wyłączyłem speedstep.

Zainstalowałem ponownie Epu 6 Engine, i teraz mnożnik mi skacze z 6x na 8,5x w zależności od obciążenia (czyli jak jest 10-20% to jest 6x, a jak jest 35% wchodzi już na 8,5x). Dziękuję wszystkim za pomoc :wink: