Procesor się grzeje. Co zrobić?

Witam.

Kupiłem płytę główna wraz z obudową firmy HP z Socketem 775 oraz osobno procesor Pentium 4 3.00 GHz.

Jestem pewny że zamontowałem procesor jak i radiator (nowy), tak jak należy. wszystko jest mocno dociśnięte.

Niestety po uruchomieniu komputera, temperatura w Biosie osiąga ponad 70st.

Wymieniłem oryginalną pastę z radiatora na nową, temperatura spadła o około 6st. (na oryginalnej osiągała ok. 75/76st.)

Żeby uniknąć niepotrzebnych pytań od razu mówię że przewiew w obudowie jest idealny (temp. systemu około 30st.), nie ma śladu kurzu.

Co mogę jeszcze zrobić?

Jest jakiś program diagnostyczny który pozwoli mi stwierdzić przyczynę?

Pozdrawiam i z góry dzięki.

to wysoka temperatura, za wysoka nawet na P4. Pewnie najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana chłodzienia. Sprawdź programem orthos do jakiej temp procek dochodzi. Możliwe że jest to uszkodzony miernik temperatury

Sprawdziłem 2 inne takie komputery, temperatura nie przekracza 45 stopni.

Niestety nie mam na razie możliwości podmiany procesora aby sprawdzić czy to on jest wadliwy czy też może płyta główna.

Myślałem że być może chłodzenie za słabe, ale sprawdziłem w innej stacji roboczej i chłodzenie jest podobne. Lepsze chłodzenie raczej nie zbije temperatury o 30 stopni więc martwię się że to coś poważnego. Miernik nie jest raczej uszkodzony, sprawdzałem temp. radiatora “na dotyk” i troszkę parzy.

Zastanawiam się jeszcze czy przyczyną nie są napięcia na procesor lub coś innego.

Pasta termo przewodząca dobrze nałożona? Możliwe, że źle nałożyłeś pastę i procesor się za mocno grzeje.

Takie pytanie: Czy chłodzenie to sam radiator czy radiator z wentylatorem? :wink: