Procki Intel

witam

nurtuje mnie dlaczego dwa procki bardzo podobne a cena drugiego 2 razy większa, czym się charakteryzuje procek 2 duo… :frowning:

Procesor INTEL PENTIUM DUAL CORE E5200 - 2.50 GHz BOX

Procesor INTEL CORE 2 DUO E6550 - 2.33 GHz BOX

Dual Core to procesor x86, natomiast Core 2 Duo dodatkowo obsługuje instrukcje x64.

a coś o instrukcji x64 mogęwiedzieć więcej?? :lol:

E5200 / E6550

Nazwa kodowa jądra: Wolfdale / Conroe

Proces technologiczny: 45 nm / 65nm

Częstotliwość procesora: 2,5 GHz / 2.33GHz

Częstotliwość magistrali: 800 MHz / 1333 MHz

Pojemność pamięci cache L1: 2 x 16 kB / 2 x 16 kB

Pojemność pamięci cache L2: 2 MB / 4MB

tyle co na szyvbkiego wiem…

lepszy jest jądro Wolfdale bardziej wydajny lecz w tym wypadku nie do końca ponieważ w tej wersji E5200 ma jedynie 2MB pamieci i czestotliwosc 800MHz chodz 45nm robi wiele jeśli chodzi o wydalanie ciepła i możliwośc podkrecania itp…lecz w ogolnej kwalifikacji E6550 wychodzi o wiele lepiej…

róznica w cenie duża wiec cieżko tu mówić o porównywaniu tych dwóch procesorów…

P.S oby dwa obsługuja x64! !!

nie wiem czy chodi Ci bardziej o porównanie tych procków czy sie sugerować w kupnie ogólem imtela…

najlepiej to miec procka z duża ilościa pamieci i najlepie z technologia 45nm po podkreceniu takiego procka mozna zaoszczedzic nawet do 300zł

nie daje sobie odciać głowy ale chyba w prockach E5xxx nie jest odblokowana mozliwość podkrecania co jest w tych czasach wielkim minusem… - ale nie jestem pewny od jakiej wersji intel odblokował mnożnik

Ktoś bardziej doświadczony Ci byc moze pomoże ja wiem mniej wiecej tyle :wink:

P.S oby dwa procesory obsługuja x64 - 64bity - czyli np. windowsy 64bitowe

ciekawe, oba są 64 bitowe. Jak kupować to e5200, bo E6550 jest już stary.

e5200 wykonany jest w technologi 45nm i jest oszczędniejszy, mniej krzemu zużyto, więc jest tańszy w produkcji.

fajnie dzięki duzo się dowiedziałem ale skąd aż taka rozbieżność cen bo przecież parametry podobne. myślałem że to e5200 jest starszy:|

w tym wypadku duza róznice robi własnie jak pisałem a jak sie nie myle odblokowany mnożnik…

w nowszych prockach róznice czestotliwosc taktowanie np 2.3 a 3.0Ghz, wielkosc pamieci podrecznej i nazwa kodowa jadra

czyli praktycznie wszystko

myle sie ?

Edit

P.S

dla porównania E8500 a E8400 róznica w ceni około 60zł

wszystko to samo:

Nazwa kodowa jądra: Penryn

Proces technologiczny: 45 nm

Częstotliwość taktowania procesora: 3 GHz jedynie tu E8500 ma 3.16Ghz ponieważ ma mnożnik 9.5

Częstotliwość taktowania magistrali: 1333 MHz

Pojemność pamięci cache L1: 2 x 16 kB

Pojemność pamięci cache L2: 6 MB

i akurat tu wole zaoszcedzic 60zł i przeznaczyc je np na karte graficzna, a procka zawsze można podkrecic

w tych cenach żaden Intel nie ma odblokowanego mnożnika, a E5200 bardzo dobrze się nadaje do przekręcenia, bo ma x12.5 mnożnik.