Proftpd (gproftpd), wysyłanie poczty i uprawnienia na ftp

(bartus2003) #1

Witajcie :slight_smile:

Otóż mam takie dwa pytanka, z którymi mam problem otóż:

1. Załóżmy że ustawię użytkownikowi prawa do katalogu /var/www/, kiedy ten użytkownik wgrywa pliki przez FTPa to może wykonywać na nich działania. Czyli kasować, tworzyć nowe, zmieniać CHMODy, a gdy ja na serwerze dodam jakiś katalog do /var/www/ to ten użytkownik nie może nic z nim robić tylko przeglądać. Więc jak ustawić w proftpd (gproftpd) aby użytkownik mógł wykonywać zawsze, obojętnie jakie działania w lokacji do której ma dostęp przez FTP?

2. Jak włączyć wysyłanie maili na serwerze? Ponieważ wiem, że ona nie działa, bo np. zainstalowałem php fusion wszystko ładnie pięknie lecz żadne maile nie są wysyłane ani nie dochodzą.

(que_pasa) #2

Gdy tworzysz nowy plik/katalog daj uprawnienia zapisu dla wszystkich (chmod 777 dla katalogów i 666 dla plików). To jednk spowoduje, że inni użytkownicy (jeśli są) też będą mogli tam zapisywać. Aby tego uniknąć dodaj tego użytkownika do swojej grupy i wtedy daj uprawnienia zapisu tylko dla członków grupy czyli chmod 775 dla katalogów (zakładam, że inni mają miec możliwość odczytania katalogu) i 664 dla plików

trzeba uruchomic serwer poczty :wink: