Program do backupu RAID

Witam!

Czy zna ktoś program do backupu macierzy RAID, który umożliwiłby mi przwrócenie utworzonej kopii spoza Windowsa i obsłużył mi kontroler na chipsecie Marwell’a bez podawania sterownika?

Nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Przecież większość macierzy RAID jest realizowanych sprzętowo tak, że oprogramowanie potem widzi już całą macierz jako jeden specjalny dysk. Dyskami wchodzącymi w skład takiej macierzy zarządza kontroler (BIOS).

Ty chciałbyś móc widzieć każdy taki dysk składowy z osobna? Obawiam się, że coś takiego normalnie nie jest możliwe.

Późno jest, chyba coś źle Cię zrozumiałem. Tobie chodzi o soft (np. pod Linuksem), który po prostu obsłużyłby taką macierz RAID opartą na chipsecie Marwell? Myślę, że najnowsze dystrybucje Linuksa mają wsparcie tego chipsetu (RAID), poza tym łatwo to można sprawdzić w praktyce.

Coś o tym masz tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ma … p_chipsets

Źle mnie zrozumiałeś. Ja wiem, że macierz RAID powoduje, że kilka dysków jest widoczne jako jeden. Chodzi mi o to, że potrzebuję program, który umożliwi mi stworzenie płyty recovery, że jak padnie mi OS to żebym mógł ją zabootować i przywrócić system. Sęk jest właśnie w tym, że żeby przywrócić backup, środowisko recovery musi mieć sterownik do kontrolera żeby program wykrył ten logiczny dysk. Próbowałem już Acronis True Image, to w ogóle nie wykrył mi macierzy i nie byłem w stanie załadować backupu, bo ten program nie ma możliwości dogrania sterownika i mnie chodzi właśnie o to, żeby ktoś podał program(o ile taki istnieje), którego środowisko recovery posiada sterownik do kontrolera na chipsecie Marwell’a.

Jasne. To ja widzę 2 możliwości: albo system oparty na Windows Live, albo na jakiejś dystrybucji Linuksa. W Windows XP jest możliwość dogrania sterownika przy starcie poprzez klawisz F6 lub można go zintegrować z systemem. Oczywiście w Twoim przypadku musisz znaleźć jakąś wersję Live takiego systemu… No i w takim systemie Windows - może to też być równie dobrze wersja Windows 7 Live - możesz już użyć dowolnego windowsowego programu do robienia/odtwarzania backupu.

Analogicznie masz pod Linuksem - jeśli dana dystrybucja wykryje macierz RAID, to problem z głowy.

Od siebie dodam, że ja wcześniej używałem specjalnej wersji Windows XP miniPE XT 2k5.09.03 ze sterownikami do mojego kontrolera RAID (Intel ICH10R) zintegrowanego na płycie głównej, a teraz już głównie korzystam z mini Windows zawartego w Hiren’s Boot CD (ja go mam na pendrivie) - on również widzi moją macierz i nic już nie muszę robić dodatkowo.

Dzięki. Nie wpadłem na to, że mogę robić backup narzędziem Windowsa i przywracać spod WinPE. Pozostaje mi się tylko dowiedzieć jak dorzucić do WinPE sterownik RAIDu.