Program do kompresji H.265


(Karolekc5) #1

Są jakieś programy do w miarę prostej obsługi tego kodeka jak MeGUI ??


(Pampali) #2

H.265? A masz już kodek? Na razie jest tylko szkic (draft) standardu na wstępnym etapie akceptacji przez ITU. Instytut Fraunhofer’a pracuje nad kodekiem, popatrz tutaj http://hevc.info/ .

Tak czy inaczej jest jeszcze za wcześnie na przechodzenie na H.265, zwłaszcza że konkurencyjne nowe kodeki od google, czy BBC są już lepiej rozwinięte i darmowe.


(Adam Bialek) #3

Nie ma. H.265 oficjalnie został zatwierdzony jako standard 26 stycznia 2013.


(Karolekc5) #4

@Pampali

Jakie to sa od google ??


(sadaj72) #5

webm


(Pampali) #6

@Dyzio23 25 stycznia 2013 ITU nadała status “consented” inaczej zwany “first-stage approval” co oznacza zakończenie prac studyjnych i rozpoczęcie prac standaryzacyjnych. Właściwie zatwierdzenie nowego standardu następuje dopiero w momencie nadania mu statusu “approval” co może potrwać nawet kilka lat.

Źródło: ITU

@cholinex bezpośrednim konkurentem dla H.265 opracowanym przez Google jest VP9, który już jest dostępny i obsługiwany przez najnowszą wersję Chrome. Niestety ITU wraz z ISO lubią tworzyć własne wynalazki i stąd się bierze H.265. Do tego jest jeszcze Dirac opracowany przez BBC już kilka lat temu. Który z nich stanie się rzeczywistym standardem w przyszłości zależy od producentów sprzętu, na razie nie ma sensu używać nic więcej niż H.264.

A tak na marginesie to google nie boli.

PS

@sadaj72 WebM nie jest kodekiem tylko kontenerem w którym video jest kodowane w VP8, a audio w Vorbis.