Program do ochrony prywatnosci

(Nicholas Pl) #1

Witam,

poszukuję programu, który by rozwiązał mój problem. Otóż niedługo wyjeżdżam i zabieram ze sobą laptopa, który będzie służył głównie do oglądania filmów. Jednakże nie tylko ja będę go używał ale dużo więcej osób. Chciałbym zrobić tak aby były dwa konta użytkowników. Jedno administratora (moje obecne) oraz nowe standardowe , które by służyło innym osobom do oglądania filmów. Jednak chciałem zrobić tak aby to standardowe konto miało tylko dostęp np. do wybranego jednego katalogu z filmami - żeby nikogo nie kusiło szperanie mi po dysku podczas mojej nieobecności i żebym mógł spać spokojnie;).

Ktoś zna program którym mógłbym zrobić takie ograniczenia? Lub może ktoś zaproponuje inne rozwiązanie tego problemu?

Pozdr

(adpawl) #2

nicholas-pl , edytuj swojego posta zgodnie z zasadami polskiej pisowni (ąęćńśź itd.) …albo śmietnik!

(PiotrVista) #3

Nie zabezpieczysz bo jak będziesz spał to odpalą Slax LiveCD i będą mieli całkowity dostęp do katalogów nawet Administrator i nawet do usuwania plików w kontach z prawami Admina i Usera jak i całego dysku.

Jedyne rozwiązanie to TrueCrypt (szyfrowanie danych w locie), ale zanim będzie skuteczny trza za pomocą tego programu sformatować cały twardy dysk lub tylko część przestrzeni dyskowej np: 50 GB z silnym hasłem i w tym katalogu skopiować wtedy ważne dane, ale co z kontem osobistym jak Slax LiveCD panuje.

Są programy co chronią nawet konta ale z poziomu Windows’a, w biosie trza hasło ustawić.

Przecież w laptopach jest ustawienie zabezpieczenia na odcisk palca.

(system) #4

Możesz zakodować dysk twady programem steaganos save ( w komputer świecie 11/2008 pełna wersja ) :slight_smile:

(Nicholas Pl) #5

Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że nikt tam nie będzie sie bawił w jakieś usilne przeglądanie mojego dysku. Po prostu chodzi mi o to, żeby tak jakby ‘na pierwszy rzut oka’ ten jeden użytkownik miał dostęp tylko do jednego folderu (ew. wybranej części dysku). Taka zmyłka:p.

(mario@) #6

Zrób tak jak mówi PiotrVista i użyj TrueCrypt. Od siebie dodam że program potrafi tworzyć ukryte wolumeny co jest przydatną rzeczą - ino kiedy dodadzą to do wersji na Linuksa :!: :frowning:

Co do hasła w biosie to zły pomysł.

(Kolmar) #7

nicholas-pl , najłatwiej nadać prawa dostępu do katalogu określonym użytkownikom. Można jeszcze dodatkwo zaszyfrować pliki.

Podaję troszkę literatury dot. w/w zagadnienia:

http://www.enter.pl/archiwum/tekst2.asp?p=/archiwum/ent2004/07/enter_art_nstr_119889.html

http://www.idg.pl/porada/54175.html

http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1316,1,Kontrolowanie_dostępu_za_pomocą.aspx

Można również założyć hasło na wybrany folder za pomocą jednego z dostępnych programów.

Zobacz… http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=7&t=248960