Program do odzyskiwania danych skasowanych pół roku wcześnie

Witam

Poszukuję programu do odzyskiwania danych, który:

  • wyszuka pliki na konkretnej partycji, która od czasu usunięcia pliku nie była usuwana (obecną instalację systemu mam od ponad 2 lat)

  • wyszuka pliki po konkretnej nazwie

  • wyszuka pliki, które zostały usunięte w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Jeśli taki program istnieje, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Takie programy istnieją jednak w Twoim przypadku wątpię aby zadziałały. Naprawiam ludziom sprzęt, odzyskuję zdjęcia z kart pamięci, dane z dysków (przez linux, oprogramowanie lub podmianę elektroniki) albo i pendrive. Super-expert nie jestem ale swoje mogę napisać:

Pół roku to długi okres czasu. Aby zrozumieć, jak małe szanse na odzyskanie danych masz musisz coś najpierw zrozumieć. Posłużę się przykładem pliku mp3.

Gdy ściągniesz plik mp3 to znajduje się on w pierwszym wolnym miejscu na dysku od jego początku w teczce pobrane. Wycinając go i wklejając na inną partycję np. D: praktycznie nie widzisz w teczce pobierania tego pliku mp3 ale on dalej tam jest. Oprogramowanie przed samym plikiem mp3 dało informację, że plik mimo iż istnieje, nie będzie przez system pokazywany i w razie jakby trzeba było ściągnąć inny plik mp3 to zostanie ściągnięty i zastąpi obecny. Jest to plik usunięty ale istniejący fizycznie i nie nadpisany - szanse na odzyskanie 100% przez prawie wszystkie programy.

Jeśli np. ściągniesz nowy plik mp3 to on wejdzie w miejsce tego. Stary plik mp3 do odzyskania w 80%. Pomyśl, co się dzieje po pół roku ściągania plików mp3.

Zajmuję się również kasowaniem danych. Wystarczy plik nadpisać 7 razy aby był teoretycznie niemożliwy do odczytania wiec jeśli np 7 razy coś się z napiszę w miejsce tego pliku mp3 to bye bye. Jest też opcja napisywania danych 32 razy zamiast 7. Trwa ponad dzień - z tak potraktowanego dysku nawet FBI nic nie odczyta (przy 7 nadpisaniach FBI nie ma dużego problemu i większość widzi).

Więc zakładając, że pobrałeś plik z Sieci do katalogu pobranych i został przeniesiony a dalej coś pobierałeś - pliku nie odzyskasz ogólnodostępnymi programami z katalogu pobranych. Do tego trzeba coś co posiadają firmy bardzo wyspecjalizowane w tym kierunku - drogo + raczej nie warto + długi czas.

Dalej: plik został przeniesiony na partycję np. D:. Jeśli plik mp3 długo tam był, został usunięty pół roku temu ale nic nie dodawałeś na tą partycję - odzyskasz go. Jeśli np. wgrałeś potem z 3 filmy - plik nie do odzyskania albo… oflagowany jako uszkodzony. Np. zdjecie.jpeg trzeba specjalnym programem przerzucić aby je oglądnąć i np. pół zdjęcia może być szare - uszkodzone lub brak danych.

Pół roku to bardzo długi czas. Jeśli często robiłeś operacje usuń/kopiuj/wklej na partycji z której chcesz odzyskać dane to trudna sztuka. Bardzo czasochłonne a efekt mizerny.

Klientowi bym powiedział: szanse są bardzo małe, zajmie to dużo czasu, trzeba mnie opłacić a może się okazać, że Pan zapłaci a ja nic nie odzyskam albo z jeden dwa pliki. Jeśli to nic ważnego to niech pan to oleje a jeśli to księgowość firmy to odzyskam ile mogę nawet w kawałkach jednak cudów nie obiecuję bo pół roku to Panie za dużo się w systemie dzieje więc… może od razu trzeba szukać w Internecie firm specjalistycznych, które odzyskają więcej niż ja jednak one same super cudów nie zrobią.

Przekalkuluj sobie czy warto tracić transfer na pobieranie oprogramowania, tracić czas (zależy od wielkości partycji i ilości na nim danych) lub wynajmować kogoś kto nie wiele zrobi.

Mimo wszystko oprogramowanie:

-BadCopy pro - mam legal

-Recuva

-Ashampoo HDD Control - odpowiednia zakładka

Poszukaj troszkę w Internecie

Pozdrawiam,

eszel89

p.s. a jeśli gdzieś się mylę to proszę o poprawkę. Piszę na chłopski rozum, jestem samouk, dużo umiem a Informatyki nie studiowałem