Program do redukcji szumów w filmach

Hej

Nagrałem ostatnio film telefonem komórkowym. Jednak szumy są zbyt duże. Znacie jakiś program do redukcji szumów albo zeby troche przyciszyć głos w filmie. Bo filmik był nagrywany w górach i strasznie wiało.

Jeśli chodzi Ci tylko o odtwarzanie to spróbuj KMPlayera. Ma w ustawieniach opcje redukcji szumów dla obrazu i dźwięku przy odtwarzaniu, w opcjach Audio jest możliwość wzmacniania lub wyciszania mowy, odgłosów tła itp. Trzeba trochę pokombinować bo ustawień jest niemało ale efekt na pewno Cię zadowoli. Odtwarza chyba wszystkie formaty.

Co do programów odszumiających przy konwersji do pliku to chyba VirtualDub ma taką możliwość ale to jeszcze zależy od formatu pliku jaki masz.

Najlepiej wytnij audio z pliku,i pokombinuj z audio w jakimś programie możesz w Audacity ma odszumianie,jak to działa i co ci wyjdzie niewiem nie testowałem,

Możesz też w goldwave tesż ma opcję odszumiania (tylko to jest shareware i może mieć jakieś ograniczenia).

Jak wyciąć audio z pliku? To zależy jako co masz nagrane (typ kontenera) to tok postępowania może być różny.

Proponuje wczytać film do VirtualDub,(metoda zależna od typu kontenera) i tam masz opcję zapisz do pliku wave a dalej to do Audacity

lub innego prog. z odszumianiem a potem na nowo połączyć Vdub skompresowaći zapisać jako avi.

Format mam mp4

Jak system xp to bym to tak ugryzł

Potrzebny soft:VirtualDub 1.10 opcjonalnie v1.5 : AviSyntch :FFDShow.Jak maszt to już zainstalowane to>

otwierasz notatnik i wpisujesz :

DirectShowSource(“C:\filmy\motylek.mp4”)

oczywiscie sciezkę do pliku dajesz swoją (ja tu dałem dla przykładu ścieżkę do filmu motylek.mp4 na dysku C w folderze filmy)

i zapisujesz jako plik .avs np.na pulpicie odpalasz VDuba i przeciągasz plik w okno VDub jak masz dobrze wszystko to film powinien ci sie otworzyć

gdy takiego .avs przeciągniesz do okna odtwarzacza to film też powinien ci się odtwarzać.W VDub zakładka file i zapisz jako waw i będziesz miał ścieżkę audio

a dalej to próbuj w audacity lub w innym programie.Video też możesz zgrać do avi ale już bez dźwięku ,zakładka audio>No Audio

teraz zakładka >video ,(od razu sprawdź ,koło Full Procesing Mode ma być kropka jak nie ma to zaznacz) dalej w tej zakładce wybierasz

Compresion i ustawiasz kodek i jego parametry ,jaki kodek wybierzesz to już zależy jakie masz zainstalowane tylko uważaj bo nie ktróre

są wybredne co do formatu obrazu ,to pisze w okienku po prawej gdy wybierzesz kodek ,jak byś koniecznie chciał kodek któremu nie odpowiada

twój format obrazu to możesz dostosować przez filtry też zakładka video>filters klikasz Add i wybierasz na przykład resize gdy chcesz zmienić wymiary

obrazu lub britnes/contrast gdy miałeś za ciemny obraz możesz też wybrać nuul transfor… który robi nic ale gdy go dodasz to w oknie Filters masz Cropping

i tam tez możesz wpłynąć na rozmiary klatki chwytając za krawędź obrazu lub przez owset ,takich filtrów do przebiegu możesz dodać kilka w zależności

od potrzeb oczywiście bez przesady (nad kolejnością filtrów też musisz pomyśleć przestawiasz je move Up …Down),to co będzie miało ci wyjść zobaczysz

jak zamkniesz okno z filtrami w prawym oknie VDub jak ci odpowiada i kodek wcześniej ustawiłeś to file>Save as avi jak skopresuje i zapisze

to spróbuj odtworzyć plik w odtwarzaczu żeby sprawdzić czy nie wyszły ci krzaki jak coś źle poustawiałeś,oczywiście tylko do sprawdzenia możesz zapisać

tylko kawałek filmu (strzałki na dole vduba ostatnie z prawej lewy i prawy lokator) Jak masz plik w porządku do możesz zabrać się za audio w np Audacity

Vduba mozesz zamknąć.Przeciągasz wav-a do audacity zakładka efekty>oszumiacz ,mozesz jak najbardziej zastosować inne efekty,według potrzeb.

Gdy audio masz gotowe zapisz przez Exportuj i zapisz jako waw lub mp3 ustawiajac wczesniej bitrate dla mp3 najlepiej stałe na rozsądnym poziomie

np. 128.

Otwierasz VDub przeciągasz avika tego bez dźwięku którego utworzyłeś wcześniej w zakładce video zaznaczasz Direct stream copy (tylko kopiowanie

bo zkompresowałeś już wcześniej) w zakładce audio wybierasz Audio From other…i wybierasz plik który obrabiałeś w audacity jak zapisałeś jako mp3

tez w tej zakładce wybierasz Direct stream copy jak zapisałeś jako wav to zaznacz Full Procesing Mode i wybierz kodowanie (compresion)

Jak już to poustawiasz to na próbę możesz zapisać tylko fragment i podejrzeć jak OK to zapisujesz cały jeśli w obu przypadkach przy audio i video

ustawiłeś Direct stre…to bedzie to trwało tylko chwilę.

To by było na tyle,i prawie zrobił sie z tego tutorial :slight_smile:

Choć całosc wydaje sie troszkę skomplikowana wcale tak nie jest,a co się “naumiesz” to nikt ci nie odbierze i będziesz mógł tą metodą konwertować

wiele rodzajów plików rmvb,mpg,avi,vob, itd. oczywiście tylko na avi no może nie tylko na mpg też troszkę.

ps.Virtual Dub Mod 1.5 który wymieniłem na początku sam używam nieraz do utworzenie skryptu avs gdy mi się nie chce pukać w klawiaturę

plik>otwórz na dole okienka przy zast. szabl. AviSyntch wybieram DirestSchowSource w Pliki typu>all types i wybieram plik VDub utworzy w

folderze z filmem skrypt avs i jak wszystko w porządku także film ale niema on zakładki audio można go zamknać ale skrypt gotowy.