Program do seryjnej zmiany nazw plików *jpg

Mam problem ze zmianą nazw plików graficznych otóż próbowałem już np. Irfan Viewem, Total Comanderem i wieloma innymi programami do seryjnej zmiany nazw ale żaden nie obsługuje nazw plików wgraficznych o nietypowych nazwach (np. w nazwie są różne symbole UNICODE np. jakieś kwadraciki znak zapytania i wiele wiele innych itp.) Mam kilka tysięcy zdjęć i chciałbym pozmieniać wszystkie nazwy np. żeby były posortowane tylko numerycznie. Bardzo proszę o pomoc jak to zmienić wyjaśnione w przystępny sposób.

Witam uprzejmie!

Ja do “zarządzania” zdjęciami używam programu FastStone , który ma opcję grupowej zmiany wielu plików.

Bardziej “konfigurowalny” (w sensie różnorodności wprowadzanych zmian nazw) jest program Bulk Rename Utility. Pozwala on również na “zastąpienie” aktualnych nazw zwykłą numeracją kolejną, wprowadzaniem do nazwy danych EXIF (np. daty - ale to potrafi również wsomniany FS). Sądzę, że obecność w nazwie rozmaitych “krzaczków” nie powinna mieć tu znaczenia, gdyż w tym programie po prostu wybierasz ile - ew. na jakich pozycjach - znaków chcesz usunąć a jakie - analogicznie - chcesz wprowadzić. Możesz więc “wyczyścić” aktualne nazwy do zera i utworzyć nowe. Okno programu podzielone jest na dwie kolumy, w których na bieżąco widać jak będzie wygladać nazwa po wprowadzonych zmianach.

PS.

Nie podaję linku do programu, ale wystarczy wpisać jego nazwę w Google - jest tych linków wiele. Programik jest malutki, więc nie ma problemu z pobraniem.

Wielkie dzięki wypróbuje i mam nadzieje, że coś uda mi się zrobić z tym.

Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. We wszystkich programach które do tej pory sprawdzałem zmiana seryjna nazw plików w których były krzaczki nie była możliwa.

Zgadzam się z floydem więc jakie jest inne rozwiązanie przy plikach *jpg gdzie są “krzaczki”. Czy istnieje taki program co pozwolin na seryjne zmienianie takich nazw?

Nie potrzeba do seryjnej zmiany nazw plików (także z krzaczkami) żadnego programu bo można to zrobić w Windowsie. Sprawdziłem i działa bardzo dobrze :slight_smile:

A, oto instrukcja postępowania:

  1. Otwieramy folder z plikami, których nazwy chcemy zmienić.

  2. Zaznaczamy pliki, których nazwy chcemy zmienić.

  3. Klikamy teraz prawym przyciskiem myszy na ikonę pierwszego z plików. Później z menu kontekstowego

które się pojawia, wybieramy polecenie “Zmień nazwę”.

  1. Nazwa pierwszego zostaje obramowana - znaczy to, że mamy wpisać nową nazwę, np: foto i zatwierdzamy

klawiszem ENTER. Nazwy zaznaczonych plików

zmieniają się się na wpisany przez nas wyraz i kolejnym plikom dodawany jest

‘prefix’ na końcu nazwy: “01”, “02” itd.