Program do sprawdzania działania poszczególnych komponentów

Witam.

Mam problem. Od jakiegoś czasu mniej więcej raz na tydzień lub dwa podczas podstawowych czynności takich jak przeglądanie internetu lub oglądanie filmu wyskakiwały mi różowe pionowe paski na całym ekranie i komputer się zawieszał (dźwięk był nadal odtwarzany, ale obraz stał w miejscu), pomagał tylko reset. Obecnie nie używałem komputera przez kilka dni i po powrocie do mieszkania coś się bardziej “zepsuło”. Na początku komputer startował, ale nic na ekranie się nie pojawiało (myślałem, że to płyta główna nawala). Po kilku resetach coś się pojawiło, a mianowicie poziome paski, a następnie czarne tło i coś z BIOSu. Po restarcie pojawił się normalny ekran płyty głównej. Postanowiłem przeczyścić dobrze sprężonym powietrzem całą skrzynkę. Znajomy zajrzał jeszcze do BIOSu i komputer odpalił, ale wcześniej jeszcze wyciągnął baterię z płyty głównej, więc wszystko przywróciło się do ustawień fabrycznych, czyli “Default”. Myślę, aby zaktualizować BIOS, ale nie wiem dokładnie co się tak psuje. Myślałem o 3 rzeczach oprócz samego BIOSu: Płyta główna, Karta Graficzna, Pamięć RAM. Czy jest może jakiś program, aby można było przeprowadzić testy tych albo też innych podzespołów i sprawdzić czy coś jest zepsute? Czy Memtest wystarczy do Pamięci RAM?

Pozdrawiam serdecznie! :slight_smile:

PS. Specyfikacje komputera mam w sygnaturze.

Jest, a raczej są, np. occt, prime95, hdtune, memtest.

W occt można sprawdzić temperatury i stabilność cpu i gpu. Za pomocą hd tune sprawdzisz dysk.

Czyli rozumiem, że OCCT sprawdzi procesor i kartę graficzną, HD Tune dysk, a Memtest Pamięć. A jest coś do płyty głównej?

Dodane 12.06.2013 (Śr) 13:58

Czy ktoś poleca jeszcze jakiś inny program?