Program do sprawdzenia sprzętu, uszkodzeń, dysku


(Florczykkamil) #1

Witam,

mam ostatnio problem z komputerem. Sprawa wygląda tak, że mam ten komputer już prawie 4 lata składany w częściach. Ostatnio przy grze w CS GO potrafił się komputer zaciąć tak porządnie, nie byłem w stanie go odciąć wciskając CTRL+SHIFT+ESC lub CTRL+ALT+DELETE, działało to straaaasznie kiepsko. Musiałem wyłączać komputer przyciskiem bo nie mam resetu. W większości przy ponownym włączaniu komputera wyskakiwał błąd "read disk error". Pomagało na to wyciągnięcie baterii z biosa i odłączenie zasilania na chwile. Potem system a dokładniej Win8 coś tam naprawiał błędy dyskowe. Raz po takiej operacji w CS GO zmienił się celownik i wyłączyła się opcja domyślnie włączonej konsoli co wskazuje na to że coś się zwaliło w zapisanych danych na dysku. Ale w końcu w chwili hard wyłączenia był włączony CS. Dodam jeszcze, że już kilka miesięcy temu padł mi wentylator od procesora, ale mam Scythe Ninja 3 i pasywnie też może chodzić. Dodatkowo kontroluje temperature i maksymalnie mam jakieś 50 stopni przy CS a max na tego procka to 62 także w porządku. No i pytanie - jakim programem sprawdzić wadliwość sprzętu? Dysk, bad sectory i inne rzeczy o których nie wiem. Nie wiem czy to wina sprzętu czy może mam syf w systemie. Ależ się rozpisałem.

 

Edit: W ogóle zauważyłem, że jak wywaliłem wszelakie dane z pulpitu na inny dysk (jakieś 10GB danych, muzyki, zdjeć) to system działa znacznie szybciej :O.


(mrFreeze) #2

Zacznij od HDTune zakładka Health. Wrzuć screena.

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe


(Florczykkamil) #3

Po lewej główny dysk gdzie także jest partycja z systemem, po prawej dodatkowy dysk.


(mrFreeze) #4

Dysk 500GB ma niestabilne sektory. Polecam zerowanie i remap MHDD (bezpowrotna utrata wszystkich danych na dysku)

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

 

Dysk ma poważne problemy z komunikacją z płytą główną na początek wymień kabelek dotyczy to ogólnie dwóch dysków. Po wymianie monitoruj smart parametr C7 ma być zawsze na 500GB - 22377 na 250GB - 26

 

Polecam postawić system na dysku 250GB jest w dużo lepszej kondycji.


(Florczykkamil) #5

Ok, a to zerowanie i remap tylko na 500GB zrobić? A co do komunikacji - czy to może być nawet problem z płytą główną? - jeśli się okaże że kabelek dobry (tu wybiegam mocno do przodu).


(mrFreeze) #6

Tak niestety może się tak okazać, że płyta główna kończy żywot ale mało prawdopodobne raczej stawiam na kabelek. Zerowanie i remap dotyczy tylko dysku 500GB