Program do sprawdzenia stanu płyty głównej

Witam

 

Potrzebuję jakiegoś programu do sprawdzenia płyty głównej, obawiam się że mi się zepsuła, a nie chcę a darmo oddawać na gwarancję.

Skoro twoja płyta główna jest jeszcze na gwarancji to ja nie bawiłbym się i nie sprawdzał jej na własną rękę tylko właśnie oddał ją w ramach gwarancji do sklepu w którym została kupiona. Jeżeli potwierdzą się twoje podejrzenia i płyta rzeczywiście się zepsuła bez udziału osób trzecich, to możesz się domagać za darmo jej naprawy, wymiany na nową lub zwrotu pieniędzy.

Programem na pewno nie sprawdzisz płyty. Możesz napisać w czym problem.

Jeśli chodzi o problem: nie mogę zainstalować Windowsa jak trzeba ani na jednym dysku, ani na drugim, jest identyczny problem: częste resetowanie komputera podczas bootowania i zacinanie, że nic się nie rusza, jeszcze do tego raz na instalację wystepował BlueScreen.

Raz Bios strasznie długo ładowało dopóki  nie odłączyłem tableta, który do tego czasu normalnie był podłączony. Teraz używam Ubuntu na dysku USB i nawet z nim mam problemy, chwilę przed zaczęciem tego tematu zawiesił mi się jak Windows, nic nie mogłem ruszyć. Ktoś mi powiedział, że jak z Wine miałem problemy to pewnie coś nie tak ze sprzętem. Słyszałem też, że jeśli coś nie tak z Linuxiem, to coś nie tak ze sprzętem.

Jeszcze jedno: po raz trzeci usunęło mi partycję ze starego dysku, a problemów z  nim na wcześniejszym komputerze nie miałem. Pierwszy raz to było jak go przekładałem. Drugi raz niedawno przy ostatniej instalacji Windowsa. Miałem wcześniej Win_10, który mi padł. Do tej pory partycję odzyskiwałem normalnie. Teraz chciałem w TestDisku odzyskać jedną partycję przypadkiem usuniętą i uszkodziło mi tablice danych na trzech partycjach, czyli jakby są, ale uszkodzone. Na pewno dysk mam zepsuty, ale niemożliwe, żeby komputer mi nie działał, jak go nie używam, a nawet mam odłączonego. :frowning:

Ja bym zaczął jednak od:

  • sprawdzenia dysku twaredgo (np. CrystalDiskInfo uruchomiony z “liveCD”),
  • sprawdzenie pamięci (memtest),
  • sprawdzenie temperatur.

Nie rozumiem czemu od początku założyłeś że to MB.

Czemu płyta… czy dysk to bym się przekonał dopiero przy kupnie nowego, bo jak jeden mi nie działa, a na drugim to samo to dla mnie to podejrzane… A poza tym sprawdzałem dysk w HDTune i co dziwne: 0% błędów.

Sprawdzę jutro pamięć, ale wątpię żeby to coś miało wspólnego.

A co do temperatur: procesor (i3-4170) to przy zwykłym korzystaniu to gdzieś 45-50 stopni, przy grze z włączonymi wentylatorami obudowy to max 65 stopni, a temperatura na płycie 25 stopni.

TestDisk nic nie wykazał. Dodam jeszcze, że nawet już instalator Windowsa miał problemy przy ładowaniu, tzn. za pierwszym razem się resetował komputer, a za drugim razem dopiero wchodziło.

Może zasilacz nie wyrabia? Co masz za ustrojstwo?

Antec 500

Najwyżej możesz posłużyć się programem do statusu płyty głównej. Jeśli parametry są OK, to nie trzeba kombinować, tylko szukać problemów gdzie indziej. U mnie pokazuje: http://wklej.se/11a0

Jak jest status OK, to nie trzeba zmyślać problemów. Ten program, to dostępny także po polsku winaudit: https://winaudit.codeplex.com/downloads/get/1582968

 

Porada - Jest dużo do przewijania. A nawet książka - kompendium info o komputerze. Żeby od razu znaleźć, klika się w menu edycja i w szukaj - wyskoczy pasek wyszukania, wpisuje się słowo płyta i zaczynają się pozycje związane z płytą:

001501.jpg

Dodam, że programu się nie instaluje.

Spróbuję :wink:

Powinieneś wiedzieć, które sterowniki masz dedykowane pod system op supportu producenta płyty. Podaj te, które pobierałeś skąd indziej. Rozumiem, że chodzi o pc z płytą msi.

Pominąłeś system i to wszystko, co zmieniałeś. Albo coś nie tak z systemem.

System to Windows 7 instalowany z Visty, bo instalator 7 nie bootuje się. Wszystkie sterowniki biorę z płyty, a potem aktualizuję przez Live Update. Innych sterowników nie pobieram.

Co do systemu to było zawsze coś nie tak, ale zawsze też działał w miarę. Na przykład też nie mogłem zaktualizować Win_7 do Win_10 przy tych problemach.

No ale - sterowniki do tej płyty zaczynają się od Windows 7. Jest konflikt. Może inny sposób pod vistę - pobrać do W7 na dysk od producenta, nagrać na płytę, zaczynać od chipsetu - uruchamiać instalowanie w trybie zgodności z windows vista. Ale, - czy się uda?

001502.jpg

 

Ale dlaczego masz problem z zainstalowaniem windows 7? Tu spece pomogą Ci odzyskać sektor rozruchowy. Albo coś jest nie tak z Twoimi systemami…

Ja na Win_Vista sterowników nie instaluję, a metodę instalacji wybieram jako Niestandardową. Zastanawiam się też nad pobieraniem aktualizacji przy instalacji Win_7, ale u mnie to nie działa, z internetem łączę się przez WiFi.

Od razu po wejściu do Visty wkładam płytę z Win7.