Program do tworzenia back'upu partycji sys. z kompresją

(stranger 004) #1

Witam!

Krótko w 3 żołnierskich słowach: partycja ma 25GB, system znajdujący się na niej wraz ze sterami i niezbędnym oprogramowaniem zajmuje +/- 15GB - czy jest jakiś program, który skompresuje a następnie zrobi backup tej partycji lub obrazu systemu na płycie DVD?

P.s. sprawdzałem w "szukajce" - fakt są programy do back'upu, ale w stosunku 1:1, natomiast (nie zauważyłem, lub przeoczyłem) program, który skompresowałby dane aby zmieściły sie one na płycie :roll:

Może być bez programów - czyli system i stery 8)

(T N O) #2

Np. Norton Ghost... :slight_smile: Umożliwia zrobienie kopi partycji (także z kompresją danych) i wypalenie na płyty DVD... lub Paragon Backup & Recovery... :smiley:

(Gryf00n) #3

Polecam dobry ale niestety...płatny

OO Disk Image

można uruchomić z płyty bootowalnej i edytować skompresowane kopie w napędach wirtualnych

istnieje także opcja wypalenia bezpośrednio na płyty z podziałem na części jeśli plik wynikowy przekracza pojemność płyty

narzędzie to także oferuje także wiele innych przydatnych narzędzi naprawczych

W przypadku kolegi zarówno ghost jak i O&O rozmiar zajętości partycji kompresuje o połowę czyli z 15 gb tworzy lustro o wielkości 7,5Gb,

narzędzia te kompresują fizycznie tylko zapisane dane na twardzielu

od tej wielkości należy jeszcze odjąć opcjonalnie rozmiar pliku wymiany swap.

Uwaga:

W przypadku wykrycia przez Ghost-a bad sektorów w trakcie tworzenia partycji istnieje duze prawdopodobieństwo sporego wydłużenia czasu trwania

całej operacji

Z darmowych narzędzi polecam linuksowy

z bezpośrednim potokiem kompresji

info