Program do ustawień ekranu w laptopie


(Marqiusz) #1

Witam,

mam taki wielki problem. Posiadam laptop, w którym pewna część ekranu, a dokładnie pionowy pasek pikseli z prawej strony przestał działać, przez co normalnie funkcjonuje w nim jakieś 3/4 ekranu, a prawa strona jest zepsuta, i mam czarny ekran. Usterka dotyczy samego sprzętu, i nie jest związana z oprogramowaniem. Jeśli np. pasek zadań ustawiłbym na dole, a nie po lewej stronie tak jak jest teraz to miałbym w zepsutym obszarze zegarek wraz z obszarem powiadomień. Problem polega na tym, że cała ta sytuacja nie przeszkadzałaby mi, jeśli mógłbym zwężyć pulpit do rozmiarów "działającego ekranu", ale niestety laptop nie posiada ustawień ekranu tak jak to bywa w stacjonarnych monitorach. Więc moje pytanie jest takie, jak to zrobić, lub może jak naprawić ekran?

To co już zrobiłem to reinstalacja systemu, ale też szukałem programu do zmiany takich ustawień, oczywiście bezskutecznie. Programy do kalibracji ekranu nie posiadają takich opcji, a przejrzałem ich sporo. Natomiast program Powerstrip do pokręcania i zmiany ustawień karty graficznej nie wykrywa sterowników mojej karty i też nie mogę tego zrobić, podobnie Rivatuner. Brak mi pomysłów jak narazie. Porada typu "kup nowy laptop", albo "napraw" nie wchodzi w grę, bo to dodatkowe koszta. A zmniejszony ekran mi by nie przeszkadzał, żeby tylko dało się go odpowiednio dopasować do "działającej wielkości pulpitu".

Pozdrawiam i czekam na porady.


(Fanboj O) #2

Jaką masz kartę graficzną? Pytam, bo w sterownikach do k. graficznej (zwłaszcza nVidia) dostępne są opcje przesuwania obszaru roboczego przy zafiksowanym "Współczynniku proporcji".

Kłopot w tym, że oprócz przesunięcia obszaru roboczego, trzebaby ustawić jeszcze niestandardową rozdzielczość (w poziomie), żeby z lewej strony ekranu nie zaczęło czegoś brakować.

O to już nieco łatwiej, bo powinna być w opcjach grafiki, zakładka Monitor, i fajna opcja "Ukryj tryby, których monitor nie może wyświetlić". Po usunięciu tego zaznaczenia, przybędzie nieco możliwych rozdzielczości.

Wersja pesymistyczna- ustawić o stopień niższą rozdzielczość, bez rozciągania.


(Marqiusz) #3

Niestety karta jest zintegrowana i bardzo stara SISII i nie posiada takich opcji :frowning: W Powerstripie, też nie mam możliwości zmiany tych parametrów, ponieważ nie wykrywa sterowników karty.

Ogólnie jeśli da się rozwiązać, to temat dla potomnych, ponieważ ekrany laptopów nie posiadają funkcji takich jak w zwykłych monitorach, a może kiedyś ktoś będzie chciał coś zmienić :slight_smile:


(Fanboj O) #4

No jeśli SiS....

To nie pozostaje nic innego, tylko użyć programu do kafelkowania obszaru roboczego i pracować na największym, lewym kaflu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tiling_win ... rty_addons

Ten program wygląda zachęcająco:

http://jgpaiva.dcmembers.com/gridmove.html

a tu do niego wybór "custom grid-ów", ewentualnie samemu skryptnąć odpowiedni rozmiar.

Ten również wygląda nieźle (może nawet lepiej): http://www.winsplit-revolution.com/scre ... of-dialogs